Istnieje wiele różnych sposobów, aby wkroczyć w kręgi zarządzania produktami. Natomiast najtrudniej jest chyba przekonać rekrutera na rozmowie o pracę, że to Ty jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko, nie mówiąc już o przypadku  gdy nie masz żadnego doświadczenia.

Product Manager i jego rola

Na początku warto zaznaczyć, że rola Product Managera jest skrajnie różna w zależności od firmy i osoby zainteresowane taką pracą mogą pochodzić z różnych środowisk. Nie ma jednej drogi, która prowadzi do celu. Dobry Product Manager to osoba, która zna rynek, produkt oraz wszystkie jego funkcje. Dodatkowo posiada wiedzę teoretyczną na temat prowadzenia i rozwoju produktu – to taki CEO produktu – osoba pośrodku wszystkich działów w firmie, bo przecież sam nic nie zrobi. Product Manager jest otwarty na innych ludzi oraz współpracę, potrafi słuchać i podejmować trafne decyzje.

Product Manager

Udzielaj się

Jednym z najważniejszych i pierwszych do wykonania kroków jest zainteresowanie się tematyką zarządzania produktami i wszystkim co ją otacza. W dzisiejszych czasach, w których internet jest ogólnodostępny, łatwiej jest wyszukać odpowiednie grupy, fora czy blogi. Można tam zaczerpnąć wiedzę na temat metodyk oraz narzędzi, z których na co dzień korzystają Product Managerowie.

Dużo czytaj

Czytaj case studies dotyczące rozwoju produktu czy marki, bo są one bardzo fajną inspiracją dla Product Managera. Można je znaleźć bez problemu w sieci –  jestem przekonany, że jedno z pytań na rozmowie kwalifikacyjnej będzie o Twoją wizję dotyczącą produktu, którym będziesz się  w przyszłości zajmował. Oczywiście osoba rekrutująca nie będzie od Ciebie wymagała szczegółowej strategii, tylko pomysłu na produkt.

Product Vision jest jednym z takim miejsc. Dostarczamy czytelnikom informacji dotyczących całego obszaru product managementu, dlatego wartodołączyć do subskrypcji i być na bieżąco z pojawiającymi się tam artykułami.

Uczestnicz w branżowych wydarzeniach

Warto też śledzić wydarzenia związane z rozwojem produktu. Jest to doskonała okazja by spotkać  ekspertów, wysłuchać prelekcji  i porozmawiać nt. ich doświadczeń, codziennych obowiązków, sposobów zarządzania produktami, problemów z jakimi się spotykają.

Śledź ogłoszenia o pracę

Nawet gdy jeszcze nie starasz się o pracę, powinieneś sprawdzać ogłoszenia w celu weryfikacji umiejętności wymaganych przez firmy. Jest to świetny sposób aby znaleźć swoje słabe strony, sprawdzić czego jeszcze warto się nauczyć, w którym kierunku iść aby być na bieżąco z zapotrzebowaniami rynku. W tym miejscu polecam grupę na facebooku, w której systematycznie pojawiają się ogłoszenia związane z Product Managementem.

Obserwuj i wyciągaj wnioski

W pracy Product Managera ważna jest obserwacja oraz planowanie. Jeśli nie jesteś urodzonym strategiem, staraj się nauczyć takiego myślenia. Możesz zacząć już dzisiaj od podstawowych rzeczy. Planując jakąś pracę w domu, przemyśl w jaki sposób najlepiej byłoby ją wykonać i podejmij prawidłową decyzję. W przyszłości jako PM będziesz musiał ich podejmować bardzo dużo, nie będzie czasu na niepotrzebne pomyłki. Im szybciej uda Ci się opanować tą umiejętność tym lepiej dla Ciebie. W przyszłości zobaczysz, że pomoże Ci ona w ograniczeniu nieprawidłowych wyborów. Jeśli w Twojej firmie jest już Product Manager, staraj się pracować blisko niego i obserwować co robi – w jaki sposób zarządza markami.

W przypadku, gdy nie posiadasz odpowiednich umiejętności, zawsze możesz zacząć pracę w innej roli np. jako inżynier lub wsparcie sprzedaży. Dzięki temu dowiesz się wiele na temat produktów, co na pewno przybliży Cię do stanowiska Product Managera.

Jedno jest pewne: product management to kluczowy obszar w wielu firmach. Technologie czy produkty rodzą się i umierają. Jeśli jesteś kreatywny, lubisz ciężką pracę, która przynosi widoczne efekty, a ciekawość  otaczającego Cię świata sprawia, że zadajesz sobie kolejne pytania, gwarantuję Ci, że praca w zarządzaniu produktami stoi przed Tobą otworem i tylko od Ciebie zależy jak szybko zostaniemy kolegami po fachu.

W następnej części postaram się opisać szerzej jakie umiejętności powinien posiadać przyszły Product Manager.


aaa Grzegorz Wenc – od 3 lat działa w obszarze zarządzania produktami. Kompleksowo zarządza kilkoma markami związanymi z rynkiem telco. Specjalizuje się w Technical Product Managemecie (strategia, marketing oraz aspekty techniczne produktu). Od niedawna działa w ekipie Product Crew.

LI Twitter-icon.png


[sc:newsletter_scrum ]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Otwarty i kreatywny Product Manager z kilkuletnim doświadczeniem w wielu obszarach produktowych. Współpracuje z klientami oraz wewnętrznymi działami w firmie, zwiększając wartość biznesową produktów.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.