7 przykładów ewolucji firm i ich produktów

Wielu z nas korzysta na co dzień z popularnych produktów i usług nie wiedząc nawet, jak wyboistą drogę przeszli ich twórcy, aby skierować swój projekt na właściwe tory. Takie znaczące zwroty, zwane także pivotami, często występują w przypadku branży internetowej i technologicznej, gdzie reagowanie na dynamicznie zmieniające się środowisko jest niezbędne. Zapewne doskonale znasz firmy i ich produkty przedstawione poniżej, ale czy wiesz jak wyglądał początek ich drogi?

Instagram

W pierwotnej formie ta aplikacja, zwana wówczas jako Burbn, była grą polegającą na zbieraniu punktów poprzez meldowanie się wraz z przyjaciółmi w różnych miejscach, np. restauracjach. Twórcy projektu uznali jednak, że użytkownikom dużo bardziej przypadnie do gustu prostsza forma zabawy. Po dokonaniu pivotu produktu, funkcjonalności aplikacji, już pod szyldem Instagram, zostały w głównej mierze ograniczone do udostępniania obrazów. W 2012 roku, Facebook kupił Instagram za okrągłą kwotę miliarda dolarów.

PayPal

Korzystając z tego serwisu do płatności elektronicznych, w 2015 roku dokonano transakcji na łączną sumę około 70 miliardów dolarów. Zanim PayPal został przejęty przez eBay za kwotę 1.5 miliarda dolarów, przeszedł kilka poważnych przemian. Na samym początku twórcy, wtedy pod szyldem Confinity, pracowali nad palmtopem, który miał umożliwić bezpieczne przekazywanie środków z urządzenia do urządzenia.

Twitter

Przed tym jak ta platforma social media zdobyła swoją olbrzymią popularność, jej twórcy mieli całkiem inną koncepcję. Pierwotnie zaczynali projekt jako Odeo, który miał być serwisem oferującym wyszukiwanie podcastów oraz wykupowanie ich subskrypcji. Kiedy na rynek wszedł Apple oferując swój iTunes, założyciele Odeo zdecydowali nie konkurować z gigantem. Okroili swój projekt z prawie wszystkich funkcjonalności oprócz jednej: możliwości “ćwierkania” krótkich, 140-znakowych wiadomości do innych użytkowników.

Flickr

W latach 2002-2004 twórcy tego projektu mieli całkowicie inną koncepcję. Pracowali nad grą sieciową typu RPG o nazwie Game Neverending. Celem gry było m.in. podróżowanie po wirtualnej mapie, znajdowanie przeróżnych przedmiotów oraz handel nimi z innymi graczami. Założyciele tego przedsięwzięcia zorientowali się, że jedna z funkcjonalności gry – narzędzie do dzielenia się zdjęciami, ma wyjątkowo dużą popularność. W obliczu takiego obrotu spraw wykonano pivot produktu i skupiono się nad stworzeniem platformy do wymiany obrazów. W efekcie Flickr został przejęty przez Yahoo! za kwotę 40 milionów dolarów.

Groupon

Serwis ten zaczynał początkowo pod nazwą ThePoint.com. Umożliwiał tworzenie prospołecznych kampanii i zbieranie na nie środków finansowych. Podobnie jak  obecnie w przypadku Kickstartera, osoby wspierające daną kampanię otrzymywały środki z powrotem, jeżeli cel kampanii nie został osiągnięty. Idąc podobnym tropem, twórcy ThePoint.com uruchomili poboczny projekt, który “odblokowywał” zniżki i promocje u dostawców usług, gdy określona liczba osób zadeklarowała zainteresowanie daną ofertą. Obecnie serwis działa w jeszcze innej, nieco uproszczonej formie. Z umieszczonych promocji mogą korzystać nawet pojedyncze osoby, a jedynie liczbę sprzedanych ofert definuje z góry usługodawca. Choć ostatnio Groupon sporo stracił na swojej wartości, nadal wyceniany jest na sumę ponad 7 milardów dolarów.

YouTube

Twórcom YouTube na samym początku przyświecała całkiem inna idea. Pierwotnie ich projekt nosił mało poważną nazwę Tune In Hook Up. Z założenia miał być portalem randkowym, na którym użytkownicy mieliby prezentować swoje walory przy pomocy krótkich klipów wideo. Kiedy jednak platforma ta nie zdobyła popularności, założyciele projektu wykonali znaczny pivot produktu i otworzyli się na szerszą grupę odbiorców. Po wielkim sukcesie serwisu, już pod nazwą YouTube, Google wykupił akcje firmy i wchłonął do portfolio swoich usług za kwotę 1.65 miliarda dolarów.

UXPin

Aby szukać przykładów znaczących przemian produktów, nie trzeba sięgać daleko poza granice naszego kraju. Popularny trójmiejski startup UXPin początkowo oferował swoim klientom specjalne notesy, które miały wspomóc proces prototypowania interfejsów użytkownika. Taki papierowy zestaw zawierał wiele powszechnie występujących elementów interfejsów (np. formularzy, przycisków, okienek, itp.), który z założenia miał ułatwić pracę osobom niepotrafiącym szkicować swoich projektów. Chociaż po 48 godzinach od rozpoczęcia sprzedaży notesów wyczerpano cały nakład, twórcy UXPin uznali, że dużo większe możliwości wzrostu i rozwoju da im przeniesienie całego cyklu tworzenia interfejsu do formy cyfrowej. Z narzędzia UXPin w formie SAAS korzysta dziś wiele znanych marek na całym świecie, w tym PayPal, Adidas czy Citrix.

Jeżeli znasz inne ciekawe przykłady produktów lub firm, które przeszły podobne przemiany, podziel się z nami swoją wiedzą w komentarzu. 🙂

[sc:newsletter_scrum ]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Konsultant i programista systemów Big Data, swobodnie czujący się w takich technologiach jak Java oraz Hadoop. Obecnie pracujący w projekcie dla firmy Nordea, wcześniej związany z takimi firmami jak Epam Systems czy Comarch. Wiedzę z zakresu zarządzania produktami zdobywał w branży awiacyjnej pracując jako inżynier R&D dla Jeppesen i Boeing. W wolnym czasie gra na gitarze lub przygotowuje się do kolejnego startu w zawodach triathlonowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.