Obracając się w środowisku startupowym często spotykam osoby, które chciałyby zacząć realizować swoją ideę ale boją się, że zainwestują czas i pieniądze w coś co nie zadziała. Całkiem słusznie, rozpoczynanie nowych i innowacyjnych przedsięwzięć jest ryzykowne. Dlatego zawsze radzę im by minimalizowali koszty, które muszą ponieść na starcie.

Załóżmy, że rozpoczynasz nowe przedsięwzięcie (produkt/usługę/biznes), które będzie działać w sieci lub którego jednym z ważniejszych kanałów dotarcia do klienta jest internet. Zakładam też, że masz podstawową wiedzę z obszaru IT/internetu lub znasz osobę, która taką wiedzę posiada (jeśli nie, to dlaczego opierasz swój biznes o internet?). Powinieneś teraz stworzyć swoje pierwsze MVP (minimum viable product) weryfikujące podstawowe założenia.

Ile będzie Cię kosztowało ruszenie z nowym pomysłem i stworzenie najprostszego MVP?

Domena

Pomysł zwykle zaczyna się od wymyślenia nazwy i… zarejestrowania domeny. Koszt zarejestrowania domeny jest różny w zależności od wybranego sufiksu (końcówka domeny, np. pl, com), jak i rejestratora domen. Jeśli będziesz działać na terenie Polski, wystarczy Ci domena PL; gdy decydujesz się na działalność międzynarodową warto zdecydować się na domenę COM. Jeżeli masz dopiero w perspektywie opuszczenie naszych granic, a domena COM będzie zajęta – zwróć uwagę, czy właściciel ją do czegoś wykorzystał. Jeśli nie, najprawdopodobniej będziesz w stanie ją odkupić za rozsądne pieniądze. Zwykle jednak nie ma sensu zajmować się tym już na samym starcie.

Kupując domenę nie warto korzystać z promoocji typu „domena za 0 zł”. Odnowienie takiej domeny po roku jest najczęśniej kilkukrotnie droższe.

Zarejestrowanie domeny PL: 10 zł
Zarejestrowanie domeny COM: 30 zł

Logo i identyfikacja wizualna

Mając nazwę i domenę będziesz potrzebował logo Twojego przedsięwzięcia/produktu, a zwykle także całą jego identyfikację wizualną. Oczywiście byłoby świetnie, gdyby całym brandingiem zajęła się profesjonalna firma. Jednak koszt takiej usługi (realizowanej przez dobrą firmę) to nawet kilka tysięcy złotych. Czy na pewno chcesz tyle wydawać przed pierwszą weryfikacją swojego pomysłu?

Zamiast tego, skorzystaj z gotowych szablonów. W internecie istnieją sklepy (np. graphicriver), w których za kilkadziesiąt dolarów kupisz całą profesjonalną identyfikację wizualną: logo, szablony dokumentów i faktur, wizytówki itp. Szablony są naprawdę piękne i użyteczne. Oczywiście, kilka innych małych firm na świecie może mieć identyczną identyfikację do Twojej (nie kupujesz szablonu na wyłączność). Spokojnie, na starcie na pewno nie będzie to Twoim głównym zmartwieniem. Gdy produkt okaże się sukcesem, spokojnie będziesz mógł przeprowadzić zmianę identyfikacji, już korzystając z dedykowanej firmy.

Identyfikacja wizualna: 100 zł

Landing Page

Gdy będziesz miał domenę oraz identyfikację wizualną, czas pokazać światu swój pomysł i zweryfikować jego założenia w praktyce. W tym celu warto stworzyć landing page, który będzie stanowił wizytówkę Twojej idei oraz umożliwi podjęcie pierwszego call-to-action: nawiązanie kontaktu lub zapisu na newsletter informujący o starcie produktu. Stworzenie Landing Page’a przez webdevelopera to wydatek od klikuset (student o wątpliwej jakości) do kilku tysięcy złotych (profesjonalny grafik i programista).

Możesz jednak zastosować ponownie tę samą strategię, co w przypadku identyfikacji wizualnej – skorzystaj z gotowego szablonu Landing Page (dostępne np. na themeforest). Firmy zajmujące się tworzeniem takich szablonów oferują piękne i nierzadko rozbudowane projekty stron WWW, które możesz na żywo zobaczyć przed kupnem. Same projekty są zwykle dużo ładniejsze, niż to, co możesz dostać od taniego domorosłego webdevelopera. Jeśli kupisz szablon do zainstalowania na silniku WordPressa (system zarządzania treścią), sam będziesz mógł edytować i dostosowywać projekt do swoich potrzeb oraz skorzystać z tysięcy gotowych dodatków np. pozwalających zapisywać się do newslettera.

Do okraszenia landing page’a pięknymi zdjęciami wykorzystaj darmowe banki grafik. Wybierając zdjęcia zwróć uwagę na licencję – musi zezwalać na wykorzystanie komercyjne. Fantastyczne fotografie  w wysokiej rozdzielczości znajdziesz m. in. na stronie Unsplash i PicJumbo.

Szablon Landing Page: 120 zł

Serwer

Do publikacji Landing Page’a będziesz potrzebować miejsca na serwerze, który pozwala korzystać z WordPressa. Takich serwerów na rynku jest mnóstwo, na Twoje potrzeby wystarczy najprostszy – nie spodziewasz się przecież od razu milionowego ruchu. Koszt takiego serwera to kilka złotych miesięcznie.

Najpierw jednak popytaj znajomych. Jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz wśród nich osobę z IT, która bez problemu udostępni Ci miejsce na swoim serwerze.

Serwer: 20 zł / 3 miesiące

Startujemy!

Podsumujmy ile wyniosło nas ruszenie z naszym pomysłem i przygotowanie pierwszej wersji MVP:

40 zł domeny
100 zł identyfikacja wizualna
120 zł landing page
20 zł serwer
= 280 zł

Prawda, że nie wygląda to już zbyt groźnie? 280 zł wystarczy by wystartować i płynnie przejść do pierwszej weryfikacji pomysłu na produkt. Masz już profesjonalny landing page oraz materiały, które umożliwią zaprezentowanie Twojej idei potencjalnym klientom. Teraz czas na działania biznesowe.

[sc:newsletter_scrum]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

2 KOMENTARZE

 1. Hmm… przed podejściem do Landing Page wypadałoby trochę przepracować ten pomysł. Stworzyć persony i historyjki użytkownika, zastanowić się czyje i jakie problemy możemy rozwiązać i jaką wartość damy potencjalnym klientom. Bez tego nasz młody startupowiec nie będzie nawet wiedział jaką treść przygotować na wspomniany Landing Page. 😉

  Druga sprawa: do „zaprezentowania idei potencjalnym klientom” LP nie jest nam koniecznie potrzebne… można to zrobić za 0zł – wystarczy choćby prezentacja w powerpoint, którą pokażemy potencjalnemu klientowi (wiele oczywiście zależy od specyfiki danego pomysłu). Nazwa też jest na tym etapie bez znaczenia.

  Jeśli natomiast nasz startupowiec pójdzie w MVP zrobione jak powyżej, to nie skończy się na 280zł – trzeba będzie wydać jeszcze trochę na adwordsy i/lub reklamy na FB żeby ściągnąć jakiś ruch na ten LP. Wtedy będzie można wybadać zainteresowanie na znacznie większej grupie niż przy spotkaniach twarzą w twarz.

 2. Hej Marek, dzięki za komentarz. Przy pisaniu artykułu zakładam że nasz startupowiec już sobie rozłożył pomysł na czynniki pierwsze i porozmawiał o nim z użytkownikami. Pisaliśmy o tym wiele raze np. tutaj:
  https://productvision.pl/2013/model-biznesowy-zaprojektuj-swoj-sukces/
  https://productvision.pl/2018/jak-okreslic-mvp-produktu-nie-tracac-z-oczu-uzytkownika/
  https://productvision.pl/2016/minimum-viable-product-pierwszy-eksperyment-produktu/

  Tu raczej chciałem pokazać, że nie potrzebujesz milionów zł, żeby wystrartować z pierwszą ilościową werfyikacją i zdobywaniem potencjalnych pierwszych klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.