Projektowanie produktów często porównywane jest z projektowaniem UX. Co więcej, zarówno w internecie, na konferencjach jak i w kuluarach, regularnie wybuchają żywe dyskusje pod tytułem „jaka jest różnica pomiędzy UX Designerem, a Product Designerem?”. Na tak zadane pytanie, można spotkać się z dwoma typami odpowiedzi.

Część ludzi twierdzi, że różnice są niewielkie. Z kolei inni twierdzą, że są to zupełnie inne zawody, z jasno określonymi zadaniami. Wyraźnie widać również trend, w którym UX Designerzy zmieniają swoje tytuły na Product Desgienrów. O co więc w tym wszystkim chodzi?

W tym artykule postaram się to wyjaśnić. Bez wątpienia, część kompetencji pomiędzy tymi rolami pokrywa się ze sobą. Można jednak dostrzec kilka subtelnych różnic. Prawda jest taka, że Product Designerzy i UX Designerzy wykonują podobne prace i posiadają zbliżone kompetencje Pewnie dlatego projektanci UX często stają się projektantami produktów i odwrotnie. Według mnie, tych subtelnych różnic między projektowaniem UX, a projektowaniem produktów powinniśmy szukać na poziomie podejścia do procesów, sposobu myślenia i wyznaczania priorytetów.

Podobieństwa Product & UX Designera

Zanim przejdziemy do różnic, wyznaczając tym samym granice oddzielające te dwie role, warto pochylić się nad podobieństwami.

Obydwie role wymagają podobnego podejścia do myślenia projektowego, u którego podstaw leży Design Thinking, który polega na tworzeniu nowych produktów i usług w oparciu o głębokie zrozumienie problemów i potrzeb użytkowników.

Gdybym mógł wypunktować najważniejsze podobieństwa, postawiłbym tezę, że:

  • Zarówno UX, jak i Product Designer skupiają się na tworzeniu lepszych produktów dla użytkowników;
  • Zarówno UX, jak i Product Designer opierają swoją pracę na analizie zachowań i danych;
  • W swojej pracy, UX i Product Designerzy korzystają z podobnych narzędzi.

Różnice między Product, a UX Designerem

Skoro omówiliśmy podobieństwa, przejdźmy do najciekawszej części – różnic.

„Na myśl przychodzi mi zależność między prostokątem a kwadratem. Według mnie Product Designer jest również UX Designerem. Poza projektowaniem, zajmuje się on jednak m. in. wymyślaniem nowych funkcjonalności, bierze pod uwagę potrzeby biznesowe, trzyma rękę nad całą identyfikacja marki i produktu. UX Design to głównie psychologia. Product Design jest znacznie szerszym pojęciem.” – Jakub Kowalczyk, Product Designer

W kontekście zakresu obowiązków, wspomniane role można opisać w następujący sposób:

  • UX Designer pracuje nad koncepcją działania produktu (makiety, procesy, rozwiązania). Jest adwokatem użytkownika, odpowiedzialnym za projektowanie pozytywnych doświadczeń / odczuć jakie osoby mają podczas korzystania z produktów i usług. Jest osobą, w organizacji która w wnosi perspektywę odbiorcy produktu lub usługi i dba, by w procesie projektowym uwzględniono jego potrzeby.
  • Product Designer jest twórcą produktów, które służą realizacji celów zarówno użytkowników, jak i biznesu / firmy. Zajmuje się tworzeniem produktów od fazy koncepcji, poprzez badania, testy, warsztaty aż po projektowanie i wdrożenie, a także rozwiązywanie przyszłych problemów związanych z danym produktem.

Jak widać, mimo wyraźnych podobieństw, z łatwością możemy dostrzec różnice. Jednym z najlepszych sposobów na rozróżnienie UX od Product Designera mogą być pytania, jakie te osoby zadają w swojej pracy. W trakcie gdy UX Designer zada pytanie “Jak sprawić aby ten produkt był przyjazny dla użytkownika?”, Product Designer zapytałby “Jak sprawić, aby ten produkt był opłacalny?”. Więcej, UX Designer zapyta “Czy ten produkt jest łatwy w użyciu?”, gdzie Product Designer zastanowi się nad tym “Czy ten produkt ma sens (np. biznesowy) dla naszej organizacji?”.

Na podstawie różnych podejść w pytaniach, jesteśmy w stanie ocenić, że ci Designerzy mają różne priorytety. Dla UX Designera, priorytetem jest użyteczność. Dla Product Designera są to również wszelkie procesy, koszty i biznes.

Product Designer – zakres obowiązków

Rola Product Designera jest złożona, pełna wyzwań i interdyscyplinarna. Po części rozumie zasady marketingu, po części ma w sobie coś z PM’a. Analityczne myślenie jest mu niezbędne. Odpowiada za kolejne iteracje dotyczące produktu. Jego ostatecznym celem jest połączyć cele biznesowe z potrzebami użytkownika przez proces testowania i udoskonalania tego, co satysfakcjonuje obie strony tego trudnego związku.

Product Designer, przede wszystkim:
1. Bada potrzeby użytkowników;
2. Odpowiada za ogólny rozwój produktów oraz przygotowuje ich plan;
3. Bierze udział w prototypowaniu produktów, lub je nadzoruje;
4. Projektuje UI, uczestniczy w warsztatach UX;
5. Monitoruje rozwój produktu, aby zapewnić zgodność ze standardami;
6. Analizuje dane, optymalizuje produkt i przedstawia sugestie co do jego działania;
7. Ulepsza produkt lub projektuje nowe produkty.

UX Designer – zakres obowiązków

UX designer zajmuje się projektowaniem stron internetowych i produktów cyfrowych w taki sposób, aby korzystanie z nich było intuicyjne i przyjemne, a jednocześnie, aby jak najlepiej spełniały one potrzeby użytkowników.

UX Designer:
1. Usprawnia produkt na podstawie zrozumienia potrzeb użytkowników;
2. Poprawia użyteczność produktu;
3. Zajmuje się wireframing’iem i prototypowaniem;
4. Przeprowadza wywiady z użytkownikami;
5. Zajmuje się wdrażaniem produktu poprzez współpracę z UI Designerem i zespołem developerskim;
6. Rekomenduje kierunek rozwoju produktu, z punktu widzenia potrzeb użytkowników.

Wnioski

Jak widać, UX i Product Designerzy mają podobne zadania, jednak Product Designer ma kilka dodatkowych obowiązków, które dotyczą całego procesu powstawania produktu, uwzględniając jego wizerunek i metryki biznesowe.

Nie oznacza to wcale, że Product Designer ma więcej pracy niż UX Designer 🙂 W zależności od produktu i firmy, obie role wymagają podobnego poświęcenia i nakładu pracy. W rzeczywistości, role te są dość podobne, a ścieżki od UX do Product Designera (i odwrotnie) są dobrze wydeptane.

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Product Manager z mocnym doświadczeniem biznesowym. Wprowadził na rynek kilka swoich produktów, aby następnie seryjnie tworzyć nowe projekty dla jednego z polskich venture builder'ów. Obecnie związany z Tidio gdzie zajmuje się rozwojem chatbotów. Zafascynowany wykorzystaniem osiągnięć ekonomii behawioralnej w UX. W wolnych chwilach kuglarz, saksofonista i żeglarz.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.