Podczas projektowania produktów i usług badacie trendy? Atrakcyjne usługi muszą nadążać za ciągle zmieniającym się światem. Na pewno nikogo nie trzeba przekonywać, że trendy należy analizować systematycznie. Koniec roku roku to idealny czas, ze względu na wzmożoną ilość publikacji w tym temacie. Wypróbujcie naszą sprawdzoną metodę, która pomoże to usystematyzować.

Na początek: o trendach i ich podziale

Trendy to przewidywane kierunki rozwoju, które będą miały duży i długotrwały wpływ zmiany. Dzielą się ze względu na:

  • obszary, w których można je zaobserwować, np.: społeczne, polityczne, ekonomiczne, technologiczne czy ekologiczne
  • czas, w jakim przewidujemy, że będzie je można zaobserwować np.: roczne, pięcioletnie oraz długookresowe: dziesięcio czy dwudziestoletnie megatrendy;

Wykonajcie krótki eksperyment myślowy: policzcie wszystkie nowe przedmioty, które pojawiły się w waszym życiu od skończenia szkoły podstawowej. Zastanówcie się też jak bardzo zmieniło się wasz sposób pracy od pracy rodziców. Następnie porównajcie to tempo do zmiany sposobu pracy waszych rodziców wobec pradziadków. Jest coraz szybsze, to widać gołym okiem, innowacje wyzwalają kolejne. Np. zmiany w żywieniu (aby zrezygnować z podawania oczywistego przykładu Internetu) przyniosły zmiany w przemyśle, turystyce i oczywiście w samej gastronomii.

Futurystyczna reklama McDonald’s 2068
https://youtu.be/6uSx1tOpjuY

Trendy – kreować czy analizować?

Największą wartość przyniesie połączenie różnych analiz:

  • Big data (danych ilościowych)
  • Thick data (danych jakościowych)
  • Wide data (trendy

Trendy można badać wykonująć prosty desk research (zbierania i analiza danych już dostępnych, w odróżnieniu od przeprowadzania luz zlecania nowych badań) z szeroko dostępnych raportów wykonywanych przez trendwatcherów. Warto je gromadzić by później mieć szeroki dostęp do danych. Szczególnie teraz, w grudniu, publikowanych jest sporo predykcji na kolejny rok czy dekadę przez instytuty, firmy konsultingowe lub na PRowe zlecenie firm.

Poniżej krótka lista stron, które mogą okazać się pomocne, w tropieniu trendów:

https://trends.fjordnet.com
http://hatalska.com
https://trendwatching.com
https://www.trendhunter.com
https://www.forbes.com/innovation/

Trendwatching krok po kroku

  1. Zbieranie informacji (desk research) – analiza najnowszych trendów dostępnych w internecie
  2. Zapisanie wszystkich znalezionych trendów w jednym miejscu
  3. Klastrowanie trendów (ze względu na dziedziny).

Poniżej przykładowe zestawienie.

Trendy Społeczne:
przeludnienie
silver tsunami
era social media
ujemny przyrost naturalny w krajach wysoko rozwiniętych
migracje

Tredny Polityczne
wzrost pozycji Chin
konflikt na Ukrainie
Brexit
populizm
Ekonomiczne
online economy
female economy
szybko powstające i znikające zawody
sharing economy
ethics economy

Trendy Technologiczne
digitalizacja (virtual reality)
nowe, inteligentne materiały
super człowiek
AI
blockchain

Trendy Ekologiczne
nowe źródła energii (transport elektryczny)
zarządzanie śmieciami
koniec plastiku
mega cities
zanieczyszczenie powietrza

4. Ocena trendów

Poddajcie ocenie każdy z nich:
Jaki jest szacowany czas wystąpienia badanego trendu? (rok, pięć czy dziesięć lat)
Jakie jest prawdopodobieństwo (wasze, subiektywne) zaistnienia trendu w wyżej podanym terminie? (wysokie, średnie, niskie)
Jeżeli szacunek wystąpienia jest wysoki lub średni, to jaki wpływ trend będzie miał na organizację? (wysoki, średni, minimalny)


5. Priorytetyzacja trendów
Ocenione trendy podzielcie na krótkookresowe (1 i 5 lat) oraz długookresowe, kolejno w tych grupach uporządkujcie je tak by najwyższy priorytet miały te z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia oraz wysokim wpływem na organizację.


6. Projekty przyszłych rozwiązań
Wybierzcie po 2-3 najważniejsze trendy w krótkim i długim okresie trwania i zastanówcie się jaki konkretnie wpływ będą miały na wasze produkty czy usługi.

Czy potrzeby użytkowników ulegną zmianie? Czy nadal będzie go potrzebował?

Podsumowanie

Dobrym sposobem jest przyjrzeniem się własnemu Business Model Canvas dla produktu (można pobrać tutaj) z perspektywy analizowanego trendu. Sprawdźcie kolejno co oznacza omawiana zmiana dla np. dostawców czy wobec waszych głównych zasobów?

Dodatkowo
Myślenie o przyszłości musi być kreatywne i wolne od utartych schematów. Zaufajcie intuicji, następnie postawcie i sprawdźcie hipotezy. Pamiętajcie też, że jeżeli zadajemy pytania obecnem użytkownikowi o produkt przyszłości, uzyskane odpowiedzi należy przenikliwie interpretować.


Na koniec: Ikea Concept Kitchen 2025
https://youtu.be/qD60cBQOABY

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Manager z ponad 7 letnim doświadczeniem. Liderka różnych zespołów i projektów: od back office, obsługę użytkownika po rozwój produktów i projektów innowacyjnych), najdłużej związana z Benefit Systems S.A. Weronika specjalizuje się w design thinking oraz zagrzewaniu zespołów do realizacji kreatywnych i nowatorskich projektów. Szczególnie interesuje się rozwojem nowych technologii i ich wpływem na współczesnego człowieka. Dla przeciwwagi uprawia jogę i czyta stoików.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.