Rozpoczynasz pracę w nowej firmie na stanowisku Product Managera? Gratulacje! Zapewne czujesz ekscytację nowym wyzwaniem i nie możesz doczekać się, kiedy poznasz swój produkt i nadasz mu właściwy kierunek rozwoju. Z drugiej strony możesz odczuwać stres przed nieznanym i  niepewność od czego właściwie zacząć. Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najważniejszych działań, które powinien wykonać każdy Product Manager w ciągu swojego pierwszego miesiąca w nowej firmie.

Zostań użytkownikiem produktu

Niezależnie od tego czy należysz do grupy docelowej produktu czy nie, zacznij od jego poznania z perspektywy użytkownika. Wczuj się w osobę, która realnie z z niego korzysta. Skorzystaj z produktu i przejdź przez jego proces. Jeśli jest to produkt internetowy, wejdź do  serwisu i intuicyjnie skorzystaj z elementów, które pozwolą ci zrealizować  Twoją potrzebę. Sporządź notatki, zapisz swoje pierwsze wrażenia i uwagi. Następnie skorzystaj z produktu ponownie, ale już bardziej wnikliwie. Spróbuj użyć innej ścieżki użytkownika lub “przeklikać” wszystkie miejsca produktu, aby dokładnie poznać każdy jego element. Może to być np. szczegółowe poznanie procesu wyszukiwania ogłoszeń wraz z analizą pól w wyszukiwarce, elementów wyświetlanych w  wynikach wyszukiwania czy  ogłoszeniu.

Dowiedz się czy w firmie prowadzone są szkolenia ze znajomości produktu lub badania z użytkownikami. Jeśli tak, zapisz się na nie koniecznie. Inną, świetną metodą poznania produktu z perspektywy użytkownika, jest włączenie się w pracę testerów. Nikt tak szczegółowo nie zna produktu jak oni. Przy tym wszystkim nie bój się zadawać pytań. Każdy wie, że jesteś nową osobą i naturalnie powoli się wdrażasz.

Czytaj wszystko o produkcie

Czytaj wszystko, co tylko jest związane z Twoim produktem – specyfikacje, dokumentacje, procesy, raporty czy prezentacje. Każdy dokument pozwoli ci lepiej zrozumieć produkt oraz to jak on działa jego działanie w danej organizacji. Zapisuj sobie czego ewentualnie brakuje ewentualne braki, aby wiedzieć nad czym w przyszłości pracować.

Potwierdź oczekiwania względem swojej roli

Jesteś zatrudniona/y, żeby uzupełnić w określonym zakresie kompetencje zespołu. Potwierdź ze swoim przełożonym swoją rolę i upewnij się, że tak samo rozumiecie twój zakres obowiązków. Nawet jeśli ten temat był już omawiany podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto odbyć ponownie taką rozmowę, ale już na większym poziomie szczegółowości. Ustal również cel na najbliższy miesiąc. Pozwoli ci to uniknąć zbędnych nieporozumień co do swoich działań.

Poznaj swój zespół

Produkt to ludzie, którzy go tworzą.  Kluczowym działaniem jest poznanie zespołu, z którym będziesz na co dzień współpracować. Poznaj dokładnie ich środowisko i rytm działania. Nie narzucaj od początku swoich zmian. Po prostu włącz się w spotkania, słuchaj, obserwuj i zadawaj pytania. Warto z każdą osobą z zespołu spotkać się osobno, dowiedzieć się jakie są jej odpowiedzialności, co jej się podoba w tej pracy, a co przeszkadza. Świetnie też sprawdzi się spotkanie integracyjne po pracy aby  poznać się prywatnie.

Spotkaj się z interesariuszami

Dowiedz się kto bezpośrednio jest zaangażowany w produkt i ma na niego wpływ, tzn. jest osobą decyzyjną w jakimś zakresie funkcjonowania produktu. Mogą to być osoby z marketingu, sprzedaży czy biura obsługi klienta. Zorganizuj spotkanie z każdą z nich. Przedstaw swoją rolę i zakres obowiązków. Dowiedz się jak wygląda praca ich oraz całegozespołu. Postaraj się zrozumieć w jaki sposób wpływają na produkt, jaka jest ich rola oraz jakie są zależności między wami. Pamiętaj, że spotkanie z każdą taką osobą, będzie dla ciebie cenną dawką wiedzy o produkcie. Na spotkaniu zadawaj pytania i zapisuj sobie wszystkie zgromadzone informacje.

Podejmij inicjatywę!

Rozpoczęcie nowej pracy każdego Product Managera powinno skupiać się na poznawaniu produktu i całego otoczenia. Pamiętaj, że to Ty sam/a musisz podjąć inicjatywę tych działań. Nikt za ciebie nie stworzy planu wdrożenia w organizację i nie zaplanuje czego powinieneś/aś się dowiedzieć, czy z kim się spotkać i w jakim celu. Dlatego nie bój się podejmować inicjatyw.

A może masz inne wskazówki dla Product Managera rozpoczynającego pracę w nowej firmie? Podziel się nimi w komentarzu poniżej!

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Jestem Product Managerem w międzynarodowym startupie AirHelp. Od 6 lat rozwijam produkty internetowe. Swoje doświadczenie budowałam na stanowiskach Analityka Aplikacji Webowych przy rozwoju lidera rynku Dom.Gratka.pl oraz na stanowisku Brand Managera Branży Pracy, odpowiadając za rozwój biznesu Praca.Gratka.pl i Regiopraca.pl. Jestem entuzjastą i praktykiem interdyscyplinarnych zespołów produktowych oraz zwinnego wytwarzania oprogramowania, certyfikowany Profesional Scrum Master i Prince2 Practicioner.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.