rola pm

Im bardziej ostatnio przyglądam się zespołom tworzącym i rozwijającym nowe produkty, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że rola product manager jest kluczowa dla ich sukcesu. W nowych teamach często brakuje (lub nie są one dostrzegane przez osoby decyzyjne) kompetencji, które pozwalają przekuć piękną wizję w realne i skuteczne działania.

Celowo nie mówię tutaj o OSOBIE product managera, ale o jego ROLI. Odpowiedzialność product managera może przecież wykonywać osoba zajmująca się także innymi aspektami produktu, np. w małym i dopiero zaczynającym startupie rolę product managera obejmie zapewne CEO, czasami CTO; natomiast w większej firmie znajdzie się już osoba dedykowana temu stanowisku.

Waga kompetencji product managerskich przy tworzeniu produktów jest ogromna i niestety… niedoceniana, szczególnie w startupach. Wiele wspaniałych wizji niestety upada, bo nie potrafimy przekuć ich na konkretne działania. Nie zdefiniowanie sobie jasno roli product managera w startupie jest błedem prowadzącym do katastrofy!

Czym więc tak szczególnym zajmuje się product manager? Jakie kompetencje obejmuje? Co robi PM? Oto 7 kluczowych obszarów, wynikających z mojego doświadczenia jako product manager/owner w firmach i startupowiec:

1. Przekuwanie wizji na działania

Każdy produkt powinien mieć swojego wizjonera. Osobę, która nie boi się podejmować ryzyka, kieruje się intuicją, wierzy w rzeczy niemożliwe. Osobę, która kreuje wspaniałą wizję produktu. Product Manager potrafi przekuć tę wizję w „zimne” i operacyjne działania. Wielu CEO startupów jest świetnymi wizjonerami, ale brak im umiejętności doprowadzania tych wizji do efektu końcowego – produktu.

2. Pilnowanie dyscypliny i organizacja

Tworzenie produktów to niewątpliwie praca kreatywna, która potrzebuje sporo swobody. W gąszczu nowych pomysłów potrzebny jest jednak zimny umysł pilnujący by działania, które podejmujemy rzeczywiście prowadziły do obranego celu. Product manager musi pilnować celu (stworzonego na podstawie wizji), dbać o dyscyplinę i organizację pracy całego zespołu. Potrafi mówić „NIE”.

3. Użytkownik

Dobry Product Manager jest zorientowany na odkrywanie i zaspokajanie potrzeb końcowego użytkownika produktu. Nie ma problemów z wyjściem na zewnątrz „do ludzi”. Kiedy podejmowane są decyzje na temat nowych funkcji produktu, jest reprezentantem użytkowników. Do pomocy w tym aspekcie często wykorzystuje Product Designera / UX, którego jednak potrafi sprowadzić na ziemię faktami i liczbami.

4. Biznes

Product Manager działa na styku biznesu i technologii. Jako osoba o największej wiedzy o produkcie z różnych stron musi być włączony w podejmowanie decyzji biznesowych. Dba o to, by wszystkie decyzji podejmowane przy tworzeniu produktu miały uzasadnienie biznesowe.

5. Zarządzanie zespołem

Z funkcją Product Managera bardzo często wiąże się tworzenie zespołu do produktu oraz zarządzanie ludźmi, którzy w nich uczestniczą. PM lubi pracować z ludźmi, jest ich liderem. Świetnie dogaduje się z programistami, sprzedawcami, UXami, PRowcami. Potrafi motywować, inspirować, organizować pracę, ale też podejmować trudne decyzje dotyczące zespołu (negatywny feedback, konflikty, zwolnienia).

6. Liczby

Product manager decyzje podejmuje na podstawie wskaźników. Twarde liczby, excel, wykresy, analiza kohortowa to jego prawdziwi przyjaciele. Każdy cel musi być mierzalny, przed każdym działaniem PM pyta o jego zasadność i o to jak realnie sprawdzić jego efekty. Product Manager monitoruje budżet i opłacalność produktu.

7. Technologia

Product manager nie musi być technologicznym guru, ale powinien orientować się w technologii w której tworzony jest produkt. Doskonale to widzę w swojej pracy – dużo łatwiej rozmawia mi się z zespołem mając background technologiczny i słuchając języka którego w 100% rozumiem. Product manager wspiera zespół, jest często mentorem przy rozwiązywaniu technicznych problemów (nie rozwiąże ich, ale potrafi zadać odpowiednie pytania), w krytycznych sytuacjach pomoże zespołowi i siądzie do wspólnej pracy na linii technologicznego frontu.

Uczmy się zarządzać produktami!

To 7 kluczowych obszarów, które widzę w swojej codziennej pracy. Gdy pomagam młodym zespołom tworzyć nowe fantastyczne produkty, bardzo często widzę jak, ulegając swojej (wspaniałej) wizji zmiany świata, zapominają o tych podstawowych kompetencjach zarządzania produktem. Niestety, rola product managera jest w Polsce mało popularna i słabo zdefiniowana. Albo to ktoś ma naturalnie (zwykle CEO), albo startup/produkt upada. Szkoda, bo zarządzania produktem można się nauczyć. I ProductManger.pl ma do tego służyć 😉

inspiracja: http://bit.ly/1j3plEK

[sc:newsletter_scrum]

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision i newslettera Product Craft. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.