Design Thinking

Design Thinking to nowe podejście do kreowania innowacyjnych rozwiązań złożonych problemów. Coś, co do tej pory wydawało się chaotycznym „wymyślaniem” zarezerwowanym dla nielicznych kreatywnych innowatorów, teraz stało się uporządkowanym procesem prowadzącym do niesamowitych rezultatów, z którego skorzystać może każdy biznes.

Czym jest Design Thinking?

Design Thinking to usystematyzowany proces tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Pozwala na rozwijanie nowych produktów, usług, biznesów, rozwiązań. Opiera się o empatię (zrozumienie problemów i potrzeb), kreatywność w generowaniu pomysłów oraz racjonalność w analizie i ocenie efektów naszej pracy. Za ojca metody uznaje się Davida M. Kelley, profesora Uniwersytetu Stanforda, który za cel stosowania Design Thinking uważa „łączenie ludzkich potrzeb z tym, co jest technicznie wykonalne i opłacalne”.

designthinking

Design Thinkig, włącza myślenie projektowe (zarezerwowane dotychczas dla typowych projektantów wzornictwa przemysłowego) do każdego etapu rozwiązywania złożonego problemu i szukania innowacji. Techniki i narzędzia myślenia projektowego mogą się różnić w różnych przypadkach, ale proces zostaje taki sam. Proces pomaga w efektywnym zrozumieniu problemu, ideacji (kształtowaniu) możliwości, wybraniu i wdrożeniu rozwiązania.

Gdzie wykorzystać Design Thinking?

Design Thinking świetnie nadaje się w każdym momencie tworzenia produktu, kiedy trudno znaleźć jedno „prawidłowe” rozwiązanie. Myślenie projektowe świetnie sprawdzi się przy:

  • Tworzeniu nowych produktów i usług
  • Redefiniowaniu modelu biznesowego firmy
  • Tworzeniu nowych akcji marketingowych
  • Rozwiązywanie wewnętrznych problemów firmy
  • Znajdywaniu nowych potrzeb Twoich klientów

Proces Design Thinking

Proces Design Thinking składa się z 5 kroków:

proces

1. Zdefiniuj problem

Na początku trzeba się zastanowić, jaki problem będziemy rozwiązywać. Brzmi prosto i w sposób oczywisty, ale wbrew pozorom, bardzo często już na tym etapie pojawiają się pierwsze problemy. Bo jaki właściwie problem chcemy rozwiązać? Czy naszym problemem projektowym jest np. zaprojektowanie krzesła, czy może jednak stworzenie miejsca dla osoby przy stole? Podstawowym zdaniem tej fazy jest zadawanie sobie kwestionujących pytań „dlaczego?” i dzięki temu dobre zdefiniowanie problemu, którym będziemy się zajmować.

W definiowaniu problemów świetnie sprawdzają się takie techniki jak „5 razy Dlaczego?”

2. Research – zobacz problem oczami użytkownika

Gdy już wiemy jaki problem będziemy rozwiązywać, musimy przeprowadzić jego analizę. Design Thinking stawia na empatyzację i obserwację. Powinniśmy na własne oczy zobaczyć problem i spróbować wczuć się w osoby, których on dotyczy. Dobrze przejrzeć historię problemu i dotychczasowe rozwiązania.

Przy researchu pomagają techniki obserwacji i przeprowadzenia wywiadów.

3. Ideacja – wygeneruj pomysły

Kolejnym krokiem jest wygenerowanie przez zespół tak wielu możliwych rozwiązań problemu, jak to tylko możliwe. Nie ma pomysłów dobrych i złych. Nie ma też obszarów, które przy ideacji powinniśmy omijać. Bardzo ważny jest tutaj zróżnicowany zespół i zaufanie, dzięki któremu nikt nie będzie się bał zaprezentować nawet najbardziej szalonego pomysłu.

Podstawową techniką wspomagającą ideacje jest burza mózgów.

4. Prototypuj i wybierz rozwiązanie

Po wybraniu kilku najlepszych rozwiązań powinniśmy przystąpić do ich wizualnego zaprezentowania w formie prototypu. Pozwoli to nam na zaprezentowanie rozwiązań wszystkim zainteresowanym i zebranie feedbacku. Dlaczego realny prototyp, a nie literacki opis w formie dokumentacji/prezentacji? Bo tylko podczas obcowania z realnym prototypem zainteresowani będą mogli się podzielić szczerymi opiniami, a my zaobserwujemy jak z niego korzystają. Ważne jest to, żeby nie przesadzać ze skomplikowaniem modeli. Prototyp ma nam pozwolić zebrać szybko feedback. Bardzo często okazuje się, że nasze założenia były błędne i musimy wrócić do generowania pomysłów lub głębszego zrozumienia problemu.

Do prototypowania fizycznych przedmiotów wystarczy często karton, pisaki, taśma. W przypadku rozwiązań elektronicznych przydane okazują się narzędzia do tworzenia prototypów np. Axure lub UXPin.

5. Implementacja i testowanie

Jeśli jeden z naszych prototypów daje nadzieje na sukces, powinniśmy przejść do jego implementacji i wdrożenia w środowisku zainteresowanych osób. Kluczowym jest, by było to realne środowisko, a nie tylko testowe. Powinniśmy też sobie wyznaczyć realne miary sukcesu: co będziemy mierzyć po wdrożeniu i jaki liczby będą świadczyły o sukcesie przedsięwzięcia. Wdrożenie i mierzenie sukcesu pozwoli nam wyciągnąć wnioski i ulepszać nasze rozwiązanie.

Efekt końcowy

Końcowym efektem zastosowania procesu Design Thinking będzie głębsze zrozumienie problemu i stworzenie rozwiązania. Może to nie być rozwiązanie idealne, ale przejście przez kolejny cykl Design Thinking coraz bardziej nas do tego idealnego rozwiązania przybliży.

[sc:newsletter_scrum ]

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision i newslettera Product Craft. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.