Social media a promocja

Social media to potężne narzędzia kreacji i sprzedaży. Dziś sprzedaż produktu jest sztuką godną najlepszych kuglarzy i iluzjonistów. Jest kreacją i pracą wielu ludzi, musi odnaleźć się na rynku i zostać ogłoszony światu, a social media jest do tego świetnym kanałem informacyjnym. Nie wiesz jak pokazać swój produkt światu ? Według danych CBOS (Internauci 2015) z mediów społecznościowych korzysta dwie trzecie internautów w Polsce. 82% korzysta z nich regularnie. Tak wielki potencjał nie może zostać niewykorzystany. Jeżeli chcesz wiedzieć jak uzyskać najlepsze wyniki w sprzedaży dzięki marketingowi w mediach społecznościowych, wypróbuj kilka prostych sposobów.

Opracuj mocną kampanię

Facebook jest niekwestionowanym liderem wśród mediów społecznościowych. To tam najczęściej przyciąga się potencjalnych klientów i odbiorców. Jednak nie każda marka potrafi zrobić to we właściwy sposób. Tworzenie dobrego fanpejdża nie jest łatwym kawałkiem chleba. Jednym ze sposobów jest… knucie intrygi. Tak, to zaciekawienie poprzez niecałkowite ujawnienie o co do końca chodzi. Czyli zwodzenie klientów, podpowiadanie, by finalnie ogłosić swój genialny produkt. W tym sposobie ważna jest systematyczność, czyli wrzucanie zapowiedzi, nowych postów. Specjaliści od social media podpowiadają, by całą akcję zacząć około 30 dni wcześniej. Istotny jest również motyw przewodni kampanii, który będzie wyraźny i charakterystyczny dla danego produktu. Nie zapominajmy, że każda kampania musi być przemyślana, spójna, dobrze zorganizowana i nastawiona na określone działania. Jeżeli np. promujesz nowy produkt, doskonałym rozwiązanie będzie kampania, która dostarczy na jego temat informacji.

Stwórz społeczność

Budowanie społeczności w social media to jednocześnie dialog, który ma na celu zbudowanie autorytetu.. Social media są tworzone z myślą o ludziach, dlatego nie zapominajmy, że po drugiej stronie też jest człowiek. Interakcje w social media to klucz do tworzenia marki oraz budowania trwałych relacji. Osoby tworzące social marketing powinny być obecne w dyskusjach, odpowiadać na komentarze czy w odpowiedni sposób reagować na krytykę. To klucz do poznania swoich odbiorców, ich potrzeb, a także grupy docelowej. Media społecznościowe to świetny sposób, by zachęcić odbiorców do zaangażowania. Propozycja konkursu, dodatkowych materiałów czy informacji o rabatach i przecenach sprawi, że będziecie mieć stałą listę odbiorców. Spowoduje to również, że zawiąże się trwała relacja pomiędzy produktem/marką a subskrybentami.

Nagraj filmy

Produkt możesz również świetnie wypromować za pomocą YouTube czy Vimeo. Obecnie, wielu młodych użytkowników chętniej niż blogi, ogląda filmy. Ponadto, filmy są bardziej przekonujące niż tekst. Za ich pomocą łatwiej i swobodniej można przedstawić produkt. Co prawda, stworzenie filmu jest bardziej czasochłonne i wymaga więcej wysiłku, ale z pewnością się opłaci. Tym bardziej, że na YouTubie wygrywa naturalność i spontaniczność, nie potrzebujesz więc profesjonalnej ekipy filmowej. Krótkie i chwytliwe filmy mogą przyciągnąć klientów, zainteresować marką a także być wirusową promocją. Na YouTube możesz dokładnie targetować reklamy względem zainteresowań, cech demograficznych użytkowników i obszaru geograficznego.

Nie ignoruj Instagrama

Instagram to również świetny portal do strategii promocyjnej. Jego zaletą jest niewątpliwie prosta forma przekazu. Chodzi tu bowiem przede wszystkim o przekaz graficzny. Taka prosta i nieskomplikowana forma zachęca użytkowników do szybkiej reakcji. Zdjęcia czy materiały graficzne mogą przedstawiać dany produkt w użyciu oraz kulisy jego powstawania, pracy itp. Warto także zapoznać się z ofertą postów sponsorowanych, która pozwala na opcję interakcji za pomocą call to action. Dzięki temu użytkownik może dokonać zakupu, zapisać się czy po prostu poznać bliżej produkt.

Wykorzystaj w pełni zasoby

Każde medium społecznościowe wykorzystaj w pełni i do końca jego możliwości. Na Twiterze użwaj popularnych i odpowiednich hasztagów. Nie zapominaj o wspominaniu odpowiednich i znanych kont, które są spójne z Twoim produktem. Na Facebooku udostępniaj, komentuj i lajkuj inne marki, których odbiorcy mogą zainteresować się także Twoim fanpejdżem. Upewnij się, że rozoczęcie promocji jest obecne na rożnych kanałach społeczenoścowych. Zawrzyj główny motyw w grafice w tle na Facebooku, zaś na Twiterze w bio. Rozważ także używanie  Google+, podcast i kanał YouTube. Chcesz uzyskać odpowiedź? Zachęcaj do polubienia i komentowania!

Podsumowanie

Pamiętaj, że aby wypromować produkt, nie powinieneś zarzymywać się na jednym medium społecznościowym. Warto zainteresować się różnymi platformami i wykorzystać w pełni ich możliwości. Podobnie jak z formą przekazu – nie zawsze musi być nią tekst.  

Na blogu możesz przeczytać podobne artykuły:

Twittujący Product Manager – 5 osób, które warto obserwować na Twitterze

Snapchat, czyli o produkcie doskonale prostym

[sc:newsletter_scrum]

 

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Cześć, jestem Emilia Konkol. Posiadam kilkuletnie doświadczenie redaktorskie. Obecnie pracuję w Polska Press Grupie na stanowisku młodszego specjalisty ds pozyskiwania ruchu. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i rozwijam kulinarne pasje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.