5-wskazowek-dotyczacych-wdrozenia-funkcji-product-managera
5-wskazowek-dotyczacych-wdrozenia-funkcji-product-managera

Zarządzanie produktami odgrywa kluczową rolę w naszej erze cyfrowej: pozwala na innowacje oraz wzrost. Nie jest więc zaskakujące, że coraz więcej firm decyduje się na tworzenie zespołów produktowych. Robią tak nawet organizacje z branż sprzedaży detalicznej, wydawniczej czy bankowej, które pierwotnie nie zatrudniały product managerów. 

Teraz przyszedł czas na Twoją firmę – chcecie też pójść ścieżką produktową :). To świetnie! Trzeba jednak pamiętać, że skuteczne wprowadzenie roli product managera do firmy nie jest łatwe: widziałem wiele organizacji borykających się z tym wyzwaniem. Ten wpis zawiera pięć wskazówek, które ułatwią ten proces i pomogą Tobie osiągnąć sukces przy wdrażaniu produktowych praktyk w firmie.

Zdefiniuj przejrzystą wizję

Zadbaj o ustanowienie przejrzystej wizji utworzenia grupy zajmującej się zarządzaniem produktami i zdecyduj, w jaki sposób Twoja firma mogłaby na tym skorzystać. Istnieje wiele korzyści, które taki zespół może dostarczyć, na przykład:

  • możliwość dostarczenia większej liczby produktów
  • ukierunkowanie na właściwe rynki i ich segmenty
  • dostarczanie właściwych funkcjonalności i cech produktu
  • podejmowanie szybszych i lepszych decyzji
  • bardziej efektywne informowanie interesariuszy produktu
  • ustanowienie przejrzystych ról oraz obowiązków przy jego rozwoju

Fundamentalną wartością zarządzania produktami jest umożliwienie wzrostu. Product manager jest odpowiedzialny za osiągnięcie oraz utrzymanie sukcesu produktu. Zawiera się w tym podjęcie prac nad nowym produktem lub funkcjonalnością oraz dostarczenie go odbiorcom we współpracy z zespołem wytwarzania, marketingu i sprzedaży. Do obowiązków należy także porzucenie przedsięwzięcia, jeśli okaże się, że jest ono skazane na niepowodzenie. To trudne, ale konieczne.

Wiem też z doświadczenia, że bez wykwalifikowanych product managerów, decyzje produktowe są podejmowane nieefektywnie. W rezultacie nasz czas, energia oraz pieniądze zostają zmarnowane. Innymi słowy, product managerowie są kluczowi przy osiąganiu stałego i zadowalającego wzrostu.

Zapewnij sobie poparcie kierownictwa

Utworzenie nowego zespołu zajmującego się zarządzaniem produktami nie jest trywialne oraz wymaga zmian w organizacji, które muszą być poparte przez kadrę zarządczą. Jeżeli nie uda Ci się przekonać osób decyzyjnych do finansowania oraz wspierania tej inicjatywy, brak wyraźnego odgórnego poparcia może znacznie obniżyć szanse powodzenia utworzenia takiego zespołu.

Aby przeciągnąć kadrę kierowniczą na swoją stronę, pomóż im zrozumieć w jaki sposób firma skorzystałaby na istnieniu zespołu, który zajmuje się zarządzaniem produktami. Idź dalej tym tropem: odnieś się do tego, co oni by na tym zyskali i w jaki sposób wpłynęłoby to na ich pracę. Jako że nowy zespół zwiększyłby wzrost oraz sprzedaż produktów, miałoby to bezpośredni wpływ na przychody oraz wskaźniki, na podstawie których kadra kierownicza jest oceniania. Zmniejszyłoby to także ich nakład pracy i umożliwiłoby im skupienie się na strategii biznesowej.

Takie podejście wymaga, aby kadra kierownicza przyznała product managerom część swoich uprawnień oraz obdarzyła ich zaufaniem, powierzając odpowiedzialność za rozwój produktów firmy. Kierownictwo nadal zachowuje część kontroli poprzez finansowanie nowych oraz obecnych przedsięwzięć. Mapy drogowe produktów oraz kluczowe wskaźniki pozwalają na obserwację tego, jak produkty radzą sobie na rynku oraz ułatwiają podjęcie decyzji o ilości przyznawanych funduszy.

Ostatnim krokiem jest wsparcie kadry kierowniczej w ustaleniu miejsca w hierarchii organizacji, w którym będą znajdować się product managerowie. Zdarzało mi się widzieć ich stanowiska osadzone w zespołach marketingu lub wytwarzania. Osobiście preferuję, kiedy ta funkcja jest całkowicie wydzielona i działa niezależnie poza grupami odpowiedzialnymi za marketing, sprzedaż oraz wytwarzanie. Takie podejście podkreśla znaczenie zespołu product managerów i pozwala jego przedstawicielom wykonywać świetną robotę. Z tego powodu kierownik zespołu produktowego powinien być członkiem kadry kierowniczej.

Zaangażuj w proces osoby, których obowiązki ulegną zmianie

Wprowadzenie zarządzania produktami będzie miało wpływ na wielu pracowników oraz charakter pracy ich działów. Na przykład, jeżeli zespół sprzedażowy obecnie decyduje o tym, które funkcjonalności znajdą się w danym wydaniu produktu, to zmiany organizacyjne znacznie na niego wpłyną: product managerowie zaczną podejmować decyzje, co do zakresu funkcjonalności oraz przyszłych wydań produktu.

Ludzie będą prawdopodobnie przeciwni zmianom, jeżeli nie rozumieją dlaczego są potrzebne lub są im narzucone bez wzięcia pod uwagę ich obaw oraz potrzeb. Dlatego też radzę, abyś zaangażował we wprowadzanie funkcji kluczowe osoby z innych zespołów oraz współpracował z nimi.

Na przykład, jeżeli zespół sprzedażowy straci część mocy decyzyjnej w firmie, to porozmawiaj z nimi i wysłuchaj ich racji. Pokaż im, w jaki sposób mogą wyciągnąć korzyści z proponowanych zmian oraz w jak mogą w dalszym ciągu wpływać na rozwój produktów oraz upewnij się, że ich argumenty zostaną przedyskutowane. Zespół sprzedażowy będzie w stanie skupić się na ich faktycznych obowiązkach, ale mogą zachować wpływ na rozwój produktów poprzez udział w warsztatach dotyczących planowania strategii, mapy drogowej produktu oraz spotkaniach przeglądu sprintu.

Zabierz na pokład właściwych ludzi

Jakiś czas temu współpracowałem z firmą, która właśnie utworzyła nowy zespół produktowy. Pomimo tego, że świeżo wybrani product managerowie byli entuzjastycznie nastawieni do swojej roli, większość z nich nie posiadała istotnych umiejętności wymaganych na tym stanowisku. W konsekwencji męczyli się, aby efektywnie spełnić oczekiwania wobec swojej roli oraz nie udało się im zdobyć szacunku i zaufania współpracowników z działów marketingu, sprzedaży i zarządzania.

Aby pomóc Twojej nowopowstałej grupie na początku jej drogi, upewnij się, że powierzyłeś obowiązki właściwym osobom. Często wymaga to zatrudnienia nowego kierownika produktu, który posiada właściwe umiejętności liderskie oraz doświadczenie w zarządzaniu produktami. Jeżeli jest to utrudnione, rozważ tymczasowe wynajęcie odpowiedniej osoby, np. konsultanta, aby wesprzeć zespół na początku istnienia.

Ponadto, powinieneś rozważyć zatrudnienie doświadczonych product managerów, który wniosą odpowiedni know-how do organizacji. Nie polegaj jednak wyłącznie na osobach z zewnątrz. Poproś obecnych pracowników o dołączenie do nowego zespołu. Marketerzy, sprzedawcy, programiści, menedżerowie projektu oraz analitycy biznesowi mogą być świetnym materiałem na product managera, jeśli otrzymają właściwe wsparcie. Budowanie nowego zespołu z nowych oraz obecnych pracowników zapewni, że będzie posiadał on właściwe umiejętności z zakresu product managementu oraz wiedzę na temat portfolio produktów firmy.

Nie zapomnij o tym, aby zaproponować odpowiednie przeszkolenie oraz narzędzia rozwoju nowym product managerom. Dla przykładu, poproszenie ludzi o wykonanie mojego testu z product managementu może pomóc Tobie w ustaleniu dalszych działań. Świetnym sposobem na wzajemne uczenie się od siebie w nowym zespole jest umożliwienie ludziom pracy w parach, w której jedna z osób będzie nowozatrudnionym product managerem, a druga doświadczonym pracownikiem firmy.

Zarządzaj zmianą

Wraz z właściwymi ludźmi na pokładzie oraz zespołem produktowym gotowym do rozpoczęcia prac, udało Ci się osiągnąć ważny kamień milowy. Jednakże pełne wdrożenie zarządzania produktami z reguły wymaga więcej pracy: początkowe wprowadzenie procesu nie zawsze odnosi pełen sukces i ludzie wracają do swoich poprzednich przyzwyczajeń oraz ról. Nie jest to także rzadkością, kiedy kadra kierownicza nadal chce podejmować strategiczne decyzje dotyczące produktu oraz gdy dział sprzedaży próbuje decydować o zakresie funkcjonalności na dane kolejne wydanie.  

Powinieneś wdrożyć odpowiednie środki, które umożliwią trwałe osadzenie zespołu zarządzania produktami. Zawiera się w tym praca z kadrą kierowniczą oraz działem HR nad zdefiniowaniem właściwych kwalifikacji na poszczególne role, stworzenie planu szkolenia, rozwoju i on-boardingu dla nowych product managerów oraz zdefiniowanie ścieżki kariery dla tego stanowiska. Jak to mawiał Winston Churchill: „Poprawa wymaga zmian, bycie doskonałym wymaga częstych zmian.”

Więcej informacji oraz pomoc

Jeżeli chciałbyś, abym pomógł Tobie zbudować nowy zespół produktowy, to proszę skontaktuj się ze mną. Wzięcie udziału w moim warsztacie o aspektach liderskich w zarządzaniu produktami także pomoże Ci z uporaniem się z częścią wyzwań związanych z efektywnym wdrażaniem roli product managera.

Tłumaczenie: Jacek Kmiecik. Źródło: http://www.romanpichler.com/blog/five-tips-for-introducing-product-management-to-your-company/

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Wiodący ekspert z dziedziny product management. Ma ponad 10 lat doświadczenia w szkoleniach i coaching’u product managerów, product ownerów oraz wsparciu firm w efektywnym ustanowieniu funkcji product managera. Roman jest autorem książki Agile Product Management with Scrum, stworzył kilka potężnych narzędzi do zarządzania produktami oraz pisze popularny blog o tej samej tematyce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.