GetResponse to kompleksowe narzędzie do online marketingu. Za jego pomocą można prowadzić webinary, implementować landingi i tworzyć kampanie marketingowe. Od kilku miesięcy korzystamy z tego narzędzia i postanowiliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami. Jak dotychczas wykorzystaliśmy rozwiązania oferowane przez GetResponse do rozwoju bloga Product Vision.

Moment podzielenia się doświadczeniami nie jest przypadkowy 🙂 Z przyjemnością informujemy, że GetResponse został naszym partnerem technologicznym. Współpraca cieszy, ponieważ firma GetResponse, tak jak nasz blog, powstała w Gdańsku. Obecnie jest to globalna spółka, która od lat odnotowuje wzrosty i jest rozpoznawalna wśród marketerów na całym świecie. Zatrudnia ponad 300 pracowników. Kto nie chciałby uczestniczyć w procesie rozwijania takiej firmy :)?

To co przekonało nas do GetResponse’a to wysoka (w porównaniu do innych tego typu narzędzi) otwieralność i konwersja wysyłanych przez nas newsletterów. Tomek przeprowadził szereg testów A/B dla różnych wiadomości i okazało się, że GetResponse zdecydowanie wyprzedzał w tym aspekcie konkurencję.

Do czego można wykorzystać tego typu narzędzie przy tworzeniu produktu? Pokażemy na własnym przykładzie 🙂

Newsletter – miejsce kontaktu z użytkownikiem

Od początku istnienia ProductVision, chcieliśmy żeby nie było to tylko wrzucanie tekstów w próżnię, ale nawiązywanie realnego kontaktu z polskimi produktowcami i wręcz stworzenie małej społeczności. Dlatego postanowiliśmy stworzyć wyjątkowy mocno osobisty newsletter.

Do każdej wiadomości wybieramy najlepsze produktowe artykuły, wykresy oraz dane. Nadajemy im kontekst i dodajemy swoją opinię. Piszemy prostym i zrozumiałym językiem, tak jak byśmy wysyłali maila do dobrego znajomego. Zachęca to do kontaktu ze strony odbiorców i często prowadzimy wartościowe dyskusje z naszymi czytelnikami, którzy odpowiadają na nasze wiadomości.

Aby taki kanał komunikacji działał efektywnie potrzebowaliśmy dobrego narzędzia obsługującego kompleksowo cały ten proces.

Pozyskanie użytkowników

GetResponse udostępnia wiele szablonów do pozyskiwania danych kontaktowych użytkowników ze strony, które można zastosować przy tworzeniu formularzy rejestracyjnych czy kontaktowych. Każdy użytkownik, który zapisuje się do naszego newslettera, zostaje automatycznie zapisany w bazie narzędzia GetResponse.

GetResponse umożliwia również utworzenie spersonalizowanej wiadomości powitalnej dla każdego nowego użytkownika zapisanego do listy. Dzięki temu wiadomości mogą brzmieć dużo bardziej autentycznie, niż standardowe “Aktywuj swój adres e-mail”. My dodatkowo ustawiliśmy autoresponder dla naszych nowych czytelników:

 

Podziękowanie za subskrypcję

W GetResponse można ustawić swoją własną stronę podziękowania za subskrypcję. Dobrze przygotowana pozwala na zbudowanie jeszcze lepszej relacji z czytelnikami. To również świetne miejsce, by popracować nad przyszłą otwieralnością i konwersją newslettera np. pokazując użytkownikowi co go czeka po zapisie (by nie czuł się zaskoczony). My w podziękowaniu za zaufanie dorzucamy zniżki na nasze płatne produkty edukacyjne. Wiele osób jest dzięki temu bardzo pozytywnie zaskoczonych i zostaje z nami na dłużej – my mamy dodatkowych klientów. Typowe win-win 🙂

Aktywacja i zaangażowanie użytkowników

Online marketing to ważny aspekt każdego produktu. Niezależnie od tego czy prowadzisz firmę czy bloga, prędzej czy później, będziesz potrzebował narzędzia, w którym będziesz trzymał dane o swoich klientach i za pomocą którego będziesz mógł się z nimi kontaktować. Aby klienci chcieli z Tobą zostać, czy kupować od Ciebie nowe produkty, musisz przecież regularnie dostarczać im wartość.

Musisz angażować swoich użytkowników, edukować ich z tego jak działa Twój produkt, jakie cele mogą dzięki niemu realizować. My w Product Vision budujemy zaangażowanie poprzez promowanie dobrych praktyk związanych z zarządzaniem produktami. Poza naszym cyklicznym newsletterem, wysyłamy także odpowiednim grupom czytelników dedykowane kampanie. Kampanie które zawierają dla nich specjalną wartość – darmową dodatkową treść, zniżki na konferencje czy produktu.

GetResponse umożliwia implementację Marketing Automation, czyli automatycznych kampanii, których wysyłka zależy od zdefiniowanych przez twórcę kampanii parametrów. Dzięki automatyzacji można stworzyć precyzyjną komunikację skierowaną do konkretnego segmentu użytkowników.

Przykład: GetResponse pozwala na ustawienie reguły, która wykrywa, że użytkownik opuścił koszyk zakupowy w sklepie internetowym. Do takiego segmentu użytkowników można wysłać dedykowaną kampanię mailingową, z zachęceniem do dokończenia procesu zakupowego poprzez wykorzystanie przesłanego kodu rabatowego na całe zakupy.

Nie stworzyliśmy u siebie jeszcze zaawansowanego cyklu, ale dzięki GetResponse tworzymy segmentację naszych czytelników i wykorzystujemy dedykowane kampanie lub autorespondery. W przyszłości jednak, marketing automation pozwoli nam jeszcze lepiej spersonalizować wysyłane wiadomości.

Efekty?

Do naszego produktowego newslettera zapisanych jest aktualnie około 1800 osób. Każda wysyłka to wskaźnik otwarć na poziomie 30% (to jest wskaźnik, który nas najbardziej interesuje, bo nasze newslettery optymalizujemy pod czytanie, a nie klikanie) i kliknięć 6-8%. Statystyki naszej ostatniej wysyłki:

Do poprawy

To co w narzędziu GetResponse wymagałoby poprawy to edytor tekstu przy tworzeniu newslettera. Edytor ma spore możliwości, ale wygoda użycia odbiega np. od Mailchimpa. Od product managerów wiemy, że pracują w GetRespone nad nowym edytorem. Trzymamy kciuki, przyda się 🙂

Podsumowanie

Dopiero rozpoczęliśmy naszą przygodę z GetResponse. Obecnie korzystamy głównie z modułów: kontakty, email marketing i formularze/ankiety.

W najbliższej przyszłości planujemy organizację webinarów i ich promocję, korzystając z rozwiązań GetResponse do tworzenia promocyjnych stron internetowych, bez konieczności ich kodowania.

Zobaczymy na co pozwoli nam czas jednak bardzo się cieszymy, że mamy dostęp do kompleksowego narzędzia z zakresu online marketingu jakim jest GetResponse.

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Współzałożycielka Product Vision – już 7 rok prowadzi i rozwija najpopularniejszy polski blog o zwinnym zarządzaniu produktami. Doktorantka na Politechnice Gdańskiej, Wydział Inżynierii Oprogramowania, Specjalizacja: Zarządzanie produktem informatycznym. Związana z zarządzaniem produktami informatycznymi od początku kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.