Czym jest ProductTank?

ProductTank został założony w 2010 roku w Londynie przez  Martina Erikssona  – obecnie obejmuje ponad 55 miast i 20.000 członków. Są to cykliczne, nieformalne spotkania, które zrzeszają lokalną społeczność związaną z produktem – Product Managerów, Developerów, Programistów – aby wymieniać się doświadczeniami i dzielić wiedzą. ProductTank to jedna z inicjatyw grupy Mind the Product. Pozostałe to blog oraz konferencja MTPCON, która odbywa się w San Francisco oraz Londynie.

Jeśli chciałbyś wymienić się doświadczeniami z innymi Product Managerami warto dołączyć do grupy na slacku.  

1
Product Tank w Warszawie

ProductTank Warsaw skierowany jest dla osób zarządzających produktami w Warszawie (i nie tylko), skupiających się na wymianie poglądów, doświadczeń i pomysłów w obszarze product managementu, product designu, rozwoju, zarządzania, kształtowania biznesu, metryk, user experience i wszystkich innych rzeczy, które łączą te obszary. Spotkania grupowe są skierowane do pracowników z dużych i małych firm, a także start-upów szukających wsparcia w rozwijaniu skrzydeł.

Na pierwsze spotkanie ProductTank składały się prezentacje oraz networking. Podczas przerw uczestnicy mieli możliwość powymieniać się wzajemnie doświadczeniami oraz skosztować napoje i przekąski. Współorganizatorem spotkania była Paulina Grodzicka (Senior Digital Product Owner w WP), która wraz z Marcinem Grodzickim (Founder StartHolidays.pl) przeprowadziła cały event.

2

Swoją wiedzą podzieliło się dwóch speakerów:

  • Marcin Zaremba, Head of Product w PizzaPortal.pl. Przeprowadził prezentację pt.”Ownership”,
  • Daniil Lanovyi, Product Owner w Endouble.com. Opowiedział jak zostać Product Managerem.

Marcina w środowisku produktowym nie trzeba nikomu przedstawiać – jest autorem książki “Mobile dla Menedżerów. Był członkiem zarządu i współwłaścicielem Senfino, software house’u skupionego na dostarczaniu dobrych produktów mobilnych. Jeszcze wcześniej Head of Mobile Products w Grupie o2 i Head of Business w agencji Lovemobile. W swojej prezentacji opowiedział, jak to jest być Product Managerem i za co należy brać odpowiedzialność – w skrócie o tym, kto jest właścicielem produktu w firmie.

Według Marcina, Product Owner to osoba, do której dostarczane są wszystkie informacje dotyczące produktu z różnych działów w firmie. Sam PO jest jednak swego rodzaju filtrem, który chroni produkt przed złymi wpływami i układa wszystkie elementy po kolei tak, aby w pierwszej kolejności wykonywane były te o największej wartości (biznesowej, produktowej czy dla użytkowników).

3

Bardzo łatwo jest mówić TAK dla nowych funkcji. Jeśli jednak mamy moralność oraz kochamy swój produkt to powinniśmy zdawać sobie sprawę, że bardzo dużo rzeczy należy również pominąć – trzeba mówić NIE, co jest bardzo ciężkie, ale ważne. “Mówiąc NIE nowej funkcji, mówimy TAK całemu produktowi” – wspominał Marcin, z czym osobiście zgadzam się w 100%.

Żeby powiedzieć komuś NIE, trzeba mieć faktyczną władzę i wpływ na produkt. Jeśli nie umiemy powiedzieć komuś NIE, oznacza to, że albo nie mamy wpływu na produkt, albo boimy się odpowiedzialności za podjęte decyzje.

4

Najmniej korzystną sytuacją jest ta, w której nie mamy władzy nad produktem, ale ponosimy odpowiedzialność za podjęte decyzje.

Podsumowując, zarządzanie produktem to walka o władzę Product Ownera.

Kolejną prezentację przeprowadził Daniil Lanovyi. Opowiedział o tym, jak zostać Product Managerem i na co należy zwrócić uwagę obejmując takie stanowisko w firmie. 

Wg. Daniila nie ma wyznaczonej ścieżki do podjęcia pracy w zarządzaniu produktami. Osoba zajmująca się Product Managementem może być wcześniej handlowcem, programistą, marketingowcem, pianistą czy nawet ogrodnikiem.

W swojej prezentacji wskazał kilka rad, które przybliżą Cię do objęcia stanowiska Product Managera.

Aby sprawdzić się jako PM należy zdobyć jak najwięcej informacji nt. produktu, którym będziesz zarządzać, rynku, konkurencji i użytkowników, którzy z niego korzystają. Można to zrobić na wiele sposobów np. rozmawiając z klientami czy samemu użyć produktu.

7

Ważne jest, aby myśleć strategicznie i być na bieżąco z trendami rynkowymi. Musisz w każdym momencie potrafić odpowiedzieć na pytanie gdzie widzisz produkt np. za 5 lat. To Ty jako Product Manager powinieneś kreować tę wizję. Jeśli tak nie jest, może się okazać, że niedługo rozwijany produkt zostanie wyparty przez lepszy, z zaplanowaną wizją przyszłości.

Kolejną ważną radą jest znalezienie mentora. Aby się rozwijać, powinieneś uczyć się od najlepszych – dlatego ważne jest, aby znaleźć w swoim otoczeniu osobę, która będzie dla Ciebie guru, zobaczyć jak ona pracuje, nawiązać bliższy kontakt i zacząć ją naśladować.

6

Na samym końcu należy zadać sobie bardzo ważne pytanie – czy faktycznie chcesz zostać Product Managerem. Jest to bardzo trudne i stresujące zajęcie. Z drugiej strony będziesz miał wpływ na produkt oraz pośrednio na jego użytkowników. Wg. Daniila każdy dzień pracy Product Managera jest inny i pełen wyzwań.

Jeśli w tym momencie jeszcze nie czujesz się zniechęcony/a możesz spokojnie iść jutro do swojego szefa i powiedzieć – chcę być Product Managerem.

Podsumowanie

Pierwsze spotkanie Product Tank w Polsce mogę jak najbardziej zaliczyć do udanych i polecam każdej osobie, która interesuje się zarządzaniem produktami.

Organizatorzy są otwarci na tematy dotyczące spotkań i jeśli tylko chcesz mieć wpływ na kolejne prezentacje to pisz bezpośrednio do Pauliny lub Marcina swoje propozycje.

Materiały z wydarzenia znajdziesz poniżej:

  1. Prezentacja Daniila Lanovyi

2. Prezentacja Marcina Zaremby

 

 

➔ Kurs języka angielskiego dla produktowców - rusza zimowa edycja ❄️ naszego 5-miesięcznego programu. Wejdź na wyższy poziom w komunikacji po angielsku. Zapisz się już dziś!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 1 700+ subskrybentów otrzymujących nasz cotygodniowy newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.