Obecnie większość z nas chcąc uzyskać informacje na jakiś temat bądź chcąc coś kupić, niewiele myśląc siada przed komputerem lub smartfonem i otwiera wyszukiwarkę internetową. Czy wiesz, że wyszukiwarka Google w Polsce zostawia swoją konkurencję daleko w tyle i korzysta z niej obecnie ponad 96% użytkowników? Świetnie się składa! Wykorzystaj ten fakt w marketingu internetowym produktu. Z pomocą przychodzi narzędzie Google – AdWords.

Rola Google AdWords w reklamie produktu w sieci wyszukiwania Google

Głównym celem kampanii AdWords jest przede wszystkim zwiększenie sprzedaży produktów oraz usług, a pośrednio: zwiększenie liczby zapisów na newsletter, zwiększenie liczby uzupełnionych formularzy czy telefonów ze strony. Narzędzie można wykorzystać również do budowania świadomości marki.

AdWords to nie tylko reklama tekstowa w wynikach sieci wyszukiwania Google. Twoja reklama może “wylądować” też w sieci reklamowej, do której należy YouTube, Gmail, Interia, Onet, Endomondo i wiele innych. W tym przypadku to już nie tylko reklamy tekstowe, ale także graficzne lub video, które wyświetlają się w wydzielonych obszarach tych serwisów. W tym artykule skupię się wyłącznie na reklamie tekstowej w wynikach wyszukiwania.

reklamy-google-adwords
Reklamy Google AdWords w wynikach wyszukiwania

Dlaczego AdWords

Reklamy w dobrze zaprojektowanej kampanii AdWords docierają tylko do grupy Twoich potencjalnych klientów. Wyświetlają się obok odpowiednich (zgodnych z tematyką Twojego produktu) treści, a wszystkie Twoje działania są w pełni mierzalne. Masz zupełną kontrolę nad budżetem i płacisz tylko za efekt! Nie ma budżetu minimalnego i możesz wybrać sposób w jaki się rozliczasz:

Model
Płatność
CPC (cost per click)Płacisz dopiero wtedy, kiedy Twoja reklama zostanie kliknięta.
CPM (cost per M (rzymski 1000))Płacisz za 1000 wyświetleń reklamy (tylko w sieci reklamowej).
CPA (cost per action)Docelowy CPA to średnia kwota, jaką zamierzasz płacić za każdą konwersję.

Jak to działa

Załóżmy, że wybierasz model CPC. Samodzielnie określasz stawkę, jaką chcesz płacić za kliknięcie (maks. CPC) lub możesz skorzystać z podpowiedzi Google’a. Koszt kliknięcia to wielkość indywidualna i zależna od branży oraz rynku. Sama pozycja reklamy w sieci wyszukiwania jest ustalana na zasadzie aukcji, dlatego rzeczywista kwota za kliknięcie, jaką zapłacisz najczęściej będzie niższa niż maks. CPC.

Im Twoja konkurencja intensywniej działa w AdWords, tym kliknięcie będzie droższe. Jednak nie przejmuj się tym, bo pozycja reklamy AdWords w sieci wyszukiwania nie zależy tylko i wyłącznie od CPC. Czasami zdarza się, że mimo niższej stawki, reklama wyświetla się ponad konkurencyjnymi. Ranking ustalany jest poprzez pomnożenie stawki za kliknięcie przez współczynnik (wynik) jakości. Dlatego warto postarać się, aby był on jak najwyższy.

Na wynik jakości składają się 3 elementy: jakość (trafność) treści reklamy, dobór odpowiednich słów kluczowych oraz jakość stron docelowych, do których odsyłasz potencjalnych użytkowników Twojego produktu.

wynik jakości
Elementy składające się na wynik jakości w Google AdWords

Budowa kampanii Google AdWords

Określenie grupy docelowej

Przy tworzeniu Twojego produktu na pewno na początku należy określić jego grupę docelową. Uwzględnij tę grupę w przy tworzeniu kampanii, a reklamy bez wątpienia wyświetlą się odpowiednim osobom. Określ słowa kluczowe, wiek, płeć, język, lokalizację (także wykluczenia lokalizacji), ustal konkretny harmonogram (dni, godziny, częstotliwość), zainteresowania, rodzaj urządzenia czy przeglądane witryny.

grupa docelowa
Określanie grupy docelowej kampanii Google AdWords
Zaoferowanie unikalnej wartości 

Wyeksponuj coś, co sprawia, że Twój produkt jest unikatowy. Może być to np. jakaś funkcjonalność, design czy nawet atrakcyjna cena.

Dobór odpowiednich słów kluczowych 

Aby Twoja reklama dotarła do odpowiedniej grupy docelowej istotne jest dobranie jak najbardziej precyzyjnych słów/fraz kluczowych. Zbyt ogólny wybór może spowodować, że reklama będzie klikana przez użytkowników, którzy wcale nie są zainteresowani Twoją ofertą, a Ty i tak będziesz musiał za te kliknięcia zapłacić. Nie przejmuj się też wielkością liter oraz polską odmianą słów – Google jest na tyle sprytny, że przy odpowiednim użyciu dopasowań sam odmieni wyrazy z fraz kluczowych:

Rodzaj dopasowania
Symbol dopasowania
Przykład
Reklama jest wyświetlana, kiedy:
Przykładowe wyszukiwanie
przybliżonesklep komputerowy gdańsksynonimy, odmiany, błędna pisownianajlepsze sklepy komputerowe w gdansku
z modyfikatorem

+

+sklep +komputerowy +gdańskhasło może być zmodyfikowane, bliskie odmiany, ale nie synonimy!gdańsk dobry sklep komputerowy
do wyrażenia

” ”

“sklep komputerowy gdańsk”hasło, jego bliskie odmianydobry sklep komputerowy gdańsk
ścisłe

[ ]

[sklep komputerowy gdańsk]dokładne to hasło, jego bliskie odmianysklepy komputerowe gdańsk
wykluczenie

-śródmieścienie zawiera tego hasłasklep komputerowy wrzeszcz
Stworzenie listy wykluczających słów kluczowych 

Pomóż Google odrzucić słowa kluczowe, które nie są związane bezpośrednio z Twoim produktem, ale w jakimś stopniu go “zahaczają”. Przykład: Twój produkt dedykowany jest wyłącznie dla klientów indywidualnych, dlatego wyklucz ze swojej kampanii frazy takie jak: dla firm, czy dla biznesu, by uniknąć opłaty za kliknięcie użytkownika, który szuka produktu właśnie dla firmy.

Stworzenie tekstu reklamy 

Zadbaj, by Twoja reklama była poprawna gramatycznie i nie zawierała błędów ortograficznych, a zarazem jej przekaz był atrakcyjny dla Twoich klientów. Użyj także rozszerzeń reklam, one wpływają również na wynik jakości reklamy Twojego produktu oraz zajmują większą powierzchnię na tle innych, a tym samym zwiększają wskaźnik CTR (o nim więcej w dalszej części artykułu).

reklama-z-rozszerzeniami
Przykładowa reklama Google AdWords z rozszerzeniami.
Wybór landing page (strony docelowej) 

W przypadku, gdy zależy nam na sprzedaży konkretnego produktu, stroną docelową powinna być strona produktowa. W celu zwiększenia ogólnej sprzedaży produktów lub usług reklama może odsyłać do Twojej strony firmowej. Dla eventów związanych z Twoim produktem stwórz dedykowany landing page. Pamiętaj, aby wszystkie strony docelowe były zaprojektowane zgodnie z RWD (Responsive Web Design), czyli były responsywne i automatycznie dostosowywały się do rozmiaru ekranów urządzeń mobilnych, a także szybko się wczytywały.

Optymalizacja kampanii AdWords

Wszelkie działania zmierzające do poprawy wyników, a tym samym uzyskania jeszcze lepszych efektów kampanii nazywane są optymalizacją. Po analizie dotychczasowych wyników, zastanów się, czy słowa kluczowe są odpowiednio dobrane, a może część z nich trzeba jednak wykluczyć. Przeanalizuj też treść reklamy, czy faktycznie jest atrakcyjna dla odbiorców. Jeśli nie – wprowadź zmiany. Podobnie musisz postąpić ze stronami docelowymi, do których odsyła reklama Twojego produktu.

Narzędzia, dzięki którym efektywność reklamy AdWords Twojego produktu wzrośnie

W tworzeniu oraz analizowaniu kampanii Google AdWords pomocne są dodatkowe narzędzia takie jak:

Główne wskaźniki w AdWords

Poniżej klika najważniejszych wskaźników, z którymi będziesz pracować promując Twój produkt w Google AdWords:

  • CTR – stosunek kliknięć do wyświetleń, który jest brany pod uwagę w rankingu reklamy
  • Maks. CPC – maksymalny zadeklarowany koszt, jaki jesteś w stanie zapłacić za jedno kliknięcie
  • Śr. CPC – średni rzeczywisty koszt, jaki ponosisz za jedno kliknięcie w reklamę
  • Liczba wyświetleń – ile razy Twoja reklama została wyświetlona
  • Liczba kliknięć – ile razy Twoja reklama została kliknięta
  • Stan – pokazuje czy Twoja reklama wyświetla się w Google
  • Średnia pozycja – pozycja reklamy w porównaniu do innych reklam
  • Wynik jakości – w skali 1-10 określa jakość reklamy, słów kluczowych oraz stron docelowych
  • % wyświetleń – procentowo pokazuje jak często dana reklama wyświetla się, porównując do innych w Twojej grupie reklam

Podsumowanie

Reklama w narzędziach online marketingu, takich jak AdWords, charakteryzuje się tym, że dociera do potencjalnych klientów, którzy faktycznie zainteresują się Twoją ofertą. Wykorzystaj zatem tę metodę i spraw, aby Twój produkt zaistniał w sieci.

Korzystałe(a)ś już z AdWords lub planujesz skorzystać? A może używasz innego tego typu narzędzia? Jeśli tak, podziel się w komentarzu! 🙂 

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Marketing Project Manager. Kompleksowo zajmuję się tworzeniem i realizacją kampanii marketingowych produktów. Za główny kierunek rozwoju obrałam Online Marketing. W wolnych chwilach przemierzam Trójmiasto na rowerze i czerpię radość z biegania wzdłuż sopockiej plaży.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.