Nie wiesz na co wydać niewykorzystany jeszcze w tym roku budżet szkoleniowy? Mam dla Ciebie dobrą informację – jeszcze nigdy rozwój kompetencji w roli product managera nie był tak prosty jak dzisiaj. W tym artykule przygotowałem dla Ciebie listę rekomendacji.

Pamiętam, jak jeszcze kilka lat temu pytanie: „Hej Tomek, jaki polecasz kurs / szkolenie dla product managera?” pozostawało zwykle bez odpowiedzi. Ba… ja sam jako product manager nie wiedziałem gdzie i jak zdobywać nową wiedzę. Teraz mamy całą masę dedykowanych kursów i szkoleń (sam też razem z PV dołożyłem do tego niemałą cegiełkę ;)) – szkolenia, kursy, studia, programy edukacyjne. Świetny kurs pozwoli Ci pewnym korkiem wejść w świat product managementu lub wnieść swoje kompetencje na następny poziom.

Niestety, ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Znasz pewnie to uczucie – zapisujesz się na kurs, masz duże oczekiwania, a finalnie albo w ogóle nie zerkasz do materiałów, albo może nawet dobrze bawisz się na szkoleniu, ale po kilku miesiącach widzisz, że nic z tego nie wykorzystasz w swojej pracy. Stracony czas i (często duże) pieniądze.

Jako freak rozwoju osobistego i product managementu, sam cały czas się rozwijam i biorę udział w różnego rodzaju szkoleniach i kursach. Tych dobrych i tych słabych. Na tej podstawie, moich 10 lat w product managemencie i wiedzy o rynku szkoleniowym z perspektywy trenera – przygotowałem 7 rekomendowanych przeze mnie kursów dla każdego product managera.

Jaką formę kursów polecam?

Każdy ma oczywiście własne upodobania i predyspozycji do różnych formatów nauki. Z mojego doświadczenia największe efekty przynoszą jednak kursy, które:

  • Oparte są o kohorty – czyli dana grupa (kohorta) „studentów” rozpoczyna razem naukę (w jednym momencie) i trwa ona określony czas. Czasem jest to szkolenie kilkudniowe, czasie program kilku tygodniowy/miesięczny. Buduje to większe zaangażowanie i możliwość wykorzystania efektu społeczności do wspólnej wymiany doświadczeń. Bez tej kohorty (typowy kurs online) obserwuję, że mega ciężko zmobilizować się do działania.
  • Łączą spotkania LIVE z materiałami online – lekcje i materiały wideo są super, jednak nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu na żywo z trenerem i innymi uczestnikami. Nie chodzi nawet o to, że dowiesz się tam więcej – ale świadomość, że to wszystko odbywa się LIVE, są ćwiczenia, są interakcje → zmusza do większego zaangażowania się w temat i jego przepracowania.
  • Prowadzone są przez praktyków – wiele kursów prowadzonych jest przez samych zawodowych szkoleniowców / trenerów. To są często ludzie, którzy świetnie prezentują teorię (nawet pod płaszczykiem “praktyczych” ćwiczeń), ale nigdy (lub od bardzo dawna) nie wprowadzali tej wiedzy w życie pracując jako product managerowie. Potem mamy całą masę pięknych kursów, które mają się nijak do rzeczywistości i realnych problemów przy wprowadzaniu nowych metod w życie.
  • Mają już za sobą kilka edycji – czasem oczywiście warto zaryzykować, powstają super nowe kursy/programy edukacyjne. Jeśli jednak dany program ma za sobą już X edycji, to znaczy, że prawdopodobnie się sprawdził, a autorzy mieli czas go dopracować.

Poniżej zabrałem najlepsze według mnie kursy zarówno dla zaawansowanych jak i ropoczynających karierę / porządkujących swoją wiedzę product managerów.

Kursy dla Senior Product Managerów i Headów Produktu

1️⃣ Product Leadership od Reforge5 tygodniowy kurs pokazujący jak budować świetny zespół produktowy, zarządzać product managerami i pracować cross-działowo. Idealny dla kogoś, kto wchodzi na ścieżkę zarządzania ludźmi (people management) w roli Heada zespołu produktowego lub Group Product Managera. Bardzo mi pomógł, gdy sam zostałem Headem. Cena – ok. 10 000 zł za rok (2 tys. dolarów).

2️⃣ Continuous Discovery Habits Masterclass od Teresy Torres – Teressa dzięki swojej metodzie Opportunity Solution Tree wprowadziła nową jakość w obszar product discovery. Polecam każdemu, kto chce mocno rozwijać się właśnie w temacie Discovery, szczególnie na poziomie strategicznym. Kurs trwa 6 tygodni – poza materiałami online, co tydzień spotykasz się na 2 godzinną sesję LIVE. Cena – ok. 8 000 zł ($1,795).

3️⃣ Warsztat „Przygotowanie do samodzielnego wdrożenia OKR w firmie” od OKR Poland – jeśli planujesz wdrożyć lub wykorzystujesz OKRy w swojej pracy – OKR Poland i ich szkolenia to miejsce dla Ciebie. Autorzy szkolenia, Lenna i Mateusz, to świetni (cały czas aktywni zawodowo) praktycy. Szkolenie to 2-dniowy warsztat z całą masą materiałów pomocniczych do wykorzystania w pracy. Właśnie trwa nabór na 6 edycję. Cena: 2 700 zł.

4️⃣ Product Strategy Workshop od Gibson Biddle (m.in. CPO w Netflix) – 2 tygodniowy kurs pokazujący jak przygotować strategię produktu w oparciu o tę samą metodę, która wykorzystywana była w Netflixie. Sam nie realizowałem tego programu, ale był mocno polecany przez wielu dobrych product managerów. Cena: ok 5200 zł (1 195 dolarów)

Kursy product managerów chcących uporządkować swoją wiedzę (lub rozpoczynających swoją karierę)

1️⃣ Szkolenia Scrum Product Owner (np. w ramach certyfikacji PSPO) – fundamentem naszej pracy jako produktowcy jest product delivery i współpraca z zespołem developerskim. Na start polecam sobie zawsze ułożyć te fundamenty pracy i dobrze poznać agile, scrum-a i rolę product ownera. Nie polecę tutaj konkretnego szkolenia (brałem w nich udział ponad 6 lat temu). Warto jednak zacząć od przejrzenia akredytowanych szkoleń. Ceny kilkudniowych szkoleń wahają się od 3 do 5 tys. zł.

2️⃣ Product Management Academy od Product Vision – nieskromnie, ale z dużą pewnością, jako kolejny krok mogę polecić nasz 7-tygodniowy intensywny program nauki product managementu. Pomoże Ci on poznać albo uporządkować wiedzę ze wszystkich najważniejszych obszarów pracy product managera. Olga (PM w Atlassian) i ja (Head of Product w SentiOne) pokazujemy jak my sami używamy najważniejszych frameworków i koncepcji produktowych w swojej pracy. Co tydzień czekają Ciebie 3-godzinne warsztaty w grupach, dodatkowe spotkanie LIVE z doświadczonymi mentorami oraz masa dodatkowych lekcji online. Cena to 3 299 zł.

3️⃣ Adaptive Product Discovery od Tima Herbiga – 6-tygodniowy kurs skupiony na product discovery. Po uporządkowaniu sobie wiedzy ze wszystkich podstawowych obszarów swojej pracy, to właśnie product discovery to będzie obszar, któremu postanowisz się bardziej przyjrzeć. Kurs opiera się o materiały online plus 6 spotkań LIVE typu Q/A. Mindset, podjeście oraz metody pracy Tima bardzo ze mną rezonują, polecam więc jego w tym obszarze. Cena to ok 2 600 zł (591 dolarów).

Praktyka, praktyk i jeszcze raz praktyka

Kursy i programy szkoleniowe są świetną formą zdobywania nowych kompetencji. Najbardziej Ci one jednak pomogą, gdy masz możliwość od razu wprowadzać zdobytą wiedzę w życie, czyli mieć realne środowisko do ich wykorzystania. Dlatego dostosuj poziom kursu do swojego aktualnego poziomu. Nie ma sensu uczyć się szczegółowo np. strategii produktowej, jeśli wiesz że to nie jest i nie będzie w najbliższym czasie Twój obszar odpowiedzialności.

Zadbaj o to byś w swojej pracy miał(a) przestrzeń do wykorzystania zdobytej wiedzy. Porozmawiaj o tym ze swoim managerem, a jeśli masz swobodę działań – zaplanuj sobie na to dodatkowy czas. Jeśli dopiero startujesz w product managemencie – też masz opcję działania: pracuj nad case study, pomóż jakiejś organizacji non-profit lub… wystartuj swój własny mini-produkt, na którym możesz testować zdobytą widzę.

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.