Product Engineer
5 cech Product Engineera

Programista programiście nierówny. Jeden zaczyna pracę nad nowym zadaniem od razu, drugi od sesji z białą tablicą i markerami. Jeden woli pracować w samotności, drugi preferuje programowanie w parach (pair programming). Jak jednak poznać takiego, który jest zainteresowany produktem, który współtworzy oraz zależy mu na jego powodzeniu? Oto pięć cech, które charakteryzują Product Engineera.

Umiejętność współpracy

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Sedlak&Sedlak umiejętność współpracy w roku 2015 jest drugą spośród dwudziestu najważniejszych kompetencji w branży informatycznej, a w roku 2020 awansuje na pierwsze miejsce. Nie bez przyczyny manifest Agile (Agile Manifesto) promuje ludzi i interakcje ponad procesy i narzędzia. Nie bez powodu zespół scrumowy (Scrum Team) powinien być interdyscyplinarny i samoorganizujący. Nawet programista nie będący członkiem zwinnengo zespołu, nie posiadający umiejętności efektywnej współpracy z innymi, może napotkać na swojej drodze wiele problemów natury “nietechnicznej”.

Zaangażowanie

Sprint planning, grooming meeting czy daily scrum. Bez względu na to, w jakich spotkaniach poruszających tematykę okołoproduktową uczestniczy Product Engineer, aktywnie uczestniczy on w dyskusjach dotyczących rozwijanego produktu, otwarcie wyraża swoje zdanie na temat proponowanych nowych funkcjonalności oraz bez wahania podważa te, które uważa za zbędne.

Ciągły rozwój techniczny

Bycie na bieżąco ze wszystkimi nowościami zwłaszcza w branży IT to zdecydowanie trudne wyzwanie. Jednak ciągłe samodoskonalenie poprzez poznawanie i eksperymentowanie z nowymi rozwiązaniami, czy to w poznanym już, czy całkiem nowym języku programowania, pozwala na postrzeganie napotykanych problemów i możliwych rozwiązań z zupełnie innej perspektywy. Coś co wczoraj zostało określone jako “nie da się”, jutro może okazać się jedynie kwestią zaimportowania i użycia nowej biblioteki.

Chcesz jeszcze lepiej zrozumieć świat IT? Sprawdź nasz Kurs Podstaw IT

Troska o jakość

Niejednokrotnie w zespołach produktowych i deweloperskich pojawia się pytanie: “Kto powinien dbać o jakość tworzonego produktu?”. Odpowiedź jest prosta – każdy na swój sposób. Product Engineer, przywiązujący wagę do jakości rozróżnia, umie pisać i pisze testy na różnych poziomach, od testów jednostkowych poprzez funkcjonalne aż do testów integracyjnych. Jeszcze lepiej kiedy nowy kod tworzy wykorzystując technikę TDD (Test-driven development), polegającą na pisaniu testów pokrywających funkcjonalność, która jeszcze nie została napisana. Wzorowy Product Engineer uruchamia napisane testy automatycznie w środowisku odźwierciedlającym środowisko produkcyjne przy wykorzystaniu jednego z wielu dostępnych rozwiązań do ciągłej integracji (continuous integration) i zawsze znajdzie czas na refaktoryzację istniejącego już kodu 😉 .

Znajomość i stosowanie metodyk Agile

Product Engineer wie, jakie elementy wchodzą w skład, wspomnianego już wcześniej, manifestu Agile. Dostrzega zalety zwinnych metodyk wytwarzania oprogramowania oraz wykorzystuje je w praktyce, ponieważ wie, że produkt, który współtworzy zmienia się z dnia na dzień. W codziennej pracy wykorzystuje dobre praktyki Agile takie jak testy automatyczne, jedno wspólne repozytorium kodu czy zapisywanie wymagań przy wykorzystaniu historyjek użytkownika (user stories).

Podsumowanie

Każdemu członkowi zespołu deweloperskiego powinno zależeć na produkcie, który rozwija.
Już przed złożeniem aplikacji na nowe stanowisko, warto zapoznać się z ofertą bądź produktem rozwijanym przez daną firme w celu weryfikacji, czy wzbudza w nas wystarczające zainteresowanie. Prawdziwe zaangażowanie i zainteresowanie pozwalają na tworzenie lepszych produktów w dobrej atmosferze oraz przekładają się na bardziej efektywną współpracę i większe zadowolenie całego zespołu.

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Od najmłodszych lat związany z Internetem. Doświadczony programista aplikacji internetowych zarówno po stronie serwera jak i klienta. Na co dzień pracuję wykorzystując praktyki Agile - ciągłą integrację, regularny refaktoring oraz przegląd kodu. Po pracy czytam o i eksperymentuje z nowymi technologiami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.