Od pewnego czasu można zauważyć rosnącą popularność stanowiska Product Managera w Polsce (szczególnie w zwinnych metodach wytwarzania oprogramowania). Coraz więcej firm widzi potrzebę posiadania w swojej organizacji osoby odpowiedzialnej za produkt.  Warto uzmysłowić sobie, że Product Manager Product Managerowi nierówny, a zakres obowiązków w zależności od firmy i branży może okazać się skrajnie różny. Potwierdzeniem tych słów jest chociażby różnorodność typów produktów, o których pisałem niedawno na blogu.

Jak więc zdefiniować miejsce Kierownika Produktu? Najprościej posługując się poniższą ilustracją:

aaa1
Kim jest Product Manager?

Różne typy produktów wymagają różnych kompetencji. Rzadko zdarza się, abyś został ekspertem we wszystkich obszarach. I tak np. organizacje startup’owe mogą wymagać większych kompetencji w obszarze User Experience, natomiast organizacje stabilne na rynku większych kompetencji biznesowych.

Patrząc na powyższy rysunek, jesteśmy w stanie wyciągnąć jednak prosty wniosek. Fundamentem każdego produktu jest współpraca trzech obszarów: użytkowników, zespołu technicznego i biznesu.

Produktowy trójkąt

W Internecie można znaleźć wiele różnych źródeł wiedzy dotyczących zarządzania produktami. Chciałbym przedstawić schemat, który w dużej mierze rozwiewa wątpliwości dotyczące produktu oraz procesu zarządzania produktami.

 

aaa2
„Produktowy Trójkąt” stworzony przez Dana Schmidta

„Product triangle” przedstawia środowisko, w którym pracuje Product Manager. Według Daniela Schmidta* produkt to nie „rzecz”, ale rozwijający się związek między technologią, w której został stworzony, użytkownikami, którzy go używają, a firmą która finansuje jego budowę.

Product Manager pracujący nad danym produktem powinien posiadać silnie ukształtowane kompetencje przynajmniej w jednym z poniżej zaznaczonych obszarów. Jeśli w pozostałych dwóch, jego umiejętności są mniej rozwinięte, może korzystać z pomocy bardziej doświadczonych kolegów np. developerów w przypadku słabszych predyspozycji programistycznych. Rzadko kiedy spotyka się osobę odpowiedzialną za produkt z silnie ukształtowanymi umiejętnościami we wszystkich obszarach.

aaa3
„Produktowy Trójkąt” stworzony przez Dana Schmidta

Product Manager zorientowany na użytkownika

Trójkąt, który możemy zobaczyć w pierwszym zielonym obszarze łączy ze sobą informacje na temat biznesu oraz technologii. Kierownik Produktu zorientowany jest na użytkownika i zna doskonale jego potrzeby. Potrafi w bardzo łatwy i szybki sposób zbudować relację na poziomie klient – produkt, dzięki czemu szybko reaguje na potrzeby klientów oraz rynku. PMowie tego typu posiadają najczęściej doświadczenie jako UX Designerzy, a ich miejsce rozwoju to rynek B2C – zarówno dla rozwiązań sprzętowych jak i software’owych.

Product Manager zorientowany na rozwój biznesu

Z kolei w obszarze numer 2, muszą znaleźć się informacje zwrotne od klienta połączone z zagadnieniami technicznymi, które wspólnie utworzą spójną strategię biznesową, pozwalającą osiągnąć sukces produktu. Zadaniem PMa zorientowanego na rozwój biznesu jest przefiltrowanie wszystkich pomysłów, a następnie wdrożenie tych, które po głębokiej analizie pozwolą nie tylko rozwinąć się samemu produktowi, ale też całej firmie. Kierownicy produktu zorientowani na rozwój biznesu to osoby z dużym doświadczeniem (niekoniecznie z branży), najczęściej posiadające tytuł MBA, znające dobrze rynek oraz panujące na nim zasady. Idealnie sprawdzą się na rynku B2B, w firmach wytwarzających oprogramowanie lub u producentów sprzętu IT.

Product Manager zorientowany na rozwój technologii

Obszar pod górnym wierzchołkiem to pole do popisu dla developerów, to miejsce gdzie burzony jest piękny sen developera o idealnym produkcie. Product Manager zbiera informacje od użytkowników oraz feedback z rynku. Pozwala mu to na stworzenie konkurencyjnego produktu (na rynku) z funkcjami, których oczekują użytkownicy. W tym przypadku UX jest zazwyczaj prosty, a biznes zdefiniowany – najwięcej pracy wymaga wpływ na rozwój technologii. Product Managerowie tego typu pochodzą najczęściej z obszarów stricte technicznych i są to np. programiści lub inżynierowie z dużym doświadczeniem. Mogą znaleźć pracę na rynku B2B oraz B2C w branżach związanych z innowacyjnością.

Podsumowanie

Przyglądając się jeszcze raz powyższym schematom można stwierdzić, że inżynierowie koncentrują się na technologii wytwarzania produktu, designerzy na łączeniu użytkowników z technologią, natomiast menedżerowie rozwoju biznesu na użytkownikach i sposobach monetyzacji.  

Jeśli Twoje zainteresowania zacierają się pomiędzy powyższymi obszarami to (poza stanowiskiem CEO) jedyną szansą na sprawdzenie się w każdym z nich jest podjęcie pracy na stanowisku Product Managera.

Jeżeli nie jesteś zainteresowany, którymś z wierzchołków przedstawionych na schemacie  to zarządzanie produktami nie jest  dla Ciebie odpowiednim kierunkiem.

 

*Daniel Schmidt to osoba związana od początku swojej kariery z Product Managementem i najczęściej wyświetlany autor na stronie quora.com w obszarze zarządzania produktami.

[sc:newsletter_scrum]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Otwarty i kreatywny Product Manager z kilkuletnim doświadczeniem w wielu obszarach produktowych. Współpracuje z klientami oraz wewnętrznymi działami w firmie, zwiększając wartość biznesową produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.