Kto z nas nie zna Jobs’a i Wozniaka oraz ich kultowych produktów? Nie da się ukryć, że gadżety z “nadgryzionym jabłkiem” są bardzo popularne. Mało tego – wielu użytkowników twierdzi, że przeważają innowacyjnością i zaawansowaniem technologicznym nad oferowanymi produktami innych pokrewnych marek. Czy zdajesz sobie jednak z sprawę z tego, że wśród perełek Apple znalazły się też takie produkty, które okazały się kompletną klapą? Poniżej znajdziesz listę 7 nieudanych produktów Apple:
Apple III
To nowsza wersja Apple II, która powstała w 1980r. Pierwszy komputer zaprojektowany przez Jobsa, a nie jak do tej pory przez Wozniaka. Urządzenie o przeznaczeniu biznesowym z wbudowaną klawiaturą numeryczną oraz hierarchicznym systemem plików. Apple III wyświetlał 80 kolumn tekstu, małe i duże litery, posiadał zegar wskazujący czas rzeczywisty. Jednak ze względu na brak wentylatorów przegrzewał się, co skutkowało między innymi zniekształceniem obrazu na ekranie, a w konsekwencji 100-procentową awaryjnością produktu. A cena? Sięgała aż 7800$!
Macintosh TV
Telewizor? Nie do końca. Nieudana próba integracji komputera i telewizora podjęta w 1993 roku. Multifunkcyjność miała polegać na możliwości oglądania telewizji podczas pracy na komputerze. Finalnie Mackintosh TV nie był ani dobrym komputerem, ani dobrym telewizorem. Telewizję można było oglądać dopiero po przełączeniu ekranu. Nie było też możliwości nagrywania transmisji telewizyjnej. Można było jedynie korzystać z opcji zrzutu ekranu. Ale czy tak miała wyglądać innowacyjność Apple? Zapewne nie. Produkcję wstrzymano po roku.
Motorola Rokr E1 – iTunes Phone
Możesz pomyśleć: „Halo, przecież to Motorola! Co ona robi w tym artykule?”. Owszem, jest to Motorola i za razem pierwszy telefon zintegrowany z iTunes (2005r.), nazywany również iTunes Phone. Użyta technologia pozwalała odtwarzać muzykę zakupioną w serwisie Apple. Tej samej technologii użyto dwa lata później w pierwszym iPhone. Sam telefon nie dorównywał jednak wielu innym ówczesnym modelom na rynku. Mieścił maksymalnie 100 piosenek, nie wspominając już o słabym aparacie czy braku wielu funkcji. iTunes Phone swój pierwszy mały fuckup zaliczył… na pierwszej oficjalnej prezentacji. Zobacz wideo : )
eWorld
W czerwcu 1994 r. powstał portal internetowy eWorld obsługiwany przez Apple. Każdy użytkownik posiadał własny adres e-mail, dostęp do najświeższych informacji oraz systemu BBL (Bulletin Board System). Osoby korzystające z portalu pieszczotliwie nazywano „ePeople”. Pewnie zastanawiasz się dla czego „e”, a nie charakterystyczne dla Apple „i”? Otóż na początku używano przedrostka „e”, który miał kojarzyć się z Internetem. Serwis nie cieszył się popularnością. Wypadał bardzo słabo na tle ówczesnych konkurentów, takich jak AOL, CompuServe czy MSN. Pomysł innowacyjny jak na tamte czasy, jednak zdecydowanie zbyt drogi i dostępny wyłącznie na komputerach Macintosh.
Opanuj podstawy Product Discovery w 5 dni
Zapisz się na Product Discovery Academy FREE - 5-dniowy, darmowy kursu podstaw product discovery od Product Academy. Codziennie czeka na Ciebie rozbudowana lekcja wideo i materiały dodatkowe.
W marcu 1996 r. podjęto decyzję o zamknięciu serwisu. Jeśli zżera Cię ciekawość, sprawdź jak działał eWorld, używając emulatora, który znajdziesz tutaj! 🙂
Power Mac G4 Cube
Nowe wydanie komputera Power Mac G4 z sierpnia 2000r. w zupełnie nowej, powalającej na kolana pod względem designu obudowie. Jednak realne zdjęcie zrobione w trakcie używania tego Maca, mówi samo za siebie. Tworzywo, z którego stworzona była “kostka lodu”, zaczynało pękać. Sprzęt za cenę, sięgającą nawet 2200$ w krótkim czasie przestał zachwycać, mimo iż kolejne serie podobno miały być poprawione. Niesmak pozostał, co poskutkowało przerwaniem produkcji w lipcu 2001r.
Apple Adjustable Keyboard
Na pierwszy rzut oka zgrabna klawiatura dla gamer’ów. W rzeczywistości specjalistyczna klawiatura do wprowadzania tekstu, bo przecież w 1993 roku nikt by na to nie wpadł, aby tworzyć sprzęt dla graczy. Apple Adjustable Keyboard miała uchronić użytkowników przed schorzeniami, które mogły pojawić się przy niepoprawnym ułożeniu rąk podczas pisania tekstów. Dla mnie bomba! Dlaczego więc produkt nie przyjął się na rynku? Mogę jedynie domyślać się, że przyczyną mógł być zupełnie inny układ niektórych przycisków. Zauważyłaś/eś?
Apple Mighty Mouse
Apple Mighty Mouse to pierwsza wieloprzyciskowa USB/Bluetooth mysz Apple, której sprzedaż rozpoczęto w sierpniu 2005 r. Do tego czasu, w kolekcji Apple znajdowały się wyłącznie myszy jednoprzyciskowe sprzedawane z komputerami. Posiadała cztery programowalne przyciski (lewy, prawy i dwa przyciski po bokach) plus scroll ball, który również był klikalny. Lewy i prawy przycisk reagował na dotyk, lecz niemożliwe było użycie ich jednocześnie, co uniemożliwiało używanie skrótów, między innymi w grach czy oprogramowaniu CAD. Scroll ball również nie pełnił swojej roli idealnie – po kilku miesiącach przestawał działać. Podobno czyszczenie myszy przywracało jego działanie, ale częste powtarzanie tej czynności musiało być bardzo uciążliwe. Na fotografii powyżej widzisz porównanie z obecnie produkowaną Magic Mouse 2.
Podsumowanie
Produkty Apple cieszą się ogromną popularnością na rynku, mimo iż ich ceny są znacznie wyższe od innych urządzeń tego typu. Wielu użytkowników twierdzi, że pozostawiają je w tyle pod względem innowacyjności, designu i jakości. Jednak aby dojść do poziomu prezentowanego obecnie, firma Apple przebyła długą drogę, na której było wiele nieudanych produktów.
Słyszałaś/eś już kiedyś o nich? A może znasz też inne? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzach. 🙂
Zdjęcia użyte w artykule pochodzą ze stron:
https://www.youtube.com/watch?v=1cO2McS0VAA
http://www.celebratethemac.com/
http://www.herodevyapilir.com/odev_indir/3478/Klavye_Resimleri.html
http://www.ipod.info.pl/index.php/motorola-rokr-e1-czyli-itunes-phone/
http://www.macworld.com/article/2202091/remembering-eworld-apples-forgotten-online-service.html
http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=227181
http://www.macworld.com/article/2994798/input-devices/apple-magic-mouse-2-review-mouse-unable-to-conjure-up-any-innovation.html
➔ Darmowy kurs product discovery ✨ - opanuj podstawy product discovery w 5 dni