Problemem przed którym stoi każdy Product Owner/Manager jest to, jak stworzyć dobre historyjki, aby były zrozumiałe dla zespołu a także zawierały poprawne założenia. Warto też odpowiedzieć na pytanie, kiedy powinny zostać napisane oraz jak szczegółowych informacji powinny dostarczać. I co to w ogóle wszystko ma wspólnego z personami?!
Persony
Pierwszym krokiem, który należy wykonać w kierunku napisania poprawnych historyjek jest zrozumienie celów użytkowników i klientów. Jeżeli nie wiesz kim są użytkownicy oraz jakie mają problemy, nie dasz rady napisać dobrej historyjki i prawdopodobnie skończysz z długą listą życzeń, zamiast z opisem istotnych funkcjonalności produktowych.
Tu z pomocą przychodzą właśnie persony. Otóż, persona stanowi swoisty profil użytkownika danego produktu przedstawiony w postaci opisu cech, zachowań, potrzeb jak i celów, które powinny zostać zrealizowane przy użyciu produktu. Zdefiniowanie użytkowników naszych produktów na samym początku pozwoli lepiej zrozumieć potencjalnych klientów oraz ich problemy, które my, jako właściciele produktów powinniśmy rozwiązać.
Załóżmy, że chcemy stworzyć system dla studiów tańca, który umożliwi rezerwację lekcji online. W takim przypadku powinniśmy stworzyć przynajmniej dwie persony: pierwsza reprezentująca klienta oraz druga reprezentująca osobę zarządzającą studiem.
Powyższe dwa przykłady pokazują prosty przykład szablonu. Dzięki niemu łatwiej będzie nam skupić się się na rzeczach najważniejszych i pominąć elementy mniej istotne.
Po stworzeniu szeregu postaci, wybierz tę podstawową. Podstawowa postać to ta, dla której głównie jest tworzony produkt. W przyszłości pozwoli Ci to na podejmowanie lepszych decyzji dotyczacych rozwoju produktu. W moim przypadku podstawową postacią jest klient, Jan.
Epiki
Po zdefiniowaniu użytkowników, na podstawie persony zidentyfikuj główne funkcje produktu. Spójrz na cele Twoich klientów i zadaj sobie pytanie, co potrzebujesz do rozwiązania najważniejszych potrzeb.
Zacznij od persony podstawowej (z poprzedniego punktu) i rozpisz główne funkcje jako epiki, czyli „duże” historyjki użytkownika.
Dla naszego systemu sytuacja może przedstawiać się następująco:
Historyjki użytkownika
Epiki są ogólnym opisem produktu, które powinieneś rozpisać na bardziej szczegółowe elementy. Nazywamy je historyjkami użytkownika. Całą sytuację ilustruje obraz zamieszczony poniżej.
Staraj się aby dostarczać tylko tyle szczegółowych historyjek użytkownika, ile potrzeba by osiągnąć cel najbliższego etapu prac (w Scrumie będzie to sprint). Określenie celu etapu powinno dostarczyć również informacji, które epiki zdekomponować na mniejsze elementy. Utrzymywanie pozostałych epik na ogólnym poziomie pozwoli Ci na ograniczeniu ryzyka niepowodzenia w przypadku integracji nowych wymagań powstałych w trakcie tworzenia produktu.
Historyjki użytkownika dla naszego przykładu mogą przedstawiać się następująco:
Historyjki te są opisem epiki: „Wybierz zajęcia”. Po lepszym zrozumieniu potrzeb użytkowników i klientów możesz rozpocząć wstępne rozpisywanie większej liczby historyjek i posiadać więcej zaplanowanych szczegółów. Oczywiście, o ile masz pewność, że nie zostaną wprowadzone żadne większe zmiany w backlogu produktu.
Przed rozpoczęciem implementacji historyjki powinieneś mieć pewność, że jest ona gotowa. Gotowa historyjka oznacza taką, która posiada kilka istotnych cech. Więcej o tym, czym powinna charakteryzować się poszczególna historyjka dowiecie się już niedługo.
[sc:newsletter_scrum ]