Customer Development

Tworzenie innowacji to działanie w warunkach skrajnej niepewności (definicja Lean Startup). Dlatego naszym największym problemem, w realizacji tego typu przedsięwzięć, jest wysoki stopień niepewności naszych początkowych założeń. Nam się tylko wydaje, że coś wiemy. Kto jest klientem? Jakie ma potrzeby? Jakiego rozwiązania potrzebuje? Za co będzie skłonny zapłacić? Jak do niego dotrzeć? – to tylko nasze hipotezy.

Twój pomysł to hipoteza

Jeżeli naszym największym ryzykiem jest brak wiedzy, to głównym celem na początku realizacji pomysłu powinna być weryfikacja najważniejszych hipotez. Ich potwierdzenie będzie świadczy, że idziemy w dobry kierunku i mamy szansę na sukces. Obalenie hipotezy jest za to sygnałem, że coś musisz zmienić. Im szybciej będziesz to robił, tym więcej i szybciej będziesz się uczył – czyli rozwiewał skrają niepewność i ryzyko związane z realizacją pomysłu. Szybsze potwierdzanie hipotez to też zdecydowanie mniejszy koszt – nie tracisz budżetu na realizację produktu opartego o błędne założenia.

Jak to zrobić w praktyce? 3 etapy rozwoju produktu

Najlepszym sposobem na weryfikację hipotez i skuteczną realizację pomysłu jest podejście iteracyjne – rozpoczęcie pracy od stworzenia okrojonego, niedopracowanego produktu pozwalającego przetestować pierwsze założenia i jego przyrostowy rozwój.

customer development

Rozwój powinien odbywać się w 3 etapach:

  • Rozpoznanie rynku to etap, na którym wizja pomysłodawców zostaje zamieniona w szereg hipotez i założeń. Następnie opracowywany jest plan testowania reakcji klientów na te hipotezy po przez bardzo uproszczoną wersję produktu. Założyciele „udają się w teren” i na tej podstawie ustalają fakty.
  • Weryfikacja rynku to etap, na którym tworzona jest podstawowa wersja produktu pozwalająca sprawdzić się, czy produkt jest powtarzalny i skalowalny. Pozytywna odpowiedź na to pytanie uzasadnia poniesienie większych wydatków na realizację, sprzedaż, marketing.
  • Realizacja, czyli iteracyjny rozwój podstawowej wersji produktu w oparciu wyniki przeprowadzonych wcześniej testów. Na tym etapie następuje pełne zaangażowanie w sprzedaż, marketing i realizację produktu.

Poszczególne etapy tworzą zamknięte pętle oznaczone strzałkami, które mają symbolizować ich iteracyjny charakter. Każda pętla to przejście przez cykl TWORZENIE (produktu weryfikującego hipotezy) – POMIARY (efektów wprowadzenia stworzonego produktu na rynek) – UCZENIE SIĘ (na bazie realnych pomiarów, wyciąganie wniosków). Cykle ten znasz doskonale z Metody Lean Startup.

Po każdej pętli, jeśli któraś z naszych hipotez się nie sprawdziła, możemy zatrzymać się i dokonać kroku wstecz (ZWROT). Im szybciej produkt będzie przechodził przez cykl, tym więcej założyciele będą się uczyć i weryfikować hipotez. W tradycyjnym modelu uczenie się następuje tylko raz – po finalnym wypuszczeniu produktu na rynek.

Customer Development

Taki model tworzenia i wprowadzania na rynek nowego produktu na rynek znany jest jako Customer Development, który stworzył i spopularyzował Stave Blank. Doskonale sprawdza się właśnie w przypadku realizacji innowacyjnych  pomysłów, gdzie szybkie weryfikowanie hipotez, powinno być Twoim głównym celem.[sc:newsletter_scrum ]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.