Steve Blank, w procesie Customer Development, zaleca tworzenie Streszczenia modelu biznesowego - krótkiego, ustrukturyzowanego opisu każdego z obszarów Business Model Canvas.

Załóżmy, że robimy aplikację mobilną dla kibiców sportowych, dostarczającą najświeższych informacje o ulubionym klubie. Zrobiliśmy spotkanie planistyczne, wypełniliśmy szablon modelu biznesowego i… zderzamy się ze ścianą. Co dalej z tym modelem zrobić, przecież jest na bardzo dużym poziomie ogólności?

Steve Blank, w procesie Customer Development, zaleca tworzenie Streszczenia modelu biznesowego – krótkiego, ustrukturyzowanego opisu każdego z obszarów Business Model Canvas. Szablon jednokartkowy jest bardzo fajny do wizualnego i dynamicznego projektowania na poziomie strategicznym. Nie sprawdza się jednak już tak świetnie, gdy chcemy przejść do szczegółów i doprecyzowania naszego modelu np. kim jest klient „kibic sportowy” i czym dokładnie jest wartość „bycie na bieżąco z informacjami o klubie”.

Do czego służy streszczenie?

Streszczenie modelu biznesowego pozwala wejść w głąb Business Model Canvas – lepiej zrozumieć każdy z 9 obszarów i zaplanować, zgodnie z Customer Development i Lean Startup, odpowiednie eksperymenty potwierdzające zawarte w nim informacje. Streszczenie powinno stać się podstawowym miejscem gromadzenia wiedzy i informacji o tworzonym produkcie. Wiedzy zdobytej z rynku i dzięki testom kolejnych iteracji MVP.

Streszczenie możemy także wykorzystać w charakterze karty wyników procesu rozpoznania rynku. Kiedy będziesz pracować nad swoimi początkowymi hipotezami, szablon zacznie się wypełniać faktami.

Co zawiera streszczenie?

Streszczenie zawiera 10 rozdziałów – poza rozdziałem „Rozmiar rynku”, każdy odnosi się do 9 pól szablonu modelu biznesowego BMC:

 • 1. Propozycja wartości – produkt lub usługa, oferowane przez nie korzyści, MVP, hipotezy odnoszące się do typu rynku oraz zróżnicowania konkurencyjnego,
 • 2. Rozmiary rynku – jak duża jest zidentyfikowana okazja rynkowa,
 • 3. Segmenty klientów – kim są klienci i jakie problemy produkt pozwoli im rozwiązać,
 • 4. Kanały – w jaki sposób produkt będzie dystrybuowany i sprzedawany,
 • 5. Relacje z klientami – w jaki sposób kreowany będzie popyt,
 • 6. Kluczowy zasoby – dostawcy, surowce i wszelkie inne istotne elementy działalności,
 • 7. Kluczowe działania – istotne działania, które muszą być podejmowane,
 • 8. Kluczowi partnerzy – inne podmioty niezbędne firmie do osiągnięcia sukcesu,
 • 9. Strumienie przychodów – źródła i wielkość przychodów oraz zysków,
 • 10. Struktura kosztów – struktura i wielkość kosztów.

Szablon streszczenia do pobrania

Streszczenie BMC

Streszczenie każdego z rozdziałów znajdziesz w przygotowanym przez nas szablonie. Szablon zawiera podrozdziały, podpowiedzi, pytania naprowadzające i przykładowe taktyki w formacie Google Docs.

Pobierz Streszczenie BMC

Jak wykorzystać streszczenie w praktyce?

Na początku zaczniesz od rozłożenia wizji założycielskiej na elementy pierwsze i zaprojektowania pierwszego modelu biznesowego. Następnie razem z zespołem przygotujesz razem z zespołem właśnie jednostronicowe streszczenia obszarów modelu biznesowego. Będą się one składać głównie z Twoich hipotez, dlatego zaprojektujecie testy i eksperymenty, które będą je mogły zweryfikować.

Oczywiście, szablon i streszczenie jest narzędziem statycznym, ukazującym stan modelu w danym momencie. Dlatego powinny one żyć razem z rozwojem Twojego produktu. Jeśli streszczenie potraktujesz jako kartę wyników w procesie rozpoznania rynku, będziesz w stanie monitorować postępy w poszukiwania optymalnego modelu biznesowego.

Podczas procesu rozpoznania rynku, raz w tygodniu aktualizuj swoje streszczenia razem z zespołem. Zadajcie sobie proste pytania: na podstawie przeprowadzanych eksperymentów, które elementy modelu biznesowego okazały się faktami, a które tylko hipotezami?, jakie nowe elementy chcemy do modelu biznesowego wprowadzić?. Zmiany wprowadźcie wyróżniającym się kolorem w szablonie i jego streszczeniu.

Takie wykorzystanie streszczeń pozwali Ci z jednej strony lepiej „rozpracować” model biznesowy Twojego produktu, z drugiej monitorować postępy i udokumentować kolejne wprowadzone zmiany w modelu. W razie potrzeby będziesz mógł sięgnąć po tę dokumentację w późniejszym terminie.

[sc:newsletter_scrum ]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

2 KOMENTARZE

  • Hej, niestety nie. Angielskie streszczanie na pewno dobrze będzie zrobić po lekturze angielskiej wersji książki Steve’a Blanka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.