język gherkin

Dobrze zdefiniowane wymagania są kluczem do zbudowania produktu, który spełni potrzeby i oczekiwania użytkowników. Aby udokumentować nasze wymagania, możemy użyć chociażby historyjek użytkownika (spotykane głównie w metodzie Scrum), przypadków użycia czy mockupów. Każda z tych technik posiada zarówno zalety jak i wady. W tym artykule chciałbym jednak opisać Ci trochę inne podejście, które wykorzystuję w swoich projektach i sprawdza się o wiele lepiej – język Gherkin.

Problem biznesowy

Problem biznesowy – to pierwszy krok przy analizie inżynierii wymagań. Formułując problem biznesowy, nie należy skupiać się na szczegółach, a raczej myśleć wysokopoziomowo.

Oto przykład problemu biznesowego:

„Coraz trudniej pozyskać wykwalifikowanych pracowników branży ICT”

Drugim krokiem jest przygotowanie rozwiązania tego problemu. Może nim być jakaś usługa lub produkt, a nawet proces. Kontynuując – przykładem rozwiązania biznesowego dla postawionego problemu będzie:

➔ Dołącz do PMA FREE 📕 - otrzymasz 5 pełnych lekcji wideo o product managemencie z programu Product Management Academy!

„Stworzenie aplikacji skillhunt.io – platformy rekrutacyjnej, w której za polecenie pracownika, użytkownik platformy otrzyma wysoką nagrodę pieniężną”

Na tym etapie szczegóły są zbędne. Jeżeli dokonamy oceny, przeprowadzimy badania rynku i okaże się, że nasze rozwiązanie posiada uzasadnienie biznesowe, możemy rozpocząć zbieranie wymagań.

Zbieranie wymagań

Zastanówmy się przez chwilę, jak należy zebrać wymagania, aby spełniały swoją rolę. Subiektywnie oceniając, uważam, że wymagania powinny spełniać 3 główne kryteria – powinny być:

 • jednoznaczne i przejrzyste,
 • zrozumiałe dla wszystkich interesariuszy,
 • aktualne i udokumentowane.

Aby znacząco ułatwić zbieranie wymagań oraz właściwie spełnić wszystkie powyższe kryteria, możemy zebrać wymagania na kilka sposobów – jednym z nich jest wykorzystanie języka Gherkin, o którym chciałbym opowiedzieć Ci więcej.

Język Gherkin

Wywodzi się tak naprawdę z podejścia BDD (Behavior-driven development) i jest naturalnym językiem. Poza tym, że świetnie nadaje się do zbierania wymagań, może też służyć programistom przy tworzeniu scenariuszy do testów funkcjonalnych. Zapis wymagań w języku Gherkin jest jednoznaczny, przejrzysty i co najważniejsze – prosty do zrozumienia dla wszystkich zainteresowanych stron. Dzięki temu dyskusja nad wymaganiami staje się możliwa. Jeżeli pierwszy raz słyszysz o BDD, zachęcam Cię gorąco do zgłębienia tego tematu. Jeżeli jednak miałeś już okazję używać chociażby narzędzia o nazwie Cucumber, jestem pewien, że znasz już wartość z zastosowania tej praktyki w zespołach.

Podstawy

Jak każdy inny język, Gherkin posiada swoją składnię. Narzucona jest jej określona struktura, pojawiają się pewne słowa kluczowe, które muszą wystąpić. Spójrzmy na prosty przykład:

Feature: Log out from application

Scenario: 
    Given I am logged in

    When I click “log out” button   

    Then I am informed about successful logout   
   
    And I am redirect to login page

Zbierane wymagania są w Gherkinie zapisywane do pliku z rozszerzeniem .feature. Dzięki temu programiści mogą użyć takich plików do pisania testów automatycznych w metodyce BDD przy użyciu narzędzia Cucumber. Przystępując do tworzenia nowego opisu wymagań, zapisujemy Feature – w tej sekcji opisujemy nazwę funkcjonalności. Następnie przystępujemy do stworzenia scenariusza (Scenario). Warto zaznaczyć, że w jednym pliku może wystąpić kilka scenariuszy. Każdy scenariusz zawiera kilka kroków oznaczanych na początku każdego wersu, kolejno: Given, When i Then. Kroki poprzedzone słowem Given ustalają warunki początkowe, When służy do opisania akcji wykonywanych dla danej funkcjonalności, a Then określa spodziewany rezultat. W powyższym przykładzie znajduje się jeszcze jedno słowo kluczowe: And, które kontynuuje wcześniejszą metodę. I tak, na przykład, użyte po When, będzie kontynuowało tę sekcję. Istnieje jeszcze słowo kluczowe But, ale przyznam szczerze, że w całej swojej karierze nie znalazłem dla niego zastosowania. To tyle, jeżeli chodzi o podstawy.

Jeszcze więcej możliwości

Gherkin daje nam jednak więcej możliwości! Jeżeli zbierając wymagania chcemy dodatkowo ułatwić pracę zespołowi programistów, możemy skorzystać z jego rozszerzonych funkcji. Background pozwala nam na wyłączenie wspólnych wierszy Given dla wszystkich scenariuszy przed te scenariusze. Dzięki temu możemy zaoszczędzić cenny czas. Przykład zamieściłem poniżej:

Feature: Select profile

Background: 
    Given I am logged in 

Scenario: First profile select 

    Given I go to application after logging

    When I am asked which profile I would like to choose from my list    

    And I select profile from list 

    Then I see dashboard for this profile

Scenario: Next profile select

    Given I am on dashboard

    And I have selected profile

    When I select  from dropdown with list

    Then I see dashboard for this 

Dodatkowo, jeżeli chcemy omówić wymagania, a w przyszłości przetestować więcej niż jeden przypadek, warto użyć przykładów, czyli skorzystać z funkcji Example. Zbieranie wymagań w takiej formie jest często najbardziej jednoznaczne. Aby użyć Example wystarczy oznaczyć zmienne znakami <> oraz wprowadzić tabelę pod scenariuszem. Należy pamiętać, że jeżeli używamy przykładów, nasze scenariusze powinny się nazywać Scenario Outline. Poniższy przykład powinien wszystko rozjaśnić:

Feature: 
    Login to application

Background:
    Given I am registered user

    And my account is activated

Scenario Outline: Successful login

    Given I am on login page

    When I fill "login" with <login>

    And I fill "password" with <correct-password>      

    And click "Login" button

    Then I am redirect to page with profile select

Examples: 
    | login     | correct-password |

    | Lukasz  | Gh3rk1n         |

    | Arek      | Cucumb3r      |

Scenario Outline: Unsuccessful login

    Given I am on login page

    When I fill "login" with <login>

    And I fill "password" with <incorrect-password>      

    And clik "Login" button

    Then I am be informed about unsuccessful login

Examples: 
    | login     | incorrect-password |

    | Lukasz  | Gherkin            |

    | Arek      | Cucumber           |

Scenario: Unauthorized entry

    Given I am not logged in

    When I try to go Dashboard page

    Then I am redirect to login page

Oczywiście w projektach zwinnych wymagania się zmieniają. Wymaga to od zarządzającego takim produktem nanoszenia bieżących zmian w plikach .feature, a co za tym idzie – zmian w testach do aplikacji. Dzięki temu nasza dokumentacja może być przez cały czas aktualna. Wykonywanie prac według kolejnych scenariuszy skutkuje dostarczaniem działających elementów i świetnie wpisuje się w zasady zwinnego zarządzania.

Gherkin a kryteria akceptacji historyjek użytkownika

Doświadczenie z języka Gherkin można przenieść na kryteria akceptacyjne do user stories. Słowa kluczowe Given-When-Then w połączeniu z user stories mogą być dopełnieniem kryteriów akceptacji poszczególnej historyjki. Zdefiniowanie poprawnych i jasnych kryteriów nie jest wbrew pozorom prostym zadaniem. Posługując się jednak scenariuszem, który omówiłem powyżej, jesteś w stanie stworzyć punkty, które będą jasne dla wszystkich – zarówno programistów jak i osób nietechnicznych. To czy wygodniej jest opisać wymagania poprzez user stories i kryteria akceptacji, czy podzielić je na funkcjonalności i scenariusze – musisz zdecydować sam.

Podsumowanie

Na koniec dodam, że wdrożenie języka Gherkin z całą pewnością nie jest proste, napotkasz wiele problemów i przeszkód, ale nie poddawaj się, zaowocuje to wieloma korzyściami, które są warte poświęcenia. Dzięki Gherkinowi Twoje wymagania będą jednoznaczne, przejrzyste i  proste do zrozumienia dla wszystkich zainteresowanych stron. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, napisz proszę w komentarzu. A tymczasem powodzenia!

➔ Darmowe lekcje PMA FREE 📕 - odbierz 5 pełnych lekcji wideo z programu Product Management Academy!

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Project Manager w gdańskim software housie Neoteric. Entuzjasta metodyk zwinnych i certyfikowany Scrum Master, prelegent na konferencjach IT. Obdarzony biznesowym instynktem, doskonale rozumie oczekiwania klientów i potrafi połączyć je z potrzebami użytkownika oraz z możliwościami zespołu projektowego. W swojej codziennej pracy zarządza projektami IT, od dużych aplikacji B2B po mniejsze startupy. W wolnych chwilach lubi dzielić się swoją wiedzą, odpowiadając na pytania użytkowników Quory.

6 KOMENTARZE

 1. Wszystko super fajnie pięknie, jednak autor zapomnial o innej przeciwnosci w zrozumieniu wymagań przez klienta. Czesto wsród klientow w Polsce są tacy którzy w ogole angielskiego nie rozumieją więc przedstawienie wymagan w ten sposob nie pomaga w dyskusji nad nimi a wręcz utrudnia. Dla klientow anglojęzycznych sposób ciekawy

  • Oskar, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Gherkin może być stosowany z powodzeniem w języku polskim. W składni gherkina istnieją jeszcze tagi, które zapisujemy na początku pliku .feature, wystarczy napisać „# language: pl” i nasze scenariusze będą odczytywane przez narzędzia typu cucumber i będą dalej współpracować. Należy pamiętać o tym, że słowa kluczowe też są po polsku, więc składnia wygląda tak:
   Funkcja:
   Scenariusz:
   Zakładając że…
   Kiedy…
   Wtedy…

   Warto pamiętać, że jeżeli chcemy użyć „And” używamy „Oraz”. Narzedzia do testowania obsługują około 30 języków z tego co pamiętam i polski na pewno jest jednym z nich. Powodzenia!

 2. Łukaszu,
  my na co dzień tworzymy wszystko w moqupach w tym procesy BPMN i opisy wymagań.
  Wymagania się zmieniają, ale nie można wszystkich zmian wrzucać do jednego worka. Zmiana nazwy pole to temat inny niż zmiana polegająca w systemie produkcyjnym MES:
  – dodaniu do magazynu podmagazynów
  – pobieranie surowców z podmagazynów do odpowiednich etapów
  – trzymanie FIFO w podmagazynach + magazyn centralny

  Warto zwrócić uwagę na rodzaj umowy z klientem
  – fixed price
  – time & material
  Z naszej praktyki wynika, że metodologia X czy Y nie uratuje tematu jeśli po dwóch stronach nie ma zaangażowanych osób.

 3. Łukaszu,
  minęło troche czasu od publikacji materiału, czy coś się zmieniło w kwestii twojego postrzegania i używania gherkina? Jest to jeden z nielicznych artykułów, gdzie stosuje się rozwiązanie systemowe jako potrzebę biznesową. Czy BDD powinno sprawdzać system, bezpieczenstwo, a może skupić się tylko na potrzebach biznesowych. Można powiedzieć, że nie wpuszczenie do aplikacji użytkownika jest potrzebą biznesową ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.