Jednym z najpopularniejszych dzisiaj szablonów modelu biznesowego jest Business Model Canvas. Opracowany przez Alexa Osterwaldera i zaprezentowany w książce „Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera.” szablon stał się w świecie startupów wręcz synonimem opracowywania modelu biznesowego.
Według Alexa na model biznesowy składa się 9 podstawowych obszarów, które wpisują się w proces zarabiania przez organizację pieniędzy. Dotyczą one 4 głównych dziedzin w działalności biznesowej: klienta, oferty, infrastruktury oraz finansów.
Obszary te można zaprezentować w formie jednej kartki (kanwy) podzielonej na odpowiadające im pola. Prezentacja BMC w formie wizualnej kanwy pozwala na lepszą współpracę w zespole i zwrócenie uwagi na podejście projektowe do budowania modelu biznesowego.
Szablon Business Model Canvas
Pobierz szablon Business Model Canvas
Segmenty klientów
Pierwszy obszar modelu biznesowego zawiera różne grupy ludzi i organizacji do których chcemy skierować nasze działania. To oni będą korzystać z oferty naszego produktu/usługi. Podział na grupy powinien odbywać się względem obsługiwanych segmentów, tzn. klienci o podobnej charakterystyce powinni się znaleźć w jednym segmencie.
Pytania pomocnicze: Kto jest naszym klientem? Dla kogo budujemy produkt/usługę? Komu oferujemy wartość? Kto będzie płacił?
Propozycja wartości
Klientom (których zdefiniowaliśmy w poprzednim kroku) chcemy zaoferować pewną wartość, czyli zbiór produktów/usług, które mają dla klienta znaczenie. Propozycja wartości stanowi podstawowe rozróżnienie między tym co oferujemy my, a nasza konkurencja. Propozycja wartości agreguje korzyści, które otrzyma nasz klient.
Pytania pomocnicze: Jaką wartość generujemy dla naszych klientów? Za co będą płacić? Co ich boli, a co ma dla nich kluczowe znaczenie? Jakie problemy klientów rozwiązujemy? Jakie produkty i usługi będziemy oferować?
Kanały
Kanały to sposób w jakie dostarczamy naszą propozycję wartości klientowi. Są to kanały komunikacji, dystrybucji, sprzedaży. Wskazują one punkty, w których dochodzi do kontaktu miedzy klientem a naszą firmą. To miejsca w których klient bywa i spotyka naszą markę.
Pytania pomocnicze: Gdzie bywają nasi klienci? Gdzie chcemy spotkać naszych klientów? Z jakich kanałów będziemy korzystać przy nawiązywaniu kontaktu z klientem?
Relacje z klientami
Ten obszar dotyczy charakterystyki relacji, jakie nawiązujemy z klientami podczas przekazywania propozycji wartości. Może to być zarówno bardzo osobista relacja, jak i w pełni automatyczna obsługa. Firma powinna jasno określić, w jakiego rodzaju relacje chce wchodzić ze swoimi klientami.
Pytania pomocnicze: Jakich relacji oczekują od nas nasi klienci? Czy oczekują osobistego wsparcia, a może szybkiej i automatycznej obsługi? Czy sposób nawiązywania relacji z klientami jest zintegrowany z pozostałymi obszarami modelu biznesowego?
Strumienie przychodów
Celem biznesu jest zarabianie pieniędzy. Dlatego dostarczanie klientom odpowiedniej propozycji wartości, powinno generować strumienie przychodów. W tym obszarze wskazujemy w jaki sposób nasz produkt lub usługa będzie zarabiać. Dla każdego segmentu klientów możemy mieć trochę inny mechanizm cenowy.
Pytania pomocnicze: Za co klienci są w stanie zapłacić? Za co i ile będą płacić? Które elementy naszego produktu/usługi będą darmowe, a które płatne?
Kluczowe zasoby
Do funkcjonowania każdego biznesu potrzebne są określone zasoby. Zasoby, czyli wartości materialne i niematerialna, których potrzebujemy by dać klientom odpowiednią wartość.Dla jednej firmy będą to ludzie, dla innej maszyny i materiały produkcyjne.
Pytania pomocnicze: Jakich kluczowych zasobów potrzebujemy, żeby zaoferować naszą propozycję wartości? Jakich zasobów wymagają nasze kanały dotarcia do klienta i nawiązywane z nim relacje?
Kluczowe działania
Poza zasobami, do prawidłowego funkcjonowania każdego modelu biznesowego, potrzebne są także odpowiednie działania. W tym obszarze wskazujemy, które z nich są kluczowe do stworzenia i zaoferowania klientom naszej propozycji wartości. Podobnie jak w przypadku zasobów, rodzaj kluczowych działań ściśle zależy od charakteru naszego biznesu.
Pytania pomocnicze: Jakie działania musimy podejmować, by dostarczyć naszym klientom propozycję wartości? Jakich działań wymagają nasze kanały dotarcia do klienta i nawiązywane z nim relacje?
Kluczowi partnerzy
Wiele biznesów opiera się na współpracy z kluczowymi partnerami – firmami lub organizacjami, których usługi lub produkty są konieczne do zaoferowania propozycji wartości. Kluczowymi partnerami często zostają niezbędni dostawcy lub podwykonawcy.
Pytania pomocnicze: Kto jest naszym kluczowym partnerem? Jakie zewnętrzne firmy lub organizacje są nam niezbędne do działania? Jakie kluczowe zasoby i działania realizują nasi partnerzy?
Struktura kosztów
Tak jak po stronie klienta mamy generowane strumienie przychodów, tak po stronie naszych wewnętrznych zasobów i działań mamy strukturę kosztów. Ten obszar powinien pokazywać wszystkie wydatki ponoszone w związku z funkcjonowaniem modelu biznesowego. Koszty najłatwiej wyliczyć, gdy znamy kluczowe zasoby, działania i partnerów naszego modelu biznesowego.
Pytania pomocnicze: Jakie koszty generuje nasz model biznesowy? Jakie nakłady finansowe generują kluczowe zasoby, działania, partnerzy?
Przykład rynku wydawniczego
Jak ma się Business Model Canvas do praktyki, pokażę na przykładzie branży wydawniczej.
Tradycyjny model biznesowy
Do niedawna wydanie swojej własnej książki graniczyło niemalże z cudem. Tradycyjny model wydawniczy opierał się na ostrej selekcji treści. Wydawca, na podstawie sylwetki autora, dorobku, treści książki, szacował prawdopodobieństwo, że książka okaże się hitem. Tylko nieliczni, najbardziej szanowani i perspektywiczni mieli szanse na wydanie własnej publikacji. Celem wydawnictwa było publikowanie jak najpopularniejszych książek, by rozeszła się w jak największym nakładzie. Niszowi autorzy musieli obejść się smakiem. Takie podejście wynikało z dużych kosztów, jakie wydawnictwa musiały ponosić w związku z przygotowanie książki, drukiem, dystrybucją, sprzedażą i marketingiem.
Nowy model biznesowy Lulu.com
Rynek wydawniczy zrewolucjonizował serwis Lulu.com. Założyciele firmy zaczęli od zadania sobie pytań: „co jeśli skupimy się na wielu niszowych autorach? jaki musi być model biznesowy, żeby to się mogło opłacać?”. Udało im się odpowiedzieć na te pytania.
Model biznesowy Lulu.com zakładał skupienie się właśnie na autorach, którzy nie chcą wydać bestsellera, ale książkę przeznaczoną dla odpowiedniej niszy czytelników. W ręce autorów oddano platformę umożliwiającą samodzielne stworzenie, wydrukowanie i rozdystrybuowanie (na rynku internetowym) książki. Dzięki platformie Lulu, książki drukowane są tylko na konkretne zamówienie. Powoduje to pewien wzrost ich ceny, ale w przypadku niszowych i unikalnych publikacji nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.
Platforma zarabia na prowizji od sprzedaży oraz opłaty za usługi wydawnicze. Warto zauważyć, że dla Lulu im więcej autorów (nawet niezbyt poczytnych) tym lepiej, a brak popularności książki nie jest problemem, bo jej przygotowanie i dystrybucja nie generuje praktycznie żadnych kosztów.
Pracę z Business Model Canvas warto zacząć od warsztatów z zespołem. Będzie to świetny początek, który pozwoli zderzyć różne wizje, wypracować pierwsze koncepcje i zbudować zaangażowanie w zespole. Sprawdź szczegółowy plan warsztatów Business Model Canvas.
Business Model Canvas w praktyce
Największym wyzwaniem przy korzystaniu z Business Model Canvas jest zastosowanie go w praktyce. Znamy sam model, wiemy od czego są poszczególne jego pola, czasem mamy już nawet za sobą pierwsze szkice modelu biznesowego, ale… jak to potem wykorzystać w praktyce przy pracy nad produktem / usługą?
Znam te problemy, bo Business Model Canvas sam już od wielu lat stosuję przy wprowadzaniu na rynek nowych oraz rozwoju istniejących produktów i usług. Mój ostatni produkt SentiOne Automate, dzięki zaprojektowaniu i systematycznej weryfikacji modelu biznesowego, w dwa lata urósł z 0 do 6,5 mln. zł przychodu.
Początki jednak były trudne. Dlatego zebrałem całą swoją wiedzę i doświadczenie, by pokazać w praktyce jak wygląda wykorzystanie BMC. Stworzyłem Kurs Business Model Canvas w praktyce.
W ramach kursu dowiesz się jak w praktyce projektować i testować nowe biznesowe pomysły, jak skutecznie komunikować innowacje w swojej firmie oraz jak wykorzystać szablon BMC jako stały element pracy nad modelem biznesowym Twojego produktu lub usługi. Krok po kroku, na realnych przykładach:
- 24 unikalne lekcje (ponad 8h video)
- 2h mojego realnego case study wprowadzania produktów na rynek z wykorzystaniem BMC
- Prawie 30 praktycznych zadań i ćwiczeń
- Katalog modeli biznesowych znanych firm
… i wiele, wiele więcej. Już ponad 500 osób zostało zadowolonymi uczestnikami kursu. Dołącz do nich!
Pobierz szablon Business Model Canvas
Zachęcam do korzystania z szablonu BMC przy pracy nad własnymi biznesami produktami i usługami. Swoją przygodę z nową ideą staram się zaczynać właśnie od tego szablonu. A żeby ułatwić Ci skorzystanie z tego świetnego narzędzia, przygotowałem gotowy do wypełnienia szablon Business Model Canvas w dwóch formatach.
Pobierz szablon Business Model Canvas
Do pobrania oczywiście za free 🙂
[…] to mamy robić? Czy to się opłaca? 8 Business Model Canvas -> Blog Product Manager Poznajmy model biznesowy 9 Analiza reguł biznesowych (Business Rules Analysis) Jakimi […]
Wlaśnie tego potrzebowałem, dzięki! 🙂
Dzięki!
w swej prostocie (prawie) genialne, wlasnie czegos takiego potrzebowalem przy opracowaniu nowego pomyslu na biznes gdzie stereotypowy biznes plan idzie w tym momencie do lamusa
Dziękujemy 🙂 Poszukaj jeszcze szablonu Lean Canvas – podobna mechanika, a też pozwala fajnie rozłożyć biznes na czynniki pierwsze.
Świetny materiał! Odrobinę za mało informacji na temat case Lulu.com , ale całość na 5
Dzięki, pomyślimy o nowych artykułach z poszczególnymi caseami modeli biznesowych 🙂
Szablon modelu biznesowego, który przysłała mi p. Olga, jest nieczytelny. proszę o przysłanie lepszej wersji. Ona nie reaguje na e-maile.
Dzień dobry, przepraszamy za problemy. Na jaki mail próbował Pan/Pani skontaktować się z Olgą? Czy mail zostawiony tutaj przy dodawaniu komentarza jest prawidłowy? Jeśli tak – to prześlę na niego jeszcze raz szablon.
Super! Fajnie, że wyjaśniłeś co dokładnie, gdzie wpisywać, bo sam szablon anglojęzyczny niewiele podpowiada. Jeszze przydałoby się rozpisać więcej przykładów i byłoby idealnie 🙂
Hej Ilona, niedługo starujemy kurs o BMC, gdzie będzie dużo przykładów :). Zapraszam! https://productvision.pl/business-model-canvas-kurs/
To na czym opiera się model biznesowy Lulu to tak zwany druk na życzenie i jest to usługa oferowana od lat w branży wydawniczej. W Polsce także – każdy może wydać swoją książkę, tylko jest wymóg minimalnej liczby książek w druku. Taka ciekawostka 🙂
[…] Bardzo prosty model biznesowy na rozpisanie biznesu przede wszystkim dla start-upów. Więcej informacji o BMC TUTAJ. […]
[…] Bardzo prosty model biznesowy na rozpisanie biznesu przede wszystkim dla start-upów. Więcej informacji o BMC TUTAJ. […]
[…] Bardzo prosty model biznesowy na rozpisanie biznesu przede wszystkim dla start-upów. Więcej informacji o BMC TUTAJ. […]
[…] T., Business Model Canvas – szablon modelu biznesowego, https://productvision.pl/2014/business-model-canvas-szablon-modelu-biznesowego/, (data odczytu: […]
[…] Źródło: https://productvision.pl/2014/business-model-canvas-szablon-modelu-biznesowego/ […]
[…] Więcej o samej metodzie Business Model Canvas (używanej zgodnie ze sztuką) możecie przeczytać m.in. na poniższej stronie: https://productvision.pl/2014/business-model-canvas-szablon-modelu-biznesowego/ […]
Business Model Canvas dobrze jest zestawić z innymi narzędziami, które przedstawią komplementarny obraz prowadzonej działalności 🙂
bardzo ciekawa lektura. sporo użytecznych informacji. dzięki.