Za nami już trzeci webinar poruszający kwestie produktowe i tym razem przygotowaliśmy artykuł zamiast klasycznego nagrania. Naszym głównym celem podczas dyskusji z było znalezienie odpowiedzi na pytanie: “Do czego UX Designer potrzebuje Product Managera?”. W roli ekspertów wystąpili: Mariusz Muraszko, Kamil Rusiecki i Krzysztof Piwowar, a moderatorem rozmowy była reprezentantka ekipy Product Vision – Olga Kurszewska.

Poniżej znajdziesz podsumowanie najważniejszych punktów poruszonych podczas webinaru oraz główne wnioski wypowiadających się ekspertów.

Jaki jest podział obowiązków w zespole produktowym?

Podział obowiązków w zespole często zależy od rozmiaru organizacji. W małych firmach, ze względu na niewielki zespół, stanowisko Product Managera może w ogóle nie występować. W takim wypadku to UX Designer może zająć się kwestiami biznesowymi- wyznaczać cele, określać strategię, komunikować się z interesariuszami. Bywa też odwrotnie- może być Product Manager, który pracuje nad kwestiami user experience.

Natomiast w rozwiniętej organizacji podział jest wyraźny, gdyż jest wielu członków zespołu i każdy specjalizuje się w określonej dziedzinie. W takiej sytuacji Product Manager zajmuje się roadmapą, wyznaczaniem celów, miernikami etc.; a UX Designer skupia się na tym, aby te cele przekuć na część funkcjonalną. Product Manager nie powinien narzucać dokładnych rozwiązań ani ściśle określać sposobu wykonania zadań, a jedynie wskazać kierunek rozwoju produktu. Z kolei konkretna droga do rozwiązania problemu powinna być wyzwaniemUX Designera.

Kto podejmuje ostateczne decyzje w kwestiach UX?

Skoro już mowa o obowiązkach to warto wspomnieć o tym, kto faktycznie podejmuje decyzje w kwestiach UXowych- UX Designer, Product Manager, czy może klient? Nasi eksperci zgodzili się, że ostateczną decyzję powinna podejmować jedna osoba, po wysłuchaniu racji wszystkich zainteresowanych. Największą wiedzą na temat produktu dysponuje Product Manager i to zwykle on powinien mieć ostatnie słowo. Przede wszystkim powinna to być osoba,  która weźmie odpowiedzialność również za konsekwencje tej decyzji.

Czy PM powinien posiadać background UXowy?

UX ma za zadanie dbać o potrzeby użytkownika i przedstawiać jego punkt widzenia, co z kolei należy również do obowiązków Product Managera. To jest prawdopodobnie najlepszą płaszczyzną komunikacyjną dla tych dwóch osób. Nie można się przecież zamykać tylko w swojej dziedzinie. Należy spojrzeć na produkt całościowo- to jest właśnie argument przemawiający za tym, że Product Manager powinien znać podstawy UX. Jednak z drugiej strony po to jest w szeregach UX Designer, żeby uzupełnić kompetencje Product Managera i uzmysłowić mu rzeczywiste potrzeby użytkowników i zapobiec stworzeniu produktu opartego na błędnych hipotezach.

Na jakich obszarach współpracują UX Designer i Product Manager?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy uświadomić sobie, że Product Manager i UX Designer mają ten sam cel, czyli dostarczyć produkt, który będzie rozwiązywał potrzebę użytkowników.  Jednak podchodzą do niego z różnych stron (od strony biznesowej i od strony użytkownika).  Zarówno jeden, jak i drugi jest rozliczany ze stopnia realizacji celów biznesowych, dlatego tak ważne jest, aby podejmowane decyzje były ze sobą zgodne. W tym miejscu warto podkreślić, że UX Designer i Product Manager mają tworzyć zespół, który powinien opierać się na solidnych fundamentach, czyli:

  • Komunikacji- umiejętności rzeczowego przedstawienia swoich racji przy jednoczesnym poszanowaniu odmiennych opinii.
  • Zaufaniu, że wzajemnie uzupełniają swoje kompetencje i podejmują wspólnie dobre decyzje.
  • Świadomość Product Managera, że więcej korzyści może dać delegacja uprawnień do eksperta w danej dziedzinie (np. UX Designera) niż trwanie w przekonaniu o własnej nieomylności.
  • Wzajemnym wsparciu.

Jaki jest przepis na udany początek współpracy?

Podstawą udanej współpracy pomiędzy UX Designerem i Product Managerem jest komunikacja. To właśnie z jej braku wynikają wszelkie nieporozumienia i błędy. Dlatego bardzo ważny jest początkowy etap pracy, czyli tak zwany making off. Jest to idealny moment na spojrzenie na produkt z perspektywy innych członków zespołu, poznanie ich stylu  pracy, oczekiwań i kompetencji. Z tego zderzenia perspektyw powstaje jedna wspólna wizja produktu, która będzie odpowiadać na dwa podstawowe pytania:

  • Dlaczego tworzymy ten produkt?
  • Kto będzie z niego korzystał?

Podsumowanie webinaru

W imieniu ekipy Product Vision chciałabym serdecznie podziękować naszym ekspertom za przyjęcie zaproszenia do udziału w webinarze oraz uczestnikom za aktywną dyskusję i zadane pytania. Ocena uczestników webinaru wyniosła 4.3/5 co nas niezwykle cieszy i motywuje do dalszej pracy 🙂

Jeżeli nie miałeś(-aś) okazji wziąć udziału w poprzednich dwóch webinarach to zapraszamy na nasz kanał na YouTubie, gdzie znajdziesz nagrania. 


Masz pomysł na kolejny webinar? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzach!

 

 

 

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Jestem studentką zarządzania i specjalizuję się w marketingu. W ekipie Product Vision działam od roku jako redaktor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.