Kurs Podstaw IT

Kliknij w okładkę, aby pobrać darmową lekcję.

Kurs Podstaw IT

Wprowadzenie do świata technologii.

Kurs Podstaw IT to 25 unikalnych lekcji, dostępnych na platformie e-learningowej, dzięki którym:

  • rozpoczniesz swoją pierwszą przygodę z branżą IT,
  • zaczniesz rozumieć język programistów, co umożliwi Wam efektywną współpracę,
  • będziesz zwracać uwagę na ważne elementy IT, które dotychczas ignorowałeś, bo nie miałeś o nich pojęcia,
  • poczujesz się pewniej w swojej codziennej pracy.

Jak to działa?

Internetowy kurs dla początkujących pragnących posiąść lub poukładać wiedzę z najważniejszych zagadnień obszernego świata IT.

Po zakupie dostajesz dostęp do platformy e-learningowej, w której znajdziesz cały materiał kursu (lekcje oraz zadania domowe). W międzyczasie 3 testy dla chętnych pozwalające sprawdzić poziom przyswojonej wiedzy. Jeśli zdobędziesz ze wszystkich testów łącznie co najmniej 70% – otrzymujesz imienny certyfikat ukończenia kursu w formacie PDF.

1.

Zaloguj się na platformę

2.

Przeczytaj treść lekcji

3.

Wykonaj zadanie domowe

LEKCJA 13.

KWERENDY I KROTKI – WPROWADZENIE DO BAZ DANYCH.

BEZPŁATNA LEKCJA

Nie musisz od razu kupować. Możesz najpierw spróbować.

Pobierz darmową lekcję

Opinie kursantów

Jako amator zaczynający dopiero swoją przygodę z IT bardzo dziękuję za kurs, wiedza i pojęcia zostały przedstawione w nim w sposób prosty i zrozumiały.

Lekcje były wyjaśnione w bardzo przystępny sposób, pomogły mi uporządkować wiedzę z dziedziny IT. Super, że było dużo przykładów i zadania na koniec każdej lekcji.

Spis treści

Czyli historia informatyki w pigułce. Dowiesz się ile ważył pierwszy komputer, do czego służyły karty perforowane oraz kiedy wysłano pierwszą wiadomość e-mail.

Czy programowanie to informatyka? Czym jest rekurencja i jak możesz ją wykorzystać w życiu codziennym? Po co nam abstrakcja? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w lekcji 2.

O co właściwie chodzi w programowaniu? Jak to się robi? Jak wygląda kod i jakim cudem komputer to rozumie i wykonuje?

Słyszałeś pewnie, że programować można w różnych językach. W Internecie przewijają się niezliczone oferty pracy dla programistów Java, specjalistów od PHP oraz developerów Pythona. Wyjaśnimy sobie, dlaczego istnieje wiele języków programowania i co zyskujemy dzięki tej różnorodności.

Aplikacje mogą działać na różnych urządzeniach. Niektóre są dostępne tylko na telefonie, inne także na komputerze (działają także kiedy nie masz dostępu do Internetu), a inne w przeglądarce (musisz mieć dostęp do Internetu). Konfiguracje są różne i zależą od tego do czego służy aplikacja i jakie oczekiwania mają jej użytkownicy. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i ograniczenia. Które najlepiej sprawdzą się w Twoich projektach?

Chociaż kod programu nie jest namacalny, podobnie jak nieumiejętnie zaprojektowany budynek, on także może się zawalić. Nieumiejętnie stworzone struktury powodują, że w aplikacji mogą pojawiać się błędy. Całość może działać zbyt wolno. W dużych systemach wszystkie “obejścia na gazomierzu” i rozwiązania “na taśmę klejącą” mogą stawać się nieprzewidywalne i kiedy potrzebna jest kolejna zmiana, programiści modlą się, aby nic się nie zepsuło. Dobra architektura to podstawa, tak samo jak stabilna konstrukcja budynku.

Wchodzisz na pocztę, Facebooka, sprawdzasz w Internecie rozkład jazdy, wyniki meczów czy okres sadzenia petunii. Jak to się dzieje, że możemy korzystać z Internetu, pozyskiwać informacje z każdej dziedziny, a nawet w czasie rzeczywistym prowadzić rozmowy oraz grać w gry? O czym powinieneś pamiętać, aby aplikacje nad którym pracujesz, dostępne przez przeglądarkę, działały znakomicie?

To termin, który jakiś czas temu modnie wkroczył na salony spotkań programistów. Dzięki technice RWD programiści, projektanci stron internetowych oraz front-endowcy tworzą jedną stronę, która równie elegancko wyświetla się na wielkich monitorach, ekranach laptopów, tabletów i telefonów. Warto poznać jej możliwości.

Jeżeli miałbym wskazać najpopularniejszy obecnie język programowania bez wątpliwości byłby nim JavaScript. Dlatego też i Ty powinieneś(-naś) poznać jego niemal nieograniczone możliwości.

Czy wiedziałeś(-aś), że Twoja przeglądarka internetowa potrafi być „niegrzeczna”? 🙂 Nieustannie wysyła żądania i spodziewa się natychmiastowych odpowiedzi.

Żądania „niegrzecznej” przeglądarki oraz odpowiedzi „grzecznego” serwera, aby były wzajemnie zrozumiałe musiały zostać w jakiś sposób ustandaryzowane. Na pomoc przychodzą nam formaty wymiany danych takie jak JSON oraz XML.

Słowo framework pojawia się w świecie IT dość często. Zamiast pisania za każdym razem wszystkiego od zera, programiści ułatwili sobie pracę tworząc struktury, które często się powtarzają i znacznie przyspieszają pracę. Frameworki powstały w niemal każdym języku programowania. Uwaga! Mają swoje nazwy, które dodatkowo wprowadzają laików w zakłopotanie.

W jaki sposób systemy przechowują dane? Zapisują je w bazach danych. Dowiesz się jak uporządkowane są dane. Sam możesz zapytać bazę o informacje, które Cię interesują. Zobaczysz jak to zrobić. Dowiesz się też, o co musisz zapytać kolegów z IT, aby otrzymać dostęp do interesujących Cię danych.

Agile, Scrum, zwinność. Wyjaśnimy sobie co to znaczy i dlaczego zespoły IT bardzo lubią pracować w ten sposób. Dowiesz się co zrobić, żeby samemu być agile. Jakie techniki stosować, jak komunikować się z zespołem i co zmienić w swoim myśleniu, aby myśleć tak, jak ci zwinni. Po tej lekcji nie wyskoczysz z żadnym faux-pas, które skreśliłoby Cię na starcie w oczach zwinnego zespołu 🙂

Każdy rzemieślnik, aby być jeszcze lepszym w swoim fachu korzysta w swojej pracy ze zbioru dobrych praktyk wypracowanych przez lata, przez bardziej doświadczonych kolegów oraz koleżanki. Nie inaczej jest w świecie IT.  Programowanie w parach oraz refaktoryzacja to przykłady praktyk, o których przeczytasz w lekcji 15, a które są nieodzownymi elementami codziennej pracy programistów.

Wiele systemów jest rozwijanych w wielu wersjach. Niektórym nadaje się numery np. Windows 3.1, innym nazwy np. Windows Vista, MS Office 2010. Często też te różne wersje działają jednocześnie lub są niezależnie rozwijane. Branch, trunk, SVN, GIT, commit, push. Te magiczne hasła wiążą się z rewelacyjnymi narzędziami, które bardzo usprawniają codzienną pracę programistów. Mogą rozwiązać też Twoje problemy zarządzania wersjami dokumentów i materiałów projektowych. Warto poznać i przećwiczyć.

Wielkie dzieła wymagają wielu rąk do pracy. Większość programistów pracuje jednocześnie nad rozwijaniem systemów, aplikacji czy stron internetowych. Jak efekty ich pracy są łączone w jedną całość? Tu z pomocą przychodzą wspierające narzędzia, które scalanie pracy wykonują automatycznie.

Czy zmiany przygotowane przez programistę są od razu widoczne w aplikacji, z której korzysta użytkownik? Nie. Programista musi je wgrać w odpowiednie miejsce. Takie przegrywanie trwa. Tym dłużej im większy jest system. Jak często programista wypuszcza efekty swojej pracy na świat? To zależy. W lekcji dowiesz się od czego to zależy oraz jak działają narzędzia, które wykonują te zadania automatycznie.

Czy nie byłoby wspaniale zajrzeć przez ramię programisty i zagaić coś o narzędziu, którego właśnie używa? I to tak, żeby po prostu odpowiedział, zupełnie jakbyście prowadzili rozmowę na tematy tak naturalne jak pogoda czy wynik ostatniego meczu? W tej lekcji zrobimy przegląd najważniejszych narzędzi wspierających pracę programisty i wyjaśnimy, które służy do czego.

Mówi się, że nie ma programów bez błędów, są tylko niewystarczająco przetestowane. Jesteśmy tylko ludźmi, a pomyłki się zdarzają. Złożoność rozwiązań IT rośnie i naszym umysłom coraz trudniej jest je ogarniać. Próbujemy automatyzować wszystko to, co robimy w biznesie i życiu codziennym. Niełatwo jest uwzględnić wszystkie czynniki. Testowanie oprogramowania stało się samo w sobie bogatą dziedziną wiedzy i sztuką. W tej lekcji dowiesz się na jakie sposoby można testować programy i który sposób wykorzystać w jakiej sytuacji.

Infrastruktura, na której działa oprogramowanie robi się coraz bardziej złożona i wymaga specjalistycznej wiedzy. Poza administratorami, którzy czuwają nad działaniem sieci komputerowych i systemów operacyjnych, potrzebni są jeszcze specjaliści znający się zarówno na infrastrukturze jak i na programowaniu. Czego dowiesz się od DevOpsa i jakie problemy dla Ciebie rozwiąże?

Coraz częściej nad jednym systemem jednocześnie pracuje wiele zespołów programistycznych. Jakie potencjalne problemy może to spowodować i jak je rozwiązać? Czym różni się monolit od mikroserwisu? To pytania, na które warto znać odpowiedzi.

Wirtualizacja oraz dokeryzacja to całkiem egzotyczne pojęcia, z którymi czasami mają problemy nawet doświadczeni programiści. Jednak już zrozumienie ich podstawowych założeń pozwoli Ci zrozumieć ich możliwości.. oraz błysnąć wśród kolegów oraz koleżanek z IT 🙂

Nie wszystkie czynności aplikacja wykonuje zaraz po tym jak klikniesz przycisk. Niektóre chciałbyś(-abyś), aby wykonywały się same, np. wysyłanie przypomnień o zbliżającym się terminie płatności na 2 dni przed tą datą. Coś musi czuwać i reagować, kiedy nastanie właściwy czas, niezależnie od tego czy akurat używasz aplikacji czy śpisz. Na wygenerowanie ogromnego raportu także pewnie nie chciałbyś(-abyś) czekać 3 godzin, ale zająć się czymś ciekawszym i otrzymać powiadomienie, kiedy zadanie zostanie wykonane. W tej lekcji dowiesz się jak działają asynchroniczne akcje i jakich informacji potrzebują programiści, aby je przygotować.

W tej lekcji znajdziesz wyjaśnienie najważniejszych pojęć, które padają w rozmowach w świecie IT. Zrozumiesz co one oznaczają, dzięki czemu będziesz w stanie odpowiadać na trudne pytania 🙂

Co zyskujesz?

Aktualną wiedzę ze świata IT przedstawioną w zrozumiały sposób, przygotowaną przez doświadczonego praktyka.

Po każdej z lekcji dwa praktycznie zadania (poziom podstawowy i dla ambitnych), w których możesz wykorzystać świeżo zdobytą wiedzę.

Trzy testy sprawdzające oraz certyfikat ukończenia kursu w przypadku udzielenia prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 70% pytań.

Często zadawane pytania

Czy mogę otrzymać fakturę?

Oczywiście! Przy zakupie kursu, zaznacz, że chcesz dostać fakturę i podaj dane do faktury.

Faktura przyjdzie na maila automatycznie po zaksięgowaniu płatności.

Co jeśli zapłaciłem i nie otrzymałem żadnego maila?

Jeśli płatność zakończyła się powodzeniem, a nie otrzymałeś emaila, upewnij się że wiadomość nie trafiła do folderu SPAM. Przeszukaj swoją skrzynkę po tytule „Kurs Podstaw IT”.

Jeśli nie udało Ci się znaleźć maila w skrzynce odbiorczej, napisz do nas, pomożemy: [email protected].

W jakiej formie jest kurs?

Kurs Podstaw IT jest dostępny na platformie e-learningowej. Po zakupie dostajesz dostęp do wszystkich lekcji i testów sprawdzających. Możesz pracować swoim tempem 🙂

Mam inne pytanie...

Napisz do nas, a postaramy rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości: [email protected]

Kto za tym stoi?

Igor Springer

Igor Springer

Współtwórca bloga Product Vision. Od najmłodszych lat związany z Internetem. Doświadczony programista, certyfikowany Scrum Master oraz Product Owner. Na codzień tworzy i rozwija produkty internetowe.

Hanna Wesołowska

Hanna Wesołowska

Analityk biznesowy. Autorka m.in. bloga Analiza IT, Kursu Adeptów Analizy, Raportu Zarobków Analityków i podcastu Najpierw Analiza. Certyfikat CBAP. Po godzinach trener i konsultant. Zbiera doświadczenia w wielu firmach, różnych wielkości i branż.