Gdy zajmujesz się technologią, są takie momenty w Twoim życiu, gdy może tylko powiedzieć „MIND BLOWING! Jak to w ogóle jest możliwe???”. Ostatnio coraz częściej mi się to zdarza w tematach związanych ze sztuczną inteligencją – AI (artificial intelligence).

GO jest najstarszą grą wymyśloną przez człowieka. Jest także prawdopodobnie grą najtrudniejszą. Liczba możliwych kombinacji na planszy to 10 do potęgi 750. Jak duża to liczba? Dla zobrazowania, szacowana liczba wszystkich atomów we wszechświecie to 10 do potęgi… 80.

Szachy, przy GO, to dziecinna zabawa. Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu powszechny był pogląd, że komputer ma szansę wygrać z przeciętnym „ludzkim” graczem dopiero za 20-30 lat. Co się stało w marcu 2016 roku? AlphaGO, program stworzony przez Google DeepMind, pokonał wicemistrza tej dyscypliny – Lee Sedol. MIND BLOWING!

Mobile first? AI first!

Ok, ktoś powie, że to przecież tylko „głupia gra”. Jaki ma związek potyczka w GO z realnymi produktami i ludzkimi potrzebami. Okazuje się, że bardzo dużo. Zwycięstwo nad Lee Sedolem było wisienką na torcie, potwierdzającą wykładniczy rozwój w przeciągu ostatnich kilku lat całej dziedziny AI, a w szczególności DeepLearning – metody starającej się komputerowo naśladować działanie neuronów w ludzkim mózgu.

Ten dynamiczny rozwój już przynosi nam niesamowite efekty: autonomicznie jeżdżące samochody,  automatyczne rozpoznawanie przedmiotów i osób na facebookowych zdjęciach, znane z filmów szpiegowskich wyostrzanie zdjęć o bardzo niskiej rozdzielczości, inteligentnych asystentów osobistych komunikujących się z użytkownikiem w języku naturalnym (Alexa, Siri, Google Now, chatboty), programy diagnostyczne ratujące ludzkie życie np. zwiększając skuteczności wykrywanie raka. Jest tego dużo, dużo więcej. Google, najwyżej wyceniana aktualnie firma świata i twórca wielu genialnych produktów, oficjalnie ogłosiła, że jej priorytetem jest teraz właśnie sztuczna inteligencja i zastosowanie jej we wszystkich produktach (From mobile first to AI first).

Wartość inwestycji w AI rośnie bardzo szybko

Sztuczna inteligencja za chwilę zredefiniuje większość branż i produktów. Wie o tym Google, wie o tym też Apple, Microsoft, czy choćby Tesla. Pytanie, czy Ty to wiesz i co z tym robisz? Product Managerowie, którzy już teraz zaczną się uczyć jak wykorzystać AI w swoich produktach – wygrają. Za chwilę na naukę będzie już za późno. Trzeba zacząć już dziś.

Sztuczna inteligencja – od czego zacząć?

Od roku bacznie przyglądam się tematom sztucznej inteligencji i jak ona wpływa na rozwój produktów. Przez ten czas zebrałem pokaźną listę źródeł, które stanowią doskonały wstęp do AI dla product managera. Poniżej wybrałem te, które są najbardziej wartościowe i od których warto zacząć:

Te źródła na pewno nie wyczerpują tematu. Na pewno można by jeszcze wiele punktów do listy dopisać. Jeśli chciałbyś coś dodać – nie krępuj się i napisz to w komentarzu 🙂

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.