Praca Product Managera wymaga często szerokiej wiedzy z wielu obszarów dotyczących tworzenia i rozwoju produktów. IT, Marketing, UX, Product Management – z całą pewnością nie istnieje możliwość, abyś był(a) ekspertem w każdej z tych dziedzin. W firmach można jednak spotkać różne podejścia. Często rolę UX Designera przejmuje Product Manager/Owner. Coraz częściej do obszaru UX zatrudniani są specjaliści. Jedno jest pewne, jeżeli chcesz tworzyć dobre produkty, temat UX nie powinien być Ci obcy. W tym artykule skupiłem się na podstawach User Experience. Chociaż UX pojawia się rzadko na blogu, temat ten poruszam głównie z tego względu, aby podkreślić jego ważność w tworzonych rozwiązaniach. O UI, Usability, User-Centered Design piszę w artykule dostępnym tylko dla czytelników naszego newslettera (info na samym dole).

User Experience (UX)

Czym więc jest User Experience? Na początek zachęcam Cię do obejrzenia krótkiego filmu Don’a Normana (Ph.D., co-founder Nielsen Norman Group), który w kilku zdaniach przybliży Ci ten termin.

Jak już zauważyłe(a)ś odpowiedź wbrew pozorom nie jest wcale taka prosta. Przeglądając oferty pracy czy inne artykuły możesz spotkać się z wieloma określeniami: User Experience Design, UX Design czy chociażby UX. Wszystkie te terminy jednak sprowadzają się do podstawowej idei:

„User Experience jest to sposób, w jaki użytkownik dokonuje interakcji z aplikacją”

Aplikacją może być strona internetowa, aplikacja webowa, mobilna. W szerokim kontekście można stwierdzić, iż jest to usługa, produkt lub organizacja. UX koncentruje się więc na głębokim zrozumieniu użytkowników, ich potrzeb, wartości, zdolności czy ograniczeń. Skupia się również na tym, aby dowiedzieć się jakie są odczucia użytkownika podczas interakcji. W swojej pracy zawsze staram się podzielić proces wdrożenia UX na kilka kroków:

  • Pierwszym krokiem dla przykładowego doświadczenia użytkownika jest zaspokojenie podstawowych potrzeb. W tym wypadku pomocne jest zawsze zadawanie prostego pytania: „Po co my to w ogóle robimy?”. Z pozoru proste pytanie, często jest zapominane, przez co wiele zespołów traci nawet do kilku-kilkunastu miesięcy na funkcjonalności, które w ogóle nie są potrzebne.
  • Następnie przychodzi prostota i elegancja. Usługa czy produkt powinny dawać „radość” z użytkowania. Jednym z przykładów może być chociażby możliwość personalizacji swojego konta w systemie, dodanie innego tła, czcionki, elementów, zdjęcia.
  • Ostatnim etapem jest docelowe doświadczenie użytkownika, które wykracza w znacznym stopniu poza podstawową listę kontrolną. Skupiamy się na stworzeniu czegoś, co zachęci użytkowników do ponownego korzystania z naszej usługi i doświadczenia czegoś unikalnego. Za każdym razem użytkownik powinien być tak samo podekscytowany jak za pierwszym razem.

Jednym z czynników, który spowodował, że firmy takie jak Google, Twitter, eBay, Amazon osiągnęły sukces było to, że sukcesywnie testowały każdy aspekt biznesu z rzeczywistymi użytkownikami, aby zapewnić jak najwyższy poziom zadowolenia klienta!

➔ Dołącz do PMA FREE 📕 - otrzymasz 5 pełnych lekcji wideo o product managemencie z programu Product Management Academy!

UX obejmuje wiele, nieraz bardzo zróżnicowanych zagadnień. Przydatna jest wiedza z psychologii, inżynierii oprogramowania, socjologii, projektowania grafiki, copywritingu czy architektury informacji.

Wartość

Działania User Experience powinny zapewnić, że użytkownicy odnajdą wartość w usłudze. Aby dostarczyć właściwy UX, można posłużyć się kilkoma pomocniczymi pytaniami:

Użyteczność – Czy aplikacja jest prosta i intuicyjna w użyciu? Czy nawigacja oraz wszelkie interakcje nie sprawiają użytkownikom żadnych problemów?

Przydatność – Czy aplikacja jest przydatna dla użytkowników? Czy pełni jakąś wartościową rolę? Czy spełnia potrzeby?

Łatwość opanowania – Czy korzystanie z aplikacji można opanować w krótkim czasie? Czy można to zrobić bez konieczności odwoływania się do skomplikowanych instrukcji?

Dostępność – Czy kontent jest dostępny dla osób niepełnosprawnych?

Estetyka – Czy wizualny aspekt aplikacji jest atrakcyjny dla użytkowników?

Emocje – Jakie odczucia wywołuje aplikacja i jak wpływają one na postrzeganie marki?

Wiarygodność – Czy użytkownicy ufają i wierzą w przekazywane treści?

Podsumowanie 

User Experience to niewątpliwie szerokie zagadnienie. W tym artykule chciałbym podkreślić ważność tego obszaru w tworzeniu rozwiązań produktowych. Nieważne czy Twoja firma zatrudnia specjalistów od UX czy nie, jako Product Manager powinieneś pogłębiać wiedzę w tym kierunku. Polecam Ci do tego systematyczne odwiedzanie blogów takich jak chociażby ux-blog.pl czy uxdesign.pl.

W najbliższym newsletterze (08.08.2016) prześlemy kontynuację tego materiału rozszerzoną o UI, Usability, User-Centered Design. Jeżeli chcesz aby druga część artykułu znalazła się w Twojej skrzynce, zostaw swojego maila poniżej 🙂

➔ Darmowe lekcje PMA FREE 📕 - odbierz 5 pełnych lekcji wideo z programu Product Management Academy!

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Agile Product Manager / Mobile Developer z pasją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i wdrażania wysokiej jakości produktów. Aktualnie stara się tworzyć innowacyjne rozwiązania i wdrażać wysokiej jakości produkty w największym Pythonowym software house w Europie - STXNext. W życiu zawodowym stara się łączyć doświadczenie techniczne z zaangażowaniem biznesowym. Po pracy umysłowej ucieka w świat treningów triathlonowych i wysiłku fizycznego.

3 KOMENTARZE

  1. Panie Damianie, po powołaniu się na wywiad z Normanem wprost nie wypada pisać, że „User Experience jest to sposób, w jaki użytkownik dokonuje interakcji z aplikacją”. To jest przypadek użycia. UX, to suma doświadczeń i emocji towarzyszących kontaktowi użytkownika z produktem.

    • Panie Macieju, dziękuję za komentarz. Prawda, dodanie krótkiego filmu z Normanem miało na celu podkreślenie tego, aby User Experience nie był ograniczany tylko do niektórych przypadków. Poprzez interakcję miałem na myśli każde zetknięcie z systemem/produktem/usługą, które w wyniku składa się na ogół doświadczeń. Podkreśliłem również odczucia i emocje wywoływane u użytkownika. Niemniej jednak, będę pamiętał, aby następnym razem bardziej uważać na wyrażanie niektórych myśli. Słuszna uwaga. Miłego dnia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.