W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę jest roadmapa produktu w środowisku Agile. Przedstawiłem również informacje o tym, co powinna zawierać, jakie korzyści przynosi, kiedy należy ją wdrożyć, jaki ma związek z rejestrem produktu i kto powinien nią zarządzać.

Czym jest roadmapa?

Roadmapa produktu stanowi ogólny plan, który opisuje wizję rozwoju produktu. Pozwoli Ci na sformułowanie punktu, do którego chcesz doprowadzić produkt, a także zdefiniowanie odpowiedzi na pytanie – dlaczego warto podjąć inwestycję. Roadmapa produktu w środowisku Agile ułatwia również naukę i zmiany. Jedynym sposobem na osiągnięcie tych aspektów jest wdrożenie roadmapy zorientowanej na cel, zamiast zdominowanej przez wiele funkcjonalności.

Przykładową roadmapę agile znajdziesz poniżej. Przedstawia przewidywany rozwój aplikacji do nauki tańca dla dzieci.

SampleGOProductRoadmap_DanceGame

Powyższa roadmapa zawiera kilka ważnych pól: datę, nazwę, cel, kluczowe funkcje, metryki dla każdego wydania lub wersji. Jest to mapa zorientowana na cel wg. szablonu roadmapy GO. Bardziej szczegółowe wyjaśnienie znajdziesz w artykule: „The GO Product Roadmap„.

Korzyścią z zastosowania roadmapy zorientowanej na cel jest przede wszystkim przesunięcie konwersacji zespołowej z kłótni nad kolejnymi funkcjami do uzgadniania wspólnych celów.

Jakich korzyści dostarcza roadmapa?

Roadmapa może dostarczyć kilku ważnych korzyści:

  • Pomaga Ci komunikować to jak widzisz rozwój produktu.
  • Pomaga w zdefiniowaniu strategii produktu i firmy. Poprzez przewidywanie sposobu rozwoju produktu, możesz pokazać w jaki sposób i kiedy zostaną osiągnięte cele firmy. To ułatwia zaplanowanie i zapewnienie budżetu na następny rok.
  • Pomaga interesariuszom w koordynacji developmentu, marketingu i aktywności sprzedażowych.
  • Ułatwia efektywne zarządzanie portfelem. Pomaga w synchronizacji rozwoju kilku różnych produktów.
  • Używanie roadmapy wspiera i uzupełnia rejestr produktu.

Kiedy powinienem użyć roadmapy produktu?

Zazwyczaj tworzę roadmapę, aby spojrzeć szerzej, poza następne ważne wydania. Jeżeli nie możesz spojrzeć w przyszłość rozwoju Twojego produktu, nie wdrażaj roadmapy! Co więcej, chcę zapewnić, że założenia odnośnie grupy docelowej, potrzeb oraz kluczowych aspektów biznesowych zostały potwierdzone, zgodnie z poniższym rysunkiem:

VisionBoardGOProductRoadmap

Na powyższym rysunku rynek oraz model biznesowy został zdefiniowany w ramach Vision Board. Możesz również użyć Business Model Canvas czy Lean Canvas do walidacji swoich pomysłów. Podczas, gdy wymienione narzędzia są niezwykle pomocne, nie wyznaczają ścieżki rozwoju strategii. I tu właśnie przychodzi z pomocą roadmapa.

Jaki związek zachodzi pomiędzy roadmapą a rejestrem produktu?

Wdrożenie roadmapy może wpłynąć korzystnie na backlog Twojego produktu. Podczas gdy roadmapa dba o aspekty związane ze strategicznym planowaniem produktu, jednocześnie pomaga w skupieniu się na taktycznym rozwoju canvy/backlogu, jak na poniższej ilustracji:

RoadmapVsProductCanvas

Powiedzmy, że wraz z zespołem wydajecie nową wersję co trzy miesiące. Sugeruję, aby roadmapa zawierała wizje na następne cztery wydania, a rejestr produktu skupiony był na najbliższym.

Poniższy obrazek jest podsumowaniem różnic pomiędzy roadmapą produktu a backlogiem:

ProductRoadmapVsProductBacklog

Kto jest właścicielem roadmapy?

W środowisku Agile, Product Owner powinien być właścicielem i zarządzać roadmapą. Natomiast zespół i interesariusze współpracują i pomagają w rozwoju, jak zostało to przedstawione na poniższym schemacie:

ProductRoadmapOwnership1-624x302

Jedna osoba odpowiedzialna za roadmapę i rejestr produktu powinna przyczynić się do zdefiniowania spójnej strategii i taktycznego planowania rozwoju produktu. W takim wypadku zdefiniowany jest jasny autorytet i odpowiedzialność.

Podsumowanie

Roadmapa zdecydowanie pomaga Ci komunikować to, jak widzisz rozwój produktu. Jeżeli jest wykorzystywana poprawnie, wraz z rejestrem produktu, uzupełniają się wzajemnie. Zanim jednak stworzysz swoją roadmapę, upewnij się, że jesteś w stanie przewidzieć rozwój produktu w przyszłości.

Źródło: http://www.romanpichler.com/blog/agile-product-roadmap/

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Wiodący ekspert z dziedziny product management. Ma ponad 10 lat doświadczenia w szkoleniach i coaching’u product managerów, product ownerów oraz wsparciu firm w efektywnym ustanowieniu funkcji product managera. Roman jest autorem książki Agile Product Management with Scrum, stworzył kilka potężnych narzędzi do zarządzania produktami oraz pisze popularny blog o tej samej tematyce.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.