Są takie książki, które zupełnie wywracają sposób patrzenia na świat. Zarówno życiowo, jak i zawodowo. Podczas swojej produktowej kariery napotkałem wiele takich książek. Pięć z nich uważam za prawdziwy kanon tworzenia i rozwijania innowacyjnych produktów. Wywarły na mnie ogromne wrażenie i choć od ich wydania minęło już często kilka lat, to metody i techniki w nich zawarte cały czas są w wielu miejscach nowością, która po skutecznym wdrożeniu zmienia się w objawienie.

Większość z tych tytułów mocno odwołuje się do startupów (stamtąd idzie przysłowiowy kaganek oświaty), ale ich merytoryka sprawdzi się w każdym produktowym środowisku nastawionym na innowacje.

„Metoda Lean Startup” - Eric Ries„Metoda Lean Startup” – Eric Ries

Książka Erica Riesa to doskonałe wprowadzenie do współczesnej filozofii tworzenia innowacyjnych produktów opartych o nowe technologie. Na podstawie własnych i zebranych doświadczeń Eric zaproponował rewolucyjny sposób myślenia o rozwijaniu innowacji – metodę Lean Startup. Opiera się ona na założeniu, że (prawie) wszystkie nasze pomysły to hipotezy, które możesz sprawdzić tylko poprzez eksperymentowanie na prawdziwym rynku. Im szybciej przeprowadzasz eksperymenty potwierdzające / obalające hipotezy, tym większą masz szansę na sukces startupu. Książka zupełnie zmienia sposób patrzenia na rozwijanie produktu. Nie jest natomiast instrukcją krok po kroku i praktycznym przewodnikiem. Ja zaliczam takie tytuły do kategorii książek „filozoficznych”. Po jej przeczytaniu nie stworzysz od razu miliardowego jednorożca, ale dzięki niej zmieni się Twoje postrzegania świata, które jest do tego niezbędne.

"Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera.” - Alexander Osterwalder, Yves Pigneur„Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera.” –  Alexander Osterwalder, Yves Pigneur

Do wymyślania i analizy pomysłów na produkt świetnie nadają się szablony modelów biznesowych. Jednym z najlepszych jest Business Model Canvas stworzony przez Alexa Osterwaldera i Yvesa Pigneura. Pokazuje na jednej kartce jaką wartość oferujemy klientom, kim oni są, jak się z nimi kontaktujemy, w jaki sposób dostarczamy produkt, jakie czynności wykonujemy i jakich zasobów potrzebujemy, aby go wytworzyć, z kim w tym celu współpracujemy, jakie są nasze źródła przychodów i jakie ponosimy koszty. Książka „Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera.” omawia jak szablon BMC wykorzystać do projektowania i analizy pomysłów na produkt. Znajdziesz w niej dużo praktycznych wskazówek oraz przykładów modeli biznesowych znanych produktów/usług.

"Podręcznik startupu. Budowa wielkiej firmy krok po kroku” - Bob Dorf„Podręcznik startupu. Budowa wielkiej firmy krok po kroku” – Bob Dorf

Jeżeli „Metoda Lean Startup” jest książką filozoficzną, to „Podręcznik Startupu…” mogę ochrzcić tytułem na wskroś praktycznym. Jest to biblia tworzenia i wprowadzania nowych produktów na rynek. Bob Dorf, krok po kroku, pokazuje jak wykorzystać takie koncepcje jak Lean Startup, Business Model Canvas i Customer Development na poszczególnych etapach życia produktu. Warto mieć ją zawsze pod ręką. Jeśli nie wiesz, co w danym momencie powinieneś zrobić w swoim produkcie – otwórz po prostu odpowiedni rozdział tej książki.

"Metoda Lean Analytics. Zbuduj sukces startupu w oparciu o dane” - Alistair Croll, Benjamin Yoskovitz„Metoda Lean Analytics. Zbuduj sukces startupu w oparciu o dane” – Alistair Croll, Benjamin Yoskovitz

Kolejna książka pokazuje jak tworzyć produkty w oparciu o dane. Podejmując decyzje, potwierdzając/obalając hipotezy warto opierać się na faktach, a nie tylko przypuszczeniach. W innowacyjnych produktach tymi faktami są odpowiednio dobrane wskaźniki. „Metoda Lean Analytics…” otworzyła zupełnie nowy rozdział w posługiwaniu się wskaźnikami przez product managerów i przedsiębiorców. Zaliczam ją także do książek bardzomocno praktycznych. Znajdziesz w niej wiele przykładów i propozycji jak wykorzystać przedstawioną metodę w swoim produkcie.

"This is Service Design Thinking: Basics, Tools, Cases” - Marc Stickdorn, Jakob Schneider„This is Service Design Thinking: Basics, Tools, Cases” – Marc Stickdorn, Jakob Schneider

Podejmując decyzję warto opierać się na danych. Co jednak zrobić w przypadku, gdy tych danych brakuje? W produktach innowacyjnych, na etapie wymyślania i projektowania rozwiązań to przecież standard. Trzeba pamiętać, że odbiorcą naszego produktu nie jest excel, ale odczuwający człowiek. Powinniśmy także zdać się na intuicję i nieszablonowy sposób tworzenia. Kreatywność nie oznacza jednak chaosu! Do projektowania produktów i usług warto wykorzystać uporządkowany proces Service i Design Thinking. „This is service design” jest jedną z najlepszych książek o kreatywności w tworzeniu produktów. Poznasz w niej masę ćwiczeń, które możesz wykonać ze swoim zespołem, by lepiej wczuć się użytkownika i zaproponować usługę lub produkt trafiający w jego potrzeby. Niestety, książkę można przeczytać tylko po angielsku. 

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.