Efektywna komunikacja to bez wątpienia jeden z kluczowych elementów przekładających się na wynik każdego zespołowego przedsięwzięcia. Zawodnicy sportowi podczas meczu niejednokrotnie posługują się wcześniej ustalonymi symbolami, aby zaskoczyć przeciwnika. Badania przeprowadzone wśród kadry zarządczej pokazują, że menedżerowie poświęcają średnio 80% procent czasu pracy na komunikację wewnątrz jak i na zewnątrz organizacji1. Nie bez powodu pierwszy punkt Manifestu Agile przekłada ludzi i interakcje ponad procesy i narzędzia.

Jak jednak zapanować nad komunikacją w dynamicznym produktowym zespole? Z pomocą przychodzą narzędzia. Jednym z najlepszych z nich jest Slack. Slack wystartował w sierpniu 2013 roku, a w październiku 2015 roku przekroczył ponad 1.7 miliona aktywnych użytkowników dziennie2.

Czym jest Slack? W telegraficznym skrócie, jest to narzędzie służące do komunikacji zespołowej. Dostępny jest zarówno przez przeglądarkę internetową, jak i natywne aplikacje desktopowe oraz mobilne. Co przyniło się do tak spektakularnego sukcesu? Prostota oraz co najmniej 9 innych powodów, dla których powinieneś zacząć korzystać ze Slacka juz dziś.

Chcesz jeszcze lepiej zrozumieć świat IT? Sprawdź nasz Kurs Podstaw IT

1. Prostota

Od instalacji, poprzez interfejs graficzny, po dodatkową konfigurację. Bez zbędnych fajerwerków, wszystko znajduje się na swoim miejscu i działa tak, jak działać powinno.

Ekran główny narzędzia Slack
Ekran główny narzędzia Slack

2. Koszt

Slack oparł swój model biznesowy na modelu freemium. Wersja bezpłatna jest dostępna dla każdego, a jednoczesnie nie posiada ona żadnych ograniczeń, które nie pozwoliłby na efektywne korzystanie z narzędzia. Wersje płatne charakteryzują się większymi możliwościami (pełne porównanie można znaleźć tutaj). Wersja darmowa w większości przypadków okazuje się jednak wystarczająca (5GB dostępnego miejsca oraz limit 10 zewnętrznych aplikacji do zintegrowania).

3. Kanały (pokoje)

Element typowy dla aplikacji IRC oraz zapomnianych już “czatów”, którego przemyślane wykorzystanie pozwala na doskonałe uporządkowanie komunikacji wewnętrznej oraz  zewnętrznej. Pracujesz w organizacji, w której nie jesteś jedynym Product Managerem? Utwórz dedykowany kanał (np. #product-management), w obrębie którego będziecie koordynować codzienną pracę. Pełnisz rolę Product Ownera, a programiści oraz Scrum Master zasypują Ciebie masą maili? Zaproś cały zespół do osobnego kanału (np. #scrum-team). A może znalazłeś fajny artykuł i chciałbyś się nim podzielić? Wrzuć link oraz zaproś innych na kanał #interesting-links, a zobaczysz, że kolejne interesujące treści zaczną się tam pojawiać częściej niż mógłbyś przypuszczać. Dodatkowo oprócz kanałow publicznych do dyspozycji masz również kanały prywatne oraz wiadomości prywatne.

4. Błyskawiczne telekonferencje

Bardzo często wiadomości tekstowe nie pozwalają na dokładne przedstawienie problemu lub pomysłu, a daily stand-up’y oraz spotkania statusowe dla większości Product Managerów to normalne elementy codziennej pracy. Wpisz komendę /hangout, a Slack automatycznie utworzy nowy Google Hangout i zaprosi wszystkich uczestników kanału. Korzystasz ze Skype’a? Nie ma problemu, wykorzystaj komendę /skype, a nowa telekonferencja będzie gotowa w kilka sekund.

Błyskawicznie utwórz nową telekonferencję
Błyskawicznie utwórz nową telekonferencję

5. Integracja z repozytorium kodu

Jeżeli jesteś Product Managerem z branży IT, to istnieje wysokie prawdopobieństwo, że nazwy narzędzi jak GitHub i BitBucket nie są Tobie obce. Slack pozwala na intuicyjną i darmową integrację z każdym z nich. Stwórz oddzielny kanał (np. #dev-notifications), na którym będą pojawiać się informacje o kolejnych zmianach i komentarzach w repozytorium. Nawet jeżeli jako PM nie będziesz z niego korzystać, szybko stanie się on jednym z ulubionych kanałów zespołu programistycznego.

Śledź zmiany w repozytorium kodu
Śledź zmiany w repozytorium kodu

6. Integracja z Trello

Jeżeli jeszcze nie korzystasz z Trello to polecam artykuł: “Wdrożenie Trello w organizacji”

Przełączanie się pomiędzy różnymi aplikacjami zajmuje czas. Jeżeli chcesz śledzić na bieżaco zmiany w obrębie tablicy np. bieżącego sprintu, utwórz dedykowany kanał (np. #trello) i poprzez integrację z Trello otrzymuj powiadomienia dotyczące wybranych akcji z kartami, np. za każdym razem kiedy karta zostanie uaktualniona bądź przesunięta pomiędzy kolumnami.

Bieżące powiadomienia o zmianach w Trello
Bieżące powiadomienia o zmianach w Trello

7. Przypomnienia

Często o czymś zapominasz? A może zespół scrumowy notorycznie spóźnia się na spotkania? Komenda /remind pozwala na ustawianie przypomnień osobistych, jak i w obrębie poszczególnych kanałów (szczegółową dokumentację możesz znaleźć tutaj).

Nowe przypomnienie gotowe w kilka sekund
Nowe przypomnienie gotowe w kilka sekund

8. Wymiana plików

Chcesz się podzielić uaktualnioną wersją mapy drogowej produktu? A może nowymi makietami aplikacji? Slack pozwala na bezpośrednie udostępnianie plików zarówno w kanałach, jak i w wiadomościach prywatnych. Wykorzystujecie Google Drive’a lub Dropbox’a? Jeszcze lepiej, wklej link do pliku, a Slack automatycznie go zaimportuje. Dodatkowo, Slack zadba, by wszystkie pliki udostępnione przez ciebie oraz innych użytkowników były łatwo dostępne.

Bezbolesna i szybka wymiana plików
Bezbolesna i szybka wymiana plików

9. Wyszukiwanie

Jeżeli uda Ci się zarazić innych zamiłowaniem do Slacka liczba wiadomości wysyłanych przez wszystkich użytkowników może być całkiem spora. Potrzebujesz znaleźć wnioski z ubiegłotygodniowej dyskusji? A może zrzut ekranu udostępniony przez grafika? Nie ma problemu, do dyspozycji masz wyszukiwarkę, która przeszukuje nie tylko wiadomości, ale również wszystkie udostępnione pliki.

Wyszukiwanie pośród wszystkich wiadomości i plików
Wyszukiwanie pośród wszystkich wiadomości i plików

10. Dostępność

Dostęp do samego narzędzia można uzyskać poprzez przeglądarkę internetową, aplikacje desktopowe dostępne na wszystkie główne systemów operacyjnych (Windows, OS X i Linux) oraz aplikacje mobilne na systemy iOS, Android i Windows Phone. Ze Slackiem możesz pracować gdzie, na czym i kiedy chcesz.

Podsumowanie

Im więcej kanałów komunikacji tym ich mniejsza skuteczność. Twórcy Slack’a mimo, iż w momencie debiutu posiadali liczną i silną konkurencję udowodnili, że czasem wymyślenie przysłowiowego koła od nowa może przynieść zaskakujące rezultaty. Polecam spróbować ograniczyć liczbę kanałów i wykorzystać potencjał jednego darmowego narzędzia – rezultaty mogą okazać się zaskakujące. Sam na codzień wykorzystuję Slack’a i rzadko kiedy muszę przełączać się pomiędzy innymi narzędziami, a liczba wewnętrznych e-mail’i znacznie się zmniejszyła.


  1. http://people.rice.edu/uploadedFiles/People/TEAMS/Communicating%20as%20a%20Manager.pdf
  2. http://venturebeat.com/2015/10/29/slack-launches-user-groups-hits-1-7m-daily-active-users-and-470k-paid-seats/

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Od najmłodszych lat związany z Internetem. Doświadczony programista aplikacji internetowych zarówno po stronie serwera jak i klienta. Na co dzień pracuję wykorzystując praktyki Agile - ciągłą integrację, regularny refaktoring oraz przegląd kodu. Po pracy czytam o i eksperymentuje z nowymi technologiami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.