startup

Wielu osobom przychodzą do głowy innowacyjne rozwiązania i ciekawe pomysły. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z podstawowej rzeczy – w pojedynkę świata nie da się zawojować. Już Horacy stwierdził: “Boi się prowadzić rydwan ten, kto się na nim nie zna” i nie chodziło mu tylko o kwestię strachu, ale przede wszystkim o brak odpowiednich umiejętności, żeby poprowadzić go odpowiednio. Wracając jednak do XXI wieku…

Etap 1 (R)Ewolucji – Weryfikacja pomysłu

Pierwszym krokiem przedsiębiorcy z pomysłem jest zgromadzenie wokół siebie ludzi o odpowiednich umiejętnościach i chęci współpracy. Przekonanie innych do swojej wizji nie jest proste, jeżeli jednak pomysł będzie imponujący i ludzie poczują jego potencjał, wniosą do Twojego zespołu coś więcej niż niekonstruktywną krytykę. Do dzieła. Podzielcie się obowiązkami, stwórzcie MVP (Minimum Viable Product) i zweryfikujcie czy ten „imponujący pomysł” faktycznie ma sens. Zostańcie co-founderami swojego startupu. Na tym etapie każdy z Was jest Product Managerem

Etap 1 - Weryfikacja pomysłu

Tu dochodzimy do kluczowego momentu – miliony pomysłów mamy wszyscy, ale działać zaczyna niewielu. Ciężko jest inwestować swój czas w pracę nad czymś, z czego potencjalnego dochodu możemy spodziewać się w bardzo oddalonym czasie. Jednak to właśnie odróżnia ludzi sukcesu, od innych. Zaryzykują w odpowiednim momencie, by stworzyć od zera coś wartościowego, a w przyszłości, być może, dochodowego.

W praktyce: Wasze MVP zrobiło dobrą robotę i teraz jesteście już niemal pewni, że warto było zaangażować się w ten projekt. Zbieracie liczby, analizujecie konkurencję, tworzycie prezentację i przedstawiacie inwestorom. Dostajecie kasę. Czas na zmiany!

Etap 2 (R)Ewolucji – Wzrost

Na tym etapie pracy, już w nieco większym zespole, podstawą jest wzrost dzięki pozyskanemu finansowaniu i weryfikowanie czy użytkownicy faktycznie chcą korzystać z Waszego rozwiązania. Czy faktycznie, to, co budujecie, ma sens i nad rozwojem czego dokładnie w tym momencie powinniście się skupić. Potrzebujecie kogoś o kompetencjach Product Managera, kto zdecyduje, co zrobicie w najbliższym czasie, a co zostawicie na później. Nie zawsze oznacza to zatrudnianie nowej osoby. W tej fazie rozwojowej produktu powinniście dać sobie radę sami, choć warto na pewno mieć blisko zespołu produktowego mentora. W rolę PMa w takim momencie zwykle wciela się CEO, jako głównodowodzący Waszej organizacji. To on kreuje produkt i decyduje o tym, nad czym w danym momencie powinniście się skupić. Oczywiście wszyscy co-founderzy doradzają, a ostateczne decyzje zapadają po konsultacjach z całą załogą.

Etap 2 - Wzrost

Etap 3 (R)Ewolucji – Stabilizacja

Wasz startup powoli przeobraża się w “tradycyjną” organizację. Ludzie kochają Wasz produkt, a Wy chcecie utrzymywać go na najwyższym poziomie. Macie mnóstwo pomysłów i chcecie go rozwijać. Powstaje więc zespół produktowy, który ściśle współpracuje ze wszystkimi innymi zespołami w organizacji. Na jego czele stoi Vice president of Product. Inwestorzy w Was wierzą i wspierają na każdym kroku. Jesteście podzieleni na zespoły, każdy zespół wie jakie są jego obowiązki i cele. Zaczynacie również poważniej podchodzić do tematu zarządzania. Powstaje coraz więcej dokumentacji, opisów, procesów. Jednak widzicie, że nowe rozwiązania ułatwiają Wam pracę. W dalszym ciągu czujecie przynależność do firmy i ogromne zaangażowanie, cechujące ludzi, którzy tworzą produkt od podstaw i widzą efekty swojej pracy. Stajecie się sprawnie działającą strukturą.

Startup, Etap 3 - stablizacja

Odrobina inspiracji

Startup to podróż, w którą zdecydowanie warto wyruszyć. Niezależnie od tego czy jest się jego co-founderem, specjalistą od marketingu czy developerem. Warto zdawać sobie sprawę jak ta podróż przebiega i jaka jest różnica pomiędzy pracą w startupie, a pracą w tradycyjnej organizacji. W przeciągu roku z kilkuosobowego dynamicznego zespołu może zrobić się 40 osobowa struktura, a każdy kto jest tego naocznym świadkiem ciężko pracuje na ten rozwój i bardzo dużo się przy tym uczy. Dlatego nazywam to (R)Ewolucją. Ja taką podróż przeżyłam i polecam ją każdemu. [sc:newsletter_scrum ]

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Współzałożycielka Product Vision – już 7 rok prowadzi i rozwija najpopularniejszy polski blog o zwinnym zarządzaniu produktami. Doktorantka na Politechnice Gdańskiej, Wydział Inżynierii Oprogramowania, Specjalizacja: Zarządzanie produktem informatycznym. Związana z zarządzaniem produktami informatycznymi od początku kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.