Mapa drogowa produktu

Mapa drogowa produktu (ang. product roadmap) jest świetnym narzędziem służącym do opisu prawdopodobnego rozwoju produktu. Jednakże zauważam trzy częste błędy popełniane przez ludzi:

  1. Postrzeganie mapy drogowej produktu jako gwarancji.
  2. Umieszczanie na niej epików i historyjek użytkownika.
  3. Spekulowanie na temat prawdopodobnego rozwoju produktu.

Ten artykuł opisuje te trzy częste błędy i podpowiada, jak ich unikać oraz jak je korygować.

Gwarancja

Mapa drogowa produktu nie jest gwarancją, ale wysokopoziomowym planem, który odpowiada za prawdopodobny rozwój produktu na podstawie tego, co obecnie wiesz. Ważne jest poczucie pewności względem swojej mapy drogowej produktu i zobowiązanie w stosunku do produktu. Jednakże mapa nie jest stała, będzie się zmieniać, zwłaszcza gdy produkt jest niedojrzały, bądź rynek jest dynamiczny.

Wyraźnie oznajmij swoim udziałowcom (ang. stakeholders), że mapa drogowa nie jest niepodważalnym planem. Wybierz odpowiedni format mapy i adekwatny poziom szczegółowości. Przeglądaj i aktualizuj mapę regularnie oraz zapraszaj udziałowców do wspólnych ‘’mapowych” warsztatów. Rzuć okiem na mój artykuł Getting Stakeholder Engagement Right, aby dowiedzieć się jak efektywnie identyfikować i angażować udziałowców.

Więcej na temat doboru odpowiedniego formatu i drobiazgowości znajdziesz w moim artykule Goals vs. Features: How to Choose the Right Product Roadmap Format.

Epiki i historyjki użytkownika

Nie umieszczaj epików i historyjek użytkownika na mapie drogowej produktu. Podczas kiedy pomocnym może okazać się rozważanie w jaki sposób produkt prawdopodobnie ewoluuje, lepiej skupić się na jego kluczowych możliwościach i nie zagłębiać się w szczegóły. Zbyt drobiazgowa mapa drogowa produktu posiada kilka wad:

  • Po pierwsze, ciężej jest zrozumieć jak chcesz rozwijać swój produkt.
  • Trudniej uzyskać porozumienie z udziałowcami;
  • Jest bardziej podatna na zmiany;
  • Niesie za sobą ryzyko zmiany mapy drogowej produktu do postaci narzędzia technicznego konkurującego z rejestrem produktu (ang. product backlog).
  • Ogranicza wolność zespołu programistycznego do podejmowania zobowiązania i wybierania odpowiedniej ilości pracy do sprintu.

Umieść epiki i historyjki użytkownika w rejestrze produktu, a nie na mapie drogowej produktu. Używaj mapy do opisywania szerszej perspektywy, a rejestru do opisywania detali tak, jak to omówiłem w moim artykule The Product Roadmap and the Product Backlog.

Spekulacje i chciejstwo

Nie twórz mapy drogowej produktu, jeżeli nie posiadasz uzasadnionej strategii produktu lub jeżeli nie potrafisz patrzeć dalej niż pierwsze publiczne wydanie (ang. release). Pierwsza sytuacja implikuje, że określiłeś/aś już segment rynku, propozycje wartości, kluczowe funkcjonalności produktu oraz pożądane korzyści biznesowe.

Druga sytuacja oznacza, że umiesz realistycznie przewidywać długoterminowy rozwój Twojego produktu. Jeżeli, na przykład, pracujesz nad całkowicie nowym produktem i zbliżasz się do wydania Twojego pierwszego minimalnie wartościowego produktu (MVP), wtedy możesz nie być w stanie stworzyć mapy drogowej produktu na następne 12 miesięcy bez uciekania się do spekulacji. Lepiej wtedy poczekać do momentu przeanalizowania odpowiedzi użytkowników na MVP.

Rozpocznij tworzenie mapy drogowej produktu w chwili, gdy posiadasz uzasadnioną strategię produktu i wiesz jak ją wdrożyć. Inaczej prawdopodobnie uzyskasz mapę produktu, która jest niewiarygodna i spekulatywna, a przez to nieużyteczna. Może to spowodować utratę zaufania pośród udziałowców w stosunku do mapy drogowej oraz Twoich umiejętności planistycznych.

Dowiedz się więcej

Możesz nauczyć się więcej o tworzeniu mapy produktu poprzez udział w moim kursie Product Strategy and Product Roadmap oraz dzięki przeczytaniu mojej książki Strategize: Product Strategy and Product Roadmap Practices for the Digital Age.

Źródło: http://www.romanpichler.com/blog/three-common-product-roadmapping-mistakes/

[sc:newsletter_scrum ]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Wiodący ekspert z dziedziny product management. Ma ponad 10 lat doświadczenia w szkoleniach i coaching’u product managerów, product ownerów oraz wsparciu firm w efektywnym ustanowieniu funkcji product managera. Roman jest autorem książki Agile Product Management with Scrum, stworzył kilka potężnych narzędzi do zarządzania produktami oraz pisze popularny blog o tej samej tematyce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.