Wdrażanie innowacyjnych usług czy produktów nie ogranicza się tylko do kwestii szczęścia, ciężkiej pracy czy znajomości dziedziny. O ile wymienione powyżej czynniki mogą okazać się niezwykle przydatne, o tyle bez zdefiniowanej wizji, strategii, roadmapy i backlogu oddalasz się od sukcesu. W tym artykule dowiesz się jak uporządkować rozwój produktu, aby stworzyć rozwiązanie, które wszyscy pokochają!

Duży obraz

Czy aby odnieść sukces muszę wybiegać w przyszłość? Bez wątpienia tak!

funny-cat-pics-cat-with-a-balloon-plan

Skupianie się tylko i wyłącznie na najbliższych tygodniach (w Scrumie np. na najbliższym sprincie) bez zdefiniowanej wizji i strategii działania, może doprowadzić Cię do ślepego zaułka. O ile to podejście może mieć swoje uzasadnienie w warunkach skrajnej niepewności i bardzo dynamicznego środowiska, o tyle sukces każdego rozwiązania zaczyna się od prawidłowych decyzji strategicznych. Czasami również można spotkać się z sytuacją odwrotną do powyższej – jesteśmy wizjonerami naszego produktu w przyszłości, ale brakuje nam konkretnego planu na najbliższy tydzień. Ani jedno, ani drugie podejście nie jest do końca słuszne, a prawidłowy balans pomiędzy „dużym”, a „małym” obrazem zbliży Cię do stabilnego wzrostu.

Plan działania

Jak więc podejść do rozwoju produktu od ogółu do szczegółu? Potrzebny jest Ci plan zarówno wysokiego poziomu jak i ten zawierający wystarczającą ilość szczegółów. Pomoże Ci w tym zdefiniowanie kolejno wizji, strategii, roadmapy oraz product backlogu.

Wizja produktu

Wizja

Wizja jest tak naprawdę opisem Twojego głównego powodu, dla którego postanowiłe(a)ś stworzyć produkt. Powinna być „podparta” Twoją motywacją, a także pozytywną zmianą, którą ma spowodować rozwiązanie. Pamiętaj, że w produkt, który tworzysz, musisz uwierzyć! Wizja odpowiada więc na pytanie – dlaczego tworzę produkt? Pomoże Ci również w definiowaniu rozwiązań niższego poziomu.

Przykład: Chcę stworzyć rozwiązanie, które pomoże zarządzać finansami domowymi i kontrolować budżet domowy. Dzięki temu, osoby będą mogły w efektywny sposób zarządzać budżetem i być bardziej świadomymi swoich wydatków.

Według Romana Pichlera wizja powinna charakteryzować się czterema czynnikami: być duża, inspirująca, zwięzła i dostępna. Duża wizja, jak np. „bycie świadomymi swoich wydatków” zwiększa szansę na zakup produktu przez osoby z węższą perspektywą, jak np. „chcę zaoszczędzić pieniądze na następne wakacje”. Co więcej, łatwiej jest zmienić strategię (o ile to konieczne) utrzymując jednocześnie taką samą wizję. Zwięzłość powoduje, że wizja jest łatwa do zakomunikowania i zrozumienia. Wizja inspirująca dostarcza motywacji i nadaje kierunek rozwoju. Wizja dostępna ułatwia współpracę, jednoczy ludzi i zapewnia ciągłość w zmieniającym się środowisku.

Strategia

Strategia jest planem wysokiego poziomu, który pomaga w realizacji wizji i osiągnięciu celu. Definiuje jak wizja będzie zrealizowana. Pomocne będzie znalezienie odpowiedzi na pytania: dla kogo jest ten produkt, jaką potrzebę czy problem rozwiązuje, dlaczego ktoś ma z naszego rozwiązania skorzystać, czym jest ten produkt, jakie są cele biznesowe, dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie czy co wyróżnia nas na tle konkurentów. Istnieje kilka pomocnych technik i narzędzi, które wspierają zdefiniowanie strategii i jej kluczowych elementów: rynku i potrzeb, głównych funkcji oraz celów biznesowych. Gorąco zachęcam Cię do skorzystania z darmowego szablonu Value Proposition Canvas i Business Model Canvas, a także Mapy Empatii, aby odpowiedzieć na kluczowe pytania oraz ustalić plan działania.

Pamiętaj także, że strategia nie jest finalnym planem dla Twojego produktu. Wraz ze wzrostem świadomości czy dojrzałości rozwiązania, Twój plan również powinien ulegać zmianie. Dlatego dokonuj przeglądów Twojej strategii przynajmniej raz na kwartał.

Roadmapa

Roadmapa jest opisem implementacji Twojej strategii. To tak, jakbyś zdefiniowaną strategię przelał(a) na konkretne czyny i działania wraz z założonymi datami, kluczowymi funkcjami i celami. Więcej informacji o roadmapie produktu znajdziesz w naszym oddzielnym artykule.

Product Backlog

Na samym końcu znajduje się product backlog, który zawiera szczegóły potrzebne do zrealizowania roadmapy: diagramy, mock-upy, szczegółowe zadania (w Scrumie historyjki użytkownika i epiki). Pamiętaj, aby Twój backlog charakteryzował się regułą DEEP (detailed appropriately, emergent, estimated, and prioritised). Chciałbym również podkreślić, że zmiany wprowadzane w backlogu produktu mogą mieć wpływ na roadmapę, strategię czy nawet wizję. Zmiany działają więc także w drugą stronę – nie tylko od ogółu do szczegółu.

Podsumowanie

Aby podsumować wszystko to, o czym napisałem powyżej spójrz proszę na poniższą tabelę:

WizjaOdpowiada na pytanie – dlaczego tworzę produkt oraz zawiera pozytywną zmianę, którą dostarczy rozwiązanie.
StrategiaDefiniuje jak wizja będzie zrealizowana (produkt mobilny, książka, oprogramowanie SaaS).
RoadmapaRoadmapa zawiera konkretny plan działania wraz z ustalonymi datami, funkcjami i celami. Jest opisem implementacji strategii.
Product BacklogProduct Backlog zawiera wszystkie szczegóły potrzebne do zrealizowania roadmapy.

Mam nadzieję, że tym artykułem pomogłem Ci uporządkować podstawy dotyczące planowania rozwoju produktu. Jeżeli masz jakieś pytania, napisz proszę w komentarzu. Jeżeli natomiast artykuł spodobał Ci się, podziel się nim na Facebooku!

[sc:newsletter_scrum]

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Agile Product Manager / Mobile Developer z pasją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i wdrażania wysokiej jakości produktów. Aktualnie stara się tworzyć innowacyjne rozwiązania i wdrażać wysokiej jakości produkty w największym Pythonowym software house w Europie - STXNext. W życiu zawodowym stara się łączyć doświadczenie techniczne z zaangażowaniem biznesowym. Po pracy umysłowej ucieka w świat treningów triathlonowych i wysiłku fizycznego.

1 KOMENTARZ

  1. Fajny artykuł ? Właśnie takiego uporządkowania często brakuje. Świetnie, gdyby POmowie mieli przemyślane odpowiedzi na te wszystkie pytania.

    Zastanawiam się jak ustalać dobre wskaźniki efektywności dla produktu. Wychodzisz w ich tworzeniu bezpośrednio ze strategii? Pisaliście już gdzieś o dobrych wskaźnikach oceny albo możesz polecić inne źródło?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.