W artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania oraz wskazać najczęstsze błędy, jakie nowo mianowany Technical Product Manager popełnia.
Zarządzanie produktem składa się z trzech głównych filarów:
Strategicznego, który wymaga ścisłej współpracy z działem sprzedaży, oraz wiedzy w tym zakresie.
Marketingowego, co implikuje działanie w zgodzie ze specjalistami od reklamy, promocji, etc. – innego rodzaju doświadczenie jest wymagane do działania w tym obszarze.
Technicznego, oczekującego bliskiego kontaktu z wytwórcami produktu – ważne jest zrozumienie programistycznego punktu widzenia.
Znalezienie osoby, która będzie miała równie głęboką wiedzę i doświadczenie we wszystkich 3 filarach jest bardzo trudne, a w przypadku dużych międzynarodowych organizacji wręcz niemożliwe. Lepiej jest zebrać grupę osób, z której każda charakteryzuje się doświadczeniem w innym obszarze, połączyć je w jeden zespół i stworzyć bardzo wartościowy dla Organizacji Product Management Office. Jak już zapewne się domyślacie Technical Product Manager posiada największą wiedzę o tym, co zostało zakreślone fioletowym okręgiem.
I tutaj pierwsza pułapka. Powtórzmy: Technical Product Manager to osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę w zakresie techniczno-technologicznym. Nie oznacza to jednak, że taki Product Manager będzie faktycznie wykonywał techniczne zadania, takie jak tworzenie architektury, czy pisanie kodu. Wręcz przeciwnie. Jego wartość dla firmy stanowią zadania związane z wizją, kreowaniem produktu, a nie umiejętności wytwarzania oprogramowania. To bardzo często popełniany błąd w rozumowaniu zarówno po stronie organizacji, jak i młodych niedoświadczonych Technical Product Managerów, wywodzących się z developmentu. Patrząc jednak z nieco innej perspektywy, zdobyta wcześniej techniczna wiedza daje sporą przewagę podczas:
- Rozmowy z zespołem deweloperskim – dużo lepsze zrozumienie obu stron dzięki doświadczeniu
- Zarządzania ryzykiem – wewnętrzna świadomość skomplikowania nowych funkcjonalności pomaga uniknąć niespodzianek w postaci przeciągających się terminów oddania,
- Prezentowania produktu klientom z dużą wiedzą techniczną takim jak np. administratorzy.
- Wyznaczania roadmapy produktu – znajomość i zrozumienie trendów, które charakteryzują rynek w danej chwili.
Skoro wiadomo już, jakie zalety i niebezpieczeństwa niesie ze sobą wiedza techniczna, spróbujmy je przekuć na reguły mówiące o tym, co dobry Technical Product Manager powinien robić, a czego powinien się wystrzegać:
Zalecane:
- Wykorzystywanie swoich umiejętności technicznych do planowania i priorytetyzowania zadań. Wiedza programistyczna pozwala ulepszyć ten proces poprzez zadawanie rzeczowych pytań zespołowi deweloperskiemu i zrozumieniu ich odpowiedzi. To z kolei pozwoli uniknąć opóźnień i wytworzyć produkt maksymalnie funkcjonalny, przy optymalnym wykorzystaniu zasobów.
- Wykorzystywanie swojego doświadczenia w kontaktach z programistami i architektami tłumacząc techniczny język innym działom, np. sprzedaży. Inne działy zazwyczaj nie rozumieją (a często nawet nie chcą zrozumieć) jak ważna jest współpraca pomiędzy nimi a wytwórcami oprogramowania. Tutaj Technical Product Manager ma prawdziwe pole do popisu, jako osoba otwarta i komunikatywna, powinna pełnić rolę facylitatora i zdecydowanie poprawić zrozumienie między działami w firmie.
- Skupianie się na modelu biznesowym i na rozwoju produktu. To najważniejsza zasada dla niedoświadczonych Product Managerów. Pamiętajcie wasza rola w firmie się zmieniła – należy się skupić na strategii rozwoju produktu, a nie na rozwiązywaniu technicznych problemów podczas jego wytwarzania.
Niezalecane:
- Wykorzystywanie swoich umiejętności do budowania architektury systemu.
Tworzenie architektury zostawmy architektom lub zespołowi deweloperskiemu. To jedno z ich zadań. Jeśli Cię to nie przekonuje to wiedz, że jakiekolwiek twarde propozycje mogą się później odbić czkawką, gdy zespół zrzuci niepowodzenie na pomysł Product Managera. - Wykorzystywanie swojej wiedzy do proponowania rozwiązań stricte technicznych problemów.
Jak wyżej- wytwarzanie oprogramowania zostawmy developerom. - Aktywny udział w procesie wytwarzania produktów (development). Nawet proste poprawki, czy ulepszenia nie są wskazane.
- Osoby mające wiedzę techniczną często kusi szybkie poprawienie błędu w oprogramowaniu (w końcu wiedzą jak to zrobić). Dodatkowym atutem mógłby się wydawać zaoszczędzony czas – zamiast zgłaszać błąd i czekać aż zostanie zdiagnozowany i poprawiony, samemu można to zrobić w kilkadziesiąt minut – jednak szybko okaże się, że wszyscy traktują Technical Product Managera jako programistę, a tak zdecydowanie nie może być.
- Przyjmowanie technicznych zadań od kierownictwa organizacji. To bardzo ważne, by jasno dać do zrozumienia, że Twoja wartość wnoszona dla firmy wynika z wykonywania zadań Product Managerskich. Bardzo często jest tak, że organizacje traktują Technical Product Managera jako rozszerzenie zespołu deweloperskiego, co prowadzi do frustracji zarówno po stronie osoby piastującej to stanowisko jak i kierownictwa.
Podsumowując
Technical Product Manager to bardziej definicja określająca osobę posiadającą techniczną wiedzę ułatwiającą zarządzanie produktem, a nie osobna rola w firmie. Taka osoba wykonuje tę samą pracę co „zwykły” PM wykorzystując swoje doświadczenie jako swojego rodzaju katalizator przyspieszający i poprawiający tworzenie / ulepszanie produktu.
Kamil Bednarczyk – niepoprawny optymista uwielbiający współpracę z klientem. Aktualnie programista aplikacji typu APM (Aplications Performance Management) i aspirujący Technical Product Manager. Od 3 lat działa w obszarze zarządzania produktami. Prywatnie fan spędzania czasu w towarzystwie znajomych oraz miłośnik samochodów.
[sc:newsletter_scrum ]