Marzeniem każdego product managera jest zarządzanie produktem, który w perspektywie czasu osiągnie sukces. Aby do tego doprowadzić, produkt nie tylko musi trafić do odpowiedniego użytkownika oraz sprostać w pełni jego oczekiwaniom, ale też być dobrze zarządzany. Z własnego doświadczenia oraz z rozmów z innymi product managerami wiem, że aby to osiągnąć – osoba, która się nim zajmuje, musi posiadać odpowiednie instynkty, czyli podstawowe cechy oraz umiejętności product managera.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że rola product managera do lekkich nie należy, a wachlarz umiejętności posiadanych przez niego musi być szeroki. Poniżej przedstawię 6 podstawowych instynktów, które product manager powinien posiadać, aby jego produkt osiągnął sukces.

Podstawowe instynkty product managera produktu to te obszary umiejętności, które w danym okresie czasu pozwolą mu podejmować świadome i prawidłowe decyzje dotyczące kierunku rozwoju produktu.

Instynkty PM

1. Zrozumienie rynku
Product manager powinien wiedzieć jak wygląda jego rynek oraz konkurencja. Znać trendy rynkowe oraz czuć potrzeby użytkownika. Pozwoli mu to odkryć nowe możliwości w postaci minimalnych przewag w funkcjonalności, dzięki którym jego produkt będzie wyjątkowy i osiągnie sukces.

2. Zrozumienie użytkownika
Managerowie produktu muszą posiadać zdolność zrozumienia toku myślenia użytkowników i podejmowanych przez nich decyzji. Jeśli PM miał wcześniej styczność z danym produktem – korzystał z niego – będzie mu łatwiej zrozumieć potrzeby, z jakimi boryka się użytkownik i ze zmianami, które pozwolą mu jeszcze lepiej wykorzystać dany produkt. 

3. Odpowiednia komunikacja z interesariuszami
Komunikacja to jedna z najważniejszych umiejętności podczas pracy product managera. Chodzi tutaj o rozmowę nie tylko z ludźmi z zespołu w pracy, ale także z interesariuszami. Osoba zarządzająca produktem powinna posiadać wysoko rozwinięte zdolności komunikacji. Jest to np. sztuka negocjacji, opowiadania ciekawych historii czy nawet perswazji.

Trzeba też pamiętać, że zainteresowane strony mogą mieć trochę inne cele niż Twoje. Szef chce zwiększać zyski z produktu, użytkownicy szukają ciekawych funkcjonalności, które spełnią ich oczekiwania, a inżynierowie jasnych wymagań co do produktu. Rozmowa z wszystkimi interesariuszami może okazać się trudna jeśli nie będziemy w stanie odpowiednio przekazywać informacji do różnych ludzi.

4. Umiejętność priorytetyzacji
Produkty, które są dobrze zaplanowane i zarządzane, osiągają sukces. Sposób stworzenia i wprowadzenia produktu na rynek wskazuje już na początku na jego sukces lub porażkę.

Dobrzy product managerowie posiadają wysoko rozwiniętą umiejętność ustalania priorytetów. Wiedzą co jest ważniejsze w danym momencie dla użytkownika, a co może poczekać. Jakie funkcjonalności wpłyną na zwiększenie skalowalności produktu, a jakie zostaną niezauważone. Tego typu pytania powinny pojawić się podczas definiowania priorytetów przez product managerów.

5. Umiejętność „mierzenia” produktu
Co dobrego przyniesie product managerowi umiejętność negocjacji czy priorytetyzacji zadań bez wiedzy nt. parametrów, które chce mierzyć w produkcie oraz jak je mierzyć?  Nie spotkałem jeszcze produktu, którego nie dałoby się ulepszyć dzięki „zmierzonym informacjom” uzyskanym od użytkowników. Można tutaj podać przykład narzędzia do wyszukiwania wzmianek w Internecie. Mam na myśli Brand 24. Michał Sadowski, CEO firmy, mierząc odpowiednie parametry – otrzymuje statystyki. Przez to cały czas zwiększa konwersję testowych abonamentów swojego produktu właśnie dzięki informacji po takich pomiarach. 

„Pomiary produktu” najlepiej zacząć od zadania odpowiednich pytań:

  • Skąd wiemy, co mamy mierzyć?
  • Jeśli wiemy co mierzyć, to jakie parametry pomiarowe mogą wpłynąć na zwiększenie sprzedaży naszego produktu ?
  • Co należy zmienić i jak to zrobić, aby zwiększyć konwersje?

Przeczytaj również nasz artykuł o o ustalaniu dobrych wskaźników.

6. Prognozowanie
Myślisz, że jesteś już wystarczająco dobrym product managerem – znasz użytkowników, rozumiesz rynek,  umiesz negocjować i odpowiednio priorytetyzować zadania, znalazłeś odpowiednie wskaźniki, dzięki którym mierzysz swój produkt? Niestety nic bardziej mylnego.

Pojawia się kolejna zagwozdka – nieustannie zmieniający się rynek oraz jego trendy. Jeśli nie chcesz pozostać z tyłu – musisz wyprzedzać tok myślenia konkurencji i użytkowników. Wystarczy, że będziesz o jeden krok do przodu, a to Ty będziesz nadawał tempo w branży.  Oto kluczowe pytania, które pomogą Ci stać się wizjonerem:

  • W jakim kierunku zmierza rynek?
  • Na czym może zależeć użytkownikowi za kilka lat?

Czytaj analizy, badania i trendy rynkowe nie tylko dotyczące Twojego produktu, ale tych, które działają na styku. Pomoże Ci to znaleźć innowacyjne funkcjonalności, które będą cenione przez użytkowników.

Dobierz instynkty do charakteru produktu

Produkty są różne, nie da się do wszystkich z nich „przyłożyć jednakowej miary”. Może okazać się, że niektóre z powyżej zaprezentowanych wskazówek nie będą miały zastosowania w konkretnych przypadkach lub że brakuje tutaj jeszcze kolejnych, odpowiednich umiejętności. Wierzę jednak, że zaprezentowane rady dadzą Ci dobre wyobrażenie na temat tego, na jakie umiejętności powinieneś(aś) zwracać uwagę zarządzając produktem.

[sc:newsletter_scrum]

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Otwarty i kreatywny Product Manager z kilkuletnim doświadczeniem w wielu obszarach produktowych. Współpracuje z klientami oraz wewnętrznymi działami w firmie, zwiększając wartość biznesową produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.