28 marca zakończyliśmy 7 edycję Product Management Academy 🎉. Ponad 60 uczestników z całej Polski poświęciło 7 tygodni na uporządkowanie i rozwój swojej produktowej wiedzy oraz zdobycie certyfikatu Certified Professional Product Manager.

Nie było lekko… to były naprawdę intensywne tygodnie dla całej grupy szkoleniowej, jak i dla nas, organizatorów i trenerów. Przed startem byłem jednocześnie podekscytowany, ale też przerażony skalą tego co się dzieje 🤯. W tej edycji uruchomiliśmy dodatkową grupę szkoleniową, przyjęliśmy o połowę więcej uczestników i dodaliśmy nowy moduł do Akademii.

Jak wyszło? Czy było warto? Zobacz jak wyglądała 7 edycja PMA okiem organizatora.

1️⃣ Jak wyglądają przygotowania?

Przygotowania do kolejnych edycji zaczynamy kwartał wcześniej. Nie inaczej było tym razem – wystartowaliśmy już na jesieni. Pracuję wtedy równolegle nad 2 tematami – zaplanowaniem usprawnień do formatu PMA na bazie mojej wizji / zebranego feedbacku od uczestników oraz oczywiście przygotowaniem samej sprzedaży.

W tym roku zaowocowało to kilkoma nowościami:

 • Dodaliśmy nowy moduł „Kick-off” – pozwalający dobrze przygotować się do startu PMA. Wcześniej mieliśmy spotkanie Kick-offowe, ale odbywało się ono tuż przed startem warsztatów i brakowało przestrzeni do dobrego wejścia w PMA. Tym razem mieliśmy na to cały dedykowany tydzień – spotkanie kick-off, wieczór integracyjny, materiały przygotowujące do case studies, model kompetencji.
 • Rozbiliśmy moduł Strategia i Leadership na dwa osobne moduły. Dzięki temu mieliśmy więcej przestrzeni na materiały dotyczącego właście product leadershipu, podsumowanie Akademii.
 • Action Plany wdrażania zdobytej wiedzy w praktykę. Dzięki dodatkowej przestrzeni w ostatnim module razem z Jakubem Uniejewskim przygotowaliśmy nowe eksperymentalne podejście to Action Planów.
 • Ponad 25 dodatkowych lekcji i materiałów online na platformie kursowej, które przygotowywały uczestników na warsztaty oraz stanowiły materiały pogłębiające po warsztatach.

Tak samo jak w przypadku rozwoju każdego produktu – nowe „ficzery” można sobie planować, pytanie jak sprawdzą się one w praktyce i zostaną przyjęte przez użytkowników. Już wkrótce mieliśmy się o tym przekonać…

2️⃣ Sprzedaż i trudne decyzji

7 grudnia wystartowała przedsprzedaż zimowej edycji PMA. Przygotowując się do niej miałem spore obawy. Czy grudzień to na pewno dobry moment na sprzedaż? Przecież zaraz są święta? Byliśmy już po 6 edycjach PMA, może rynek i nasza grupa docelowa się nasyciła? Nie pomagało też to, że w 2022 na polskim rynku zaczęły się pojawiać bliźniacze kohortowe podejścia do produktowych kursów.

No dobra, ale czy mamy dobry produkt, który co edycję dopracowujemy? Mamy. Czy dowozimy super wartość? Dowozimy. Czy przekazujemy unikalne praktyczne doświadczenia product managerów? Przekazujemy. Czy wreszcie przekazywanie swojej wiedzy i szczera wymiana produktowych doświadczeń z uczestnikami to coś co nas jara? No tak… No to zaczynamy 🔥!

Każde kolejne rundy sprzedaży (przedsprzedaż, early birds, standard) przeszły wszystkie mojej wyobrażenia – bez płatnej promocji szybko wyprzedaliśmy zaplanowane 40 biletów 🎉.

Jednocześnie pojawia się też ciemna strona tak szybkiej sprzedaży – wielu osobom, mimo czekania (czasem nawet miesiącami) na kolejną edycję, nie udało się kupić biletu. Stanęliśmy z Olgą przed trudną decyzją – czy uruchamiamy 3 grupę szkoleniową i dodatkowe 20 biletów?

Jeśli decyzja wydaje Ci się łatwa, to weź po uwagę, że prowadzenie Akademii łączymy z naszymi obowiązkami zawodowymi. Z jednej strony mamy dzięki temu unikalną praktyczną wiedzę, z drugiej – każda dodatkowa grupa szkoleniowa to dodatkowa energia i (wieczorny lub weekendowy) czas potrzebny na dodatkowe warsztaty, koordynację, odpowiadanie na pytania, formalne tematy związane z fakturami, rezygnacjami itp.

Do podjęcia tego ryzyka przekonał nas przesympatyczny mail, który trafił na moją skrzynkę tuż przed świętami:

Jak w takiej sytuacji nie pomóc?! Uruchamiliśmy, więc 3 grupę – na szczęście szybko udało się dosprzedaż kolejne 20 biletów.

3️⃣ 7 intensywnych tygodni

Sama Akademia to 7 niezwykle intensywnych tygodni wypełnionych cotygodniowymi warsztatami, spotkaniami LIVE z mentorami, zadaniami domowymi, masą dodatkowych lekcji online oraz dyskusji na Slacku i pod materiałami.

Zaczęliśmy 7 lutego. Każdy tydzień (i jednocześnie moduł) miał inny temat przewodni:

 1. Kick-off – start PMA, wieczorek integracyjny i rola product managera
 2. Product System – Jak zacząć z produktem? Fundamenty systemu pracy z produktem i współpracy w zespole/firmie
 3. Product Discovery – Identyfikowanie i walidacja szans produktowych
 4. Product Delivery – Współpraca z zespołem przy wdrażaniu rozwiązań
 5. Startowania i optymalizacja – Skuteczne startowanie inicjatyw, analizowanie i optymalizacja produktu
 6. Strategia – strategia, roadmapa, planowanie długoterminowe w produkcie
 7. Leadership i podsumowanie – wpływ biznesowy w firmie, przewodzenie zespołom oraz wdrożenie zdobytej wiedzy w praktyce dzięki Action Planom

Tak wyglądała wtedy moja codzienność 😉

Znakomici mentorzy

W każdej edycji angażujemy znakomitych mentorów – aktywnych praktyków zarządzania produktami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i praktycznymi case studies. Nie inaczej było tym razem.

Patrycja Walencik (Product Manager w Zendesk) opowiedziała nam swoje własne, rewelacyjne case study z budowania „team alignementu”, czyli zrozumienia i współpracy w zespole.

Jakub Uniejewski (Product Manager m.in. w OLX, SkyScanner, Freeletics) opowiedział na własnym przykładzie jak krok po kroku podszedł do walidacji szansy i potem inicjatywy produktowej, za którą odpowiadał.

Simona Wójcik-Olczak (Chief Product Officer w Luxmed) przedstawiła swoje doświadczenia związane z budowaniem wpływu i zaufania do swojej produktowej pracy w dużej organizacji, jaką jest Luxmed.

Paweł Koperdowski (Head of Product w Livechat) przybliżył nam framework do budowania stałych przewag konkurencyjnych, którego wykorzystuje przy formowaniu strategii produktowej.

Martyna Knitter (Product Manager w SentiOne) opowiedziała o tym w jaki sposób układa współpracę z interesariuszami w swoim produkcie.

Najgorętsze tematy i dyskusje

Podczas warsztatów PMA wykonaliśmy mnóstwo wspólnej pracy i przeprowadziliśmy wiele ciekawych dyskusji. Dla mnie to zawsze najciekawszy moment – bo sam wtedy też dużo wyciągam wniosków z doświadczeń uczestników.

Z tej edycji najbardziej zapamiętam 3 tematy:

1️⃣ Skala pewności Itamar Gilad – mieliśmy fantastyczne dyskusje o tym jak oceniać (nie)pewności w naszych pomysłach. Ten moment kiedy wielu z nas odkrywa, że opinie pojedynczych osób są tylko dowodami anegdotycznymi, na podstawie których trudno podejmować sensowne decyzje. Podczas warsztatów dyskutowalismy na temat „Gdzie jesteśmy na tej skali niepewności?” Mając nawet te same zebrane „dowody” bywa kontrowersyjnie.

2️⃣ Budowanie zaufania w organizacji – to jeden z moich ulubionych i najdłużej dyskutowanych slajdów w prezentacji z uczestnikami PMA w ramach modułu o fundamentach pracy Product Managera. Rozmawialiśmy o tym, że bez zbudowania zaufania do swojej pracy, nie ma opcji na wprowadzanie zmian. Dzieliliśmy się doświadczeniami kiedy – nawet jeśli w wielu aspektach mieliśmy rację – bez zbudowania zaufania prowadziło to do porażki, jeszcze mniejszego wpływu i coraz większej frustracji. A potem płynnie przechodziliśmy do tego co zrobić.

3️⃣ Co jest ważniejsze dla product managera – Delivery, czy Discovery 🫣? – kontrowersyjny temat, który zawsze „trigeruje” uczestników do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Pracowite popołudnia i motywujące pierwsze wrażenia uczestników

Większość moch wieczorów podczas tych 7 tygodni należała do PMA. Z perspektywy organizatora zawsze jest coś do zrobienia – przetworzenie i opublikowanie nagrań ze spotkań, sprawdzenie prac domowych, komunikacja, przygotowanie dodaktowych materiałów, czy odpowiadanie na pytanie i wątpliwości uczestników.

Pierwsze oceny spotkań i warsztatów wynagradzały jednak to wszystko i mocno napędzały do dalszego działania:

Fuckupy

Nie obeszło się oczywiście bez kilku fuckupów z naszej strony. Nie wszystkie były mocno  widoczne z perspektywy uczestników, bo udało się je szybko rozwiązać lub załagodzić skutki, ale co się nastresowaliśmy, to nasze. Te, które zapamiętam najbardziej to:

 • niespodziewna kilkugodzinna awaria serwerów u dostawcy naszego hostingu
 • ze względu na liczbę uczestników, Google Calendar postanowił przed samym startem PMA potraktować nasze zaproszenia do spotkań jako promocyjny SPAM i zablokować wysyłkę. Poświęciłem chyba cały dzień na pojedyncze dodowanie uczestników do spotkań w kalendarzu
 • dzięki Konradowi (pozdrawiamy!) odkryliśmy ile mamy literówek w naszych materiałach

Oczywiście już w ankiecie ewaluacyjnej po PMA dostaliśmy też dużo fajnego konstruktywnego feedbacku, co warto usprawnić w kolejnych edycjach. Bierzemy to sobie do serca i będziemy pracować nad usprawnieniami 🙌.

4️⃣ Zamknięcie PMA i oceny

28 marca, po 7 niezwykle intensywnych tygodniach, oficjalnie zakończyliśmy zimową edycję Product Management Academy 🔥🎉. Ponad 60 uczestników ukończyło 7 tygodniowy program rozwoju w product managemencie i zdobyło certyfikat Certified Professional Product Manager 👏.

Wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników za zaangażowanie, dzielenie się swoimi doświadczeniami i aktywność na warsztatach. Powodzenia przy tworzeniu znakomitych produktów i rozwoju Waszej produktowej kariery 🙌. JESTEŚCIE SUPER!

Tu jednak nasza wspólna przygoda się nie kończy. PMA podsumowaliśmy przygotowaniem 30 dniowych Action Planów wdrożenia zdobytej wiedzy w praktyce, a sami uczestnicy dołączyli do naszej zamkniętej społeczności absolwentów Product Academy. Tam dalej dyskutujemy, spotykamy się z mentorami i dzielimy własnymi doświadczeniami.

A jak oceny?

Powiem krótko, 📈 NPS z tej edycji to… 86, a ocena samych warsztatów to 5.4/6 😍. Szczegółowe oceny z ankiety ewaluacyjny oraz liczba udostępnień certyfikatów i poleceń PMA w social mediach przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Niedługo przygotuję małe podsumowanie z opiniami po PMA.

Prywatnie bardzo się cieszę z oceny mojej własnej pracy jako trenera. To zawsze bardzo motywujące zobaczyć, że Twoja praca została doceniona 🙌.

5️⃣ Kiedy następna edycja?

Na razie czas na chwilę odpoczynku, a potem… startujemy z przygotowaniem kolejnej edycji 🚀. Mamy feedback uczestników, mamy wizję PMA i nasze szalone pomysły, wkrótce czas na kolejną iterację. Ustalenie dokładnej daty jeszcze przed nami, ale celujemy w koniec lata / początek jesieni.

Jeśli nie chcesz przegapić zapowiedzi nowości i samych zapisów – wpadaj na stronę PMA i zapisz się na listę zainteresowanych:

➡️ Lista zainteresowanych kolejną edycją PMA

Dziękuję jeszcze raz wszystkim zaagażowanym w tę edycję Product Management Academy – Oldze, mentorom, uczestnikom. To był niezwykly czas! Lecimy dalej zmieniać produktowy świat 🚀

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.