Jeżeli chcesz być dobrym Product Managerem, to z całą pewnością nie możesz skupiać się tylko i wyłącznie na definiowaniu nowych funkcjonalności czy analizie wizji produktu. Jednym z najważniejszych aspektów, który odpowiada za sukces lub porażkę projektu jest współpraca z interesariuszami. Zarządzanie interesariuszami jest kluczowe i powinieneś dopilnować, aby robić to we właściwy sposób. Zachęcam Cię więc do przeczytania poniższego artykułu, w którym przedstawiłem prostą receptę na…Twój sukces.

Identyfikacja Interesariuszy

Niezwykle trudno jest osiągnąć sukces w przypadku braku zainteresowania ze strony kluczowych interesariuszy. Musisz wiedzieć kogo warto zaangażować w rozwój produktu w większym stopniu, a kogo tylko informować o postępach.

W przypadku, gdy chcesz właściwie zdefiniować listę interesariuszy, musisz pamiętać o wszystkich osobach, które mają wpływ na tworzone rozwiązanie. Interesariuszami są zarówno osoby uczestniczące w procesie rozwijania produktu, ale również osoby, które z niego korzystają.

Zrób burzę mózgów ze swoim zespołem i zapisz w postaci listy tych wszystkich, którzy mają lub mogą mieć w przyszłości wpływ na produkt. Uwzględnij osoby, które w jakikolwiek sposób przyczyniają się do rozwoju wytwarzanego rozwiązania. Lista ta może zależeć w dużym stopniu od specyfiki Twojego produktu, firmy czy biznesu. Warto również dodać, że może się ona zmieniać z biegiem czasu.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych podpowiedzi dotyczących osób i ról, które warto wziąć pod uwagę:

22 copy

Pamiętaj, aby skupiać się na pojedynczych osobach, a nie całych organizacjach.

Analiza Interesariuszy

Jeżeli udało Ci się zidentyfikować listę interesariuszy, następnym krokiem jest analiza, która ma na celu zrozumienie podstawowych relacji i poziomu zaangażowania poszczególnych osób. Jedną z technik klasyfikacji i analizy interesariuszy jest wykorzystanie tabeli (zwanej mapą interesariuszy) podzielonej na 4 obszary z uwzględnieniem zainteresowania i poziomu wpływu poszczególnych osób na produkt/usługę. Stworzenie takiej mapy pozwoli Ci lepiej zrozumieć kim są osoby mające wpływ na produkt, skąd pochodzą i w jakim stopniu są ważni.

22 copy 2

Jak już wspomniałem powyżej, oś została podzielona ze względu na dwa czynniki:

  • poziom wpływu na produkt/usługę – mały lub duży,
  • poziom zainteresowania produktem/usługą – mały lub duży.

Biorąc pod uwagę te aspekty, przydziel poszczególnych interesariuszy do konkretnego obszaru.

Ściśle współpracuj i zarządzaj uważnie

Prawy górny obszar obejmuje osoby o dużym wpływie oraz zainteresowaniu naszym rozwiązaniem. Te osoby są najważniejsze i kluczowe! Koniecznie angażuj taką grupę w swoje działania i dbaj o dobre relacje. Dowiedz się jak najwięcej o poszczególnych jednostkach, ich nastawieniu do projektu, opiniach. Zastanów się w jaki sposób najbardziej zaangażować te osoby i znajdź dobry środek komunikacji z nimi. Nie bój się zachęcić kluczowych interesariuszy do współtworzenia strategii, roadmapy czy wizji produktu.

Utrzymuj zadowolenie

W lewym górnym obszarze powinni znaleźć się interesariusze, którzy mają duży wpływ na tworzone rozwiązania, natomiast ich zainteresowanie jest małe. Upewnij się, że uwagi, obawy czy opinie takiej grupy są brane pod uwagę i dobrze zrozumiane. Angażuj ją również w ważne spotkania np. prezentacje postępów z danego etapu. Dowiedz się czy te osoby są zadowolone z efektów.

Informuj na bieżąco

Prawy dolny obszar obejmuje osoby o dużym zainteresowaniu i małym poziomie wpływu. Często są to osoby, które mogą być niezwykle pomocne w Twoim projekcie. Nie mają jednak mocy, aby wpłynąć na kluczowe decyzje. Warto ich słuchać i starać się zaangażować w bieżący rozwój. Pamiętaj jednak, aby podejść do tego rozsądnie i przeanalizować każdy nowy pomysł.

Monitoruj

W lewym dolnym obszarze powinni znaleźć się interesariusze o małym zainteresowaniu i wpływie. Monitoruj i staraj się informować takie osoby o postępach poprzez np. wysłanie kluczowych raportów. Nie poświęcaj jednak na tę grupę znacznej ilości czasu.

Mapa Interesariuszy – korzyści z zastosowania

Niewątpliwą zaletą jest to, że mapa pozwoli Ci jasno zdefiniować kluczowe i najmniej istotne osoby. Dzięki temu będziesz w stanie stwierdzić kogo słuchać, angażować czy informować. Jeżeli stworzyłeś persony dla Twojego produktu/usługi to mapa interesariuszy powinna również Ci pomóc w wyłonieniu podstawowej persony. Ponadto, angażowanie najbardziej kluczowych interesariuszy już we wczesnej fazie rozwoju może być czynnikiem decydującym o sukcesie. Pomoc takich osób może skutkować o wiele wyższą jakością ostatecznego rozwiązania. A teraz do dzieła!

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Agile Product Manager / Mobile Developer z pasją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i wdrażania wysokiej jakości produktów. Aktualnie stara się tworzyć innowacyjne rozwiązania i wdrażać wysokiej jakości produkty w największym Pythonowym software house w Europie - STXNext. W życiu zawodowym stara się łączyć doświadczenie techniczne z zaangażowaniem biznesowym. Po pracy umysłowej ucieka w świat treningów triathlonowych i wysiłku fizycznego.

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo fajny artykuł – zwięźle i na temat! Szkoda tylko, że nie wskazano źródeł, przez co traci on na swojej wartości (a także wiarygodności zawartych informacji…) – jeżeli to możliwe, sugeruję uzupełnić odniesienia 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.