Bardzo często, kiedy podczas rozmowy pojawia się pytanie: „Czy potrzebujemy Product Managera?”, wielu przedsiębiorców odpowiada: „Nasza firma jest zbyt mała, dlatego nie potrzebujemy takiej osoby”. W większości tego typu przypadków opiekę  nad kluczowym produktem i wizją jego rozwoju sprawuje właściciel firmy. Nie zdaje on sobie sprawy, że rozwijając swój biznes pojawia się wiele dodatkowych wyzwań, które nie pozwalają mu skupić się na najważniejszym aspekcie firmy – produkcie i jego użytkownikach.

Menedżer Produktu to zazwyczaj jedna z ważniejszych osób w firmie. Dba najczęściej o jeden produkt od tworzenia jego koncepcji, poprzez wytwarzanie i jego rozwój aż po fazę spadku (tzw. cykl życia produktu).

Poniżej przedstawię kilka powodów, dlaczego warto zatrudnić Product Managera w swojej firmie:

Product Manager łączy kilka obszarów ze sobą

Każda firma posiada różne jednostki odpowiedzialne za ostateczny sukces produktu (sprzedaż, marketing, IT, obsługa klienta). Menedżerowie produktu powinni rozumieć ich działania, wspierać ich rozwój i dodatkowo rozumieć każdy z 3 obszarów, związanych z wytwarzaniem produktu (biznes, technologia oraz UX). Muszą poznać technologię, aby zrozumieć możliwości i ograniczenia technologiczne oraz sposób działania produktu. Muszą dużo wiedzieć o marketingu i użytkownikach, aby prawidłowo promować produkt grupie docelowej oraz posiadać ogólną wiedzę biznesową.

PM łączy wszystkie trzy sfery i pomaga sprawdzać poprawność produktu na rynku, testując go z prawdziwymi użytkownikami i dostosowując je do potrzeb klientów i firmy.

Dzięki pomyślnym wyważeniu potrzeb użytkowników, specyfikacji technicznej i wizji założyciela – menedżer produktu stara się, aby cały projekt osiągnął sukces.

Product Manager pracuje szybciej i lepiej

Jak sama nazwa wskazuje PM to wg. definicji osoba odpowiedzialna za jeden produkt, a nie za wiele. Badania wskazują, że produkty, które posiadają dedykowanego Product Managera częściej osiągają sukces.

Dodatkowo menedżerowie produktów, którzy mają doświadczenie i są ekspertami w danej dziedzinie, często wykonują zadania i zajmują się odpowiedzialnością za zarządzanie produktem znacznie szybciej niż inni, mniej wykwalifikowani pracownicy, co w efekcie końcowym odbija się na rozwoju produktu.

Product Manager pracuje w zespole

Nawet jeśli Product Manager ma wysokie kompetencje (wiedzę, umiejętności, doświadczenie), nie jest bogiem swoich produktów. Gwarancją sukcesu każdego produktu jest zgrany zespół oraz odpowiedni lider. Celowo piszę lider a nie szef, ponieważ Product Manager musi być zespołowym graczem i posiadać swoich sojuszników w różnych departamentach. Istnieje wiele historii gdzie firma czy produkt nie osiągnęła sukcesu właśnie ze względu na konflikty w zespole.

Product Manager  jako osoba odpowiedzialna za sukces produktu musi również posiadać znakomite umiejętności dotyczące komunikacji, organizacji pracy oraz negocjacji. Tylko dobry menedżer produktu wie, kiedy (i jak) powiedzieć „NIE”, unikając konfliktów w zespole – pomagając wszystkim w firmie zrozumieć, dlaczego czasami musimy poświęcić krótkoterminowe cele, aby w pełni zrealizować strategię firmy.

Product Manager priorytetyzuje działania

Każda firma (od tej najmniejszej po duże korporacje) ma ograniczoną liczbę zasobów pracowniczych, ograniczony budżet i najgorsze z tego wszystkiego – bardzo napięty harmonogram. Dlatego priorytetyzacja jest kluczem do sukcesu. Product Manager musi podjąć odpowiednie decyzje – która funkcja jest niezbędna, a która jest mniej przydatna? Nad jakim procesem warto spędzić więcej czasu, a które działania nie przyniosą nam odpowiedniego zwrotu? Bardzo dużo pytań, tak mało czasu.

Product Manager to osoba, która w porozumieniu ze wszystkimi działami w firmie odpowie na powyższe pytania i będzie odpowiednio priorytetyzować procesy dotyczące produktu, aby osiągnąć sukces.

To nie wszystko!

Jeśli dalej nie jesteś przekonany, że zatrudnienie Product Managera to dobry pomysł – dodam ostatni, krótki argument.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób Product Manager potrafi rozmawiać o szczegółach technicznych lub strategiach finansowych – rozmawiać z decyzyjnymi ludźmi różnego szczebla pomimo braku umiejętności programowania lub szerokiej wiedzy na temat finansów czy biznesu?

Dobry Product Manager posiada trzy ważne umiejętności:

  1. Potrafi słuchać.
  2. Potrafi analizować.
  3. Potrafi wyciągać odpowiednie wnioski.

Następnie konsultuje swoje spostrzeżenia ze wszystkimi działami i podejmuje działania.

Wnioski

Większość przedsiębiorców nie od razu zgodzi się na rolę Product Managera oceniając to jako dodatkowy, niepotrzebny koszt.  W miarę rozwoju to podejście się zmienia – zatrudniani są Product Managerowie, którzy przekładają wizję CEO i zarządu w rozwój produktu. W rzeczywistości zarządzanie produktem jest tak istotne dla sukcesu firmy i produktu, że niektórzy eksperci twierdzą, że inwestorzy powinni wymagać od startupu konieczności zatrudnienia menedżera produktu przed samą inwestycją.

[sc:newsletter_scrum]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.