Stanowisko menedżera produktu w zależności od firmy nazywane jest różnie – product managerem, kierownikiem ds. produktu, specjalistą ds. produktu czy product ownerem. Najczęściej przyjmuje się, że Product Manager kreuje produkt spełniający potrzeby i preferencje klientów oraz zarządza cyklem życia produktu.

Pewne jest również to, że pracując jako Product Manager, odgrywasz ważną rolę w realizacji wizji firmy. Jest to ekscytująca, ale i trudna przestrzeń do pracy.

Nie ma gotowego przepisu, który pozwoli odnieść sukces w pracy Product Managera. Warto jednak nie powtarzać działań, które nie przynoszą odpowiednich rezultatów. Poniżej zebrałem kilkanaście najlepszych rad, które wyniosłem z praktyki jako Product Manager.

Zdaje sobie sprawę, że nie przeczytasz tutaj nic odkrywczego, bo zostało to zapisane już wiele razy w różnych miejscach w Internecie. Chcę jedynie, abyś czytając ten artykuł zobaczył wszystkie rady zebrane w jednym miejscu i potraktował je jako fundamentalne czynniki, które zwiększają możliwość osiągnięcia sukcesu Twojego produktu.

 1.  Poznaj swój produkt najlepiej jak tylko potrafisz

Jako Product Manager, powinieneś być w organizacji utożsamiany z najlepszym źródłem informacji na temat produktu. Ludzie powinni instynktownie przychodzić do Ciebie po pomoc w różnych obszarach około produktowych – technicznych, marketingowych czy sprzedażowych. Dzięki temu będziesz miał stały kontakt z różnymi działami w firmie. Dodatkowo uzyskasz feedback dotyczący Twojego produktu z różnych departamentów. Zbuduj wokół siebie otoczkę eksperta, a na pewno nie spotkasz się z sytuacją, w której to Ty będziesz musiał prosić o odzew nt. produktu, którym zarządzasz.

 2.  Poznaj rynek zbytu i konkurencje

Na samym początku zapoznaj się z analizą sprzedaży i ofert. Jeśli takowej nie ma to wykonaj ją sam – dowiesz się  dzięki niej, jacy klienci kupują Twój produkt. Odpytaj osoby z działu handlowego lub technicznego jakie były czynniki, które spowodowały, że sprzedaż zakończyła się sukcesem. Z drugiej strony zapytaj też o te, które spowodowały, że niestety klient wybrał produkt konkurencji.

Sprawdź opinie w social mediach – możesz znaleźć tam bardzo dużo informacji, którymi dzielą się klienci. Pamiętaj, że to dla nich zarządzasz swoim produktem i nie możesz dopuścić do sytuacji, gdy ich zabraknie, bo wiesz chyba jakie mogą pojawić się konsekwencje takiego obrotu sprawy.

 3.  Znajdź „przyjaznych klientów”

Najlepszym sposobem na zdobycie konkurencyjnych opinii jest rozmowa z osobami, którzy właśnie kupili Twój produkt. Spróbuj złapać je natychmiast po etapie zakupu lub oceny, a nie po wielu miesiącach później, w przeciwnym razie, najprawdopodobniej uzyskasz przestarzałe informacje.

 4.  Zapoznaj się z ofertami pracy konkurencji

Możesz uzyskać wiele ciekawych informacji na temat strategii firmy, sprawdzając oferty pracy konkurencji. Poszukiwanie international sales managera będzie wskazywało na próbę ekspansji poza granice kraju a kilku programistów – na możliwość wprowadzenia nowych funkcji do aplikacji. Są to oczywiście domysły, ale warto przeanalizować głębiej takie informacje, bo mogą okazać się ważne na dzisiejszym rynku zbytu – gdzie minimalna przewaga powoduje, że wygrywamy lub przegrywamy w oczach klienta.

 5.  Spędzaj czas z inżynierami wsparcia technicznego

Rozmowa z ludźmi, którzy na co dzień rozwiązują problemy klientów to jeden z lepszych sposobów na poznanie niedoskonałości produktu, który rozwijany jest w firmie. Cykliczne spotkania z zespołem wsparcia technicznego, dadzą Ci możliwość zrozumienia problemów, które aktualnie rozwiązują, ale też pokażą Twoje mentalne wsparcie, które na pewno jest dla nich bardzo ważne. Nie ma nic gorszego niż okazanie braku szacunku dla osób, które przeważnie są pierwszą linią wsparcia dla niezadowolonych klientów.

 6.  Słuchaj osób z działu handlowego

Handlowcy codziennie mają do czynienia z powodami, dla których klienci nie chcą kupować Twojego produktu. Zawsze cierpliwie wysłuchuj uwag, które mają do przekazania a następnie użyj swojej wiedzy produktowej i rynkowej aby zaoferować im informacje na temat funkcjonalności, które z powodzeniem będą mogli “sprzedawać” klientom. Pamiętaj, że aby handlowiec skutecznie sprzedawał produkt, musi najpierw sam w niego uwierzyć. Potraktuj osoby z działu handlowego jako swoich najważniejszych klientów, którym to Ty musisz jako pierwszy sprzedać swój produkt.

 7.  Rób jedną rzecz na raz

Manager Produktu ma wiele obowiązków do wykonania w ciągu dnia, co może powodować chęć rozpoczęcia kilku zadań na raz. Sytuacja ta stwarza iluzję ogromu pracy, ale w rzeczywistości zmniejsza naszą wydajność. Za każdym razem, gdy zaczynamy nowe zadanie, odpowiadając na e-mail, rozmawiając z kolegą, przeglądając nowe dane analityczne, potrzebujemy czasu, aby przypomnieć sobie, co i jak faktycznie mieliśmy zrobić. Im więcej zadań rozpoczniesz, tym ciężej będzie Ci szybko powrócić do poprzednich. Co więcej, pracując nad kilkoma rzeczami na raz – bardziej się  zmęczysz.

Dlatego też wykonuj jedną rzecz na raz. Bądź obecny i w pełni angażuj się w to, co robisz – lub nie rób tego w ogóle.

 8.  Zachowaj równowagę: praca/czas wolny – szanuj przerwy

Uważam, że niemożliwe jest wymyślanie nowych pomysłów, gdy głowa jest pełna wszystkich innych zadań, które musimy jeszcze zrobić. Kreatywność potrzebuje przestrzeni.

Upewnij się, że od czasu do czasu odchodzisz od biurka i właściwe organizujesz przerwy. Korzystaj z nich w porze lunchu, aby “uciec” od pracy. Przejdź się na spacer, wykonaj ćwiczenia, rozmawiaj z kolegami (ale staraj się nie mówić o pracy). Nie sprawdzaj telefonu późno w nocy, chyba że istnieje sytuacja awaryjna. Wyjedź na odpowiednie wakacje i nie czytaj e-maili roboczych, słuchaj muzyki, zrelaksuj się i naładuj pozytywną energią, a otrzymasz świeżą perspektywę na rzeczy, nad którymi pracujesz na co dzień.

Praca może być ważna, ale nie pozwól jej przejąć swojego życia i określić, kim jesteś.

 9.  Bądź pozytywnie nastawiony

“Klienci są wymagający, zespół R&D nie dostarcza odpowiedniego produktu, szef nas nie wspiera, produkt sypie błędami a praca, którą wykonujesz, jest najgorsza na świecie” – miewasz takie dni?

Nie sugeruję, że powinieneś ignorować trudności, które spotykasz w codziennej pracy, ale zalecam, aby niezależnie od tego, jak ciężki masz dzień, szukać pozytywnych, zdrowych cech u ludzi (bez ignorowania niezdrowych nawyków i złego zachowania). Rozwinięcie pozytywnej postawy poprawi Twoje samopoczucie i uczyni Cię jeszcze bardziej sympatyczną osobą.

Świetnym sposobem promowania pozytywnej postawy jest kultywowanie wdzięczności. Bądź wdzięczny nawet za małe rzeczy, uśmiechaj się do współpracownika, ciesz się chwilą –  zapachem dobrej kawy, promieniami słońca na Twojej twarzy. W tym świecie jest tyle dobroci – musisz ją tylko dotknąć. Powiesz mi pewnie, że to głupie gadanie. Spróbuj zastosować tą zasadę przez miesiąc a zobaczysz jak zmieni się Twoje podejście.

 10.  Stwórz, przejrzyj i zrewiduj Roadmapę produktu

Roadmapa produktu stanowi ogólny plan, który opisuje wizję rozwoju produktu. Pozwoli Ci na sformułowanie punktu, do którego chcesz doprowadzić produkt, a także zdefiniowanie odpowiedzi na pytanie – dlaczego warto podjąć inwestycję. Roadmapa produktu w środowisku Agile ułatwia również naukę i zmiany. Zanim jednak stworzysz swoją roadmapę, upewnij się, że jesteś w stanie przewidzieć rozwój produktu w przyszłości.

 11.  Używaj wspólnego języka

Menedżerowie produktów w dowolnej organizacji powinni mówić w tym samym języku. Kiedy wewnątrz zespołu wiemy, co rozumie się przez „roadmapę”, „analizę rynku” lub „wymagania dotyczące produktu i firmy”, praca jest dużo łatwiejsza i pozwala szybciej realizować cel. Ustandaryzowanie dokumentów, raportów, analiz, kart produktów itp. –  zapewni spójność oraz ograniczy wiele zbędnych pytań. Jeśli rozmawiamy przy użyciu tego samego języka, nasze zespoły stają się silniejsze, a nasza wiadomość z czasem staje się bardziej zrozumiała.

 12.  Zwróć uwagę na wskaźniki wydajności

Większość organizacji zazwyczaj dostarcza zestaw wskaźników dla menedżerów produktów, ale czasami mogą być one dla Ciebie niezrozumiałe. Stwórz własne analizy. Ogólnie rzecz biorąc, kluczowe dane powinny uzasadniać plan produktu lub kierować menedżerami produktów do modyfikowania planowanych działań w celu uzyskania pożądanych wyników. Nie rób analiz, do których nie jesteś przekonany, ponieważ będziesz wykonywał „pracę dla sztuki”.

Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Po co mi ta analiza?
  • W czym pomoże mi ten raport?
  • Jakie wskaźniki wpłyną na rozwój mojego produktu?

Następnie zaproponuj raporty i analizy, które odpowiedzą Ci na zadane wcześniej pytania.

 13.  Posłuchaj bezpośrednich opinii klientów

Indywidualne historie klientów dostarczają szczegółowych informacji o tym jak produkty i usługi są konsumowane w „świecie rzeczywistym”. Żaden z działów nie dostarczy Ci takich informacji jak bezpośrednia rozmowa z klientem. Słuchanie klientów pozwala menedżerom produktów wykraczać poza abstrakcyjne dane – zidentyfikować i rozwiązać „rzeczywisty” problem, jeśli istnieje. W każdym razie, zawsze interesuj się jak klienci korzystają z produktu lub usługi, którym zarządzasz – do czego go stosują. Nie próbuj na siłę wytłumaczyć klientom do czego mają go używać.

 14.  Powiedz NIE

Bardzo łatwo jest mówić TAK dla nowych funkcjonalności. Jeśli jednak mamy moralność oraz kochamy swój produkt to powinniśmy zdawać sobie sprawę, że bardzo dużo rzeczy należy również pominąć – trzeba mówić NIE, co jest bardzo trudne, ale ważne. Mówiąc NIE nowej funkcji, mówimy TAK całemu produktowi. Musisz więc nauczyć się mówić NIE na spotkaniach, rozmowach oraz podczas ważnych negocjacji.

Należy pamiętać,żeby powiedzieć komuś NIE, trzeba mieć faktyczną władzę i wpływ na produkt. Jeśli nie umiemy powiedzieć komuś NIE, oznacza to, że albo nie mamy wpływu na produkt, albo boimy się odpowiedzialności za podjęte decyzje.

 15.  Organizuj krótkie i powtarzające się spotkania

Większość spotkań trwa zbyt długo, co powoduje wkradanie się luźnych rozmów, które nie mają wpływu na osiągnięcie celu. Dobrze prowadzone 20-minutowe spotkanie może przebijać słabo prowadzone spotkanie 2 godzinne. Użyj ograniczeń, aby wymusić skupienie. Postaw na krótkie, rzeczowe spotkania dotyczące jednego tematu. Mogą to być krótkie burze mózgów lub spotkania typu Q&A. W przypadku długich spotkań – zaproś odpowiednie osoby z zespołu, zaplanuj scenariusz i określ cel jaki ma zostać po nim osiągnięty.

 16.  Naucz się organizować informacje

Bardzo często zdarza się, że rozmowy z klientami czy osobami z zespołu nie są udokumentowane – ich żądania pominięte, a notatki znikają w eterze. Spotkania bez zapisanych notatek są bezcelowe! Jesteśmy tylko istotami ludzkimi, a nasza pamięć jest ulotna. Natłok innych obowiązków sprawia, iż powracając do omawianego tematu za tydzień czy dwa, zapominamy o kluczowych wartościach, które były wtedy ważne. Dlatego korzystajmy z narzędzi do zapisywania notatek podczas spotkań, ale tylko takich, które każda z zaangażowanych osób jest w stanie uzupełnić w dowolnym miejscu i czasie. Na bieżąco uzupełniajmy wnioski. Jeśli to niemożliwe podczas spotkania, zróbmy to od razu po nim. Nie odkładajmy takich działań „na później”, kiedy nie będziemy pamiętali zbyt wiele ze spotkania.

 17.  Nieprzerwanie rozwijaj się i pogłębiaj wiedzę

Ten punkt chyba nie wymaga komentarza. Jeśli chcesz być coraz lepszym w tym, co robisz, musisz postawić na rozwój. W dzisiejszym świecie opanowanym przez technikę, pozostanie w miejscu oznacza w dłuższym okresie czasu cofanie się.  W dobie Internetu mamy dużą przewagę w porównaniu do naszych kolegów, którzy tworzyli produkty wiele lat temu. Wykorzystajmy to.

Czytaj, podglądaj innych, rozmawiaj, eksperymentuj, ucz się systematycznie – to moje rady.

 18.  Priorytetyzuj zadania

Product Manager jest swego rodzaju filtrem, który chroni produkt przed złymi wpływami i układa wszystkie elementy po kolei tak, aby w pierwszej kolejności wykonywane były te, o największej wartości (biznesowej, produktowej czy dla użytkowników).

Dobrzy product managerowie posiadają wysoko rozwiniętą umiejętność ustalania priorytetów. Wiedzą, co jest ważniejsze w danym momencie dla użytkownika, a co może poczekać. Jakie funkcjonalności wpłyną na zwiększenie skalowalności produktu, a jakie zostaną niezauważone. Tego typu pytania powinny pojawić się podczas definiowania priorytetów przez product managerów.

Na temat priorytetyzacji zadań możecie przeczytać tutaj.

 19.  Bądź liderem zespołu

Josh Elman, były menedżer ds. Produktów Twitter, który współpracował także z Facebookiem i LinkedIn, definiuje menedżera produktu jako kogoś, kto pomaga zespołowi i firmie w dostarczaniu produktów swoim użytkownikom. Twierdzi on, że Product Managerowie są bardziej liderami zespołu. Pomagają i kierują zespołem, który przeprowadzi produkt w całym jego cyklu życia. Nie sposób się z nim nie zgodzić. Pamiętaj o jednej ważnej kwestii aby być Liderem a nie Szefem! Chyba wiesz w czym tkwi różnica.

Podsumowanie

Powyższe rady to tylko subiektywne czynniki, które wg mnie, mocno wpływają na jakość pracy i sukces produktu. Wierzę, że wdrażając przynajmniej część z nich do swojego dnia w pracy, osiągniesz szybciej zamierzone efekty.  Jeżeli chcesz podzielić się swoimi radami, napisz proszę komentarz. Jeżeli natomiast artykuł spodobał Ci się, podziel się nim na Facebooku!

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Otwarty i kreatywny Product Manager z kilkuletnim doświadczeniem w wielu obszarach produktowych. Współpracuje z klientami oraz wewnętrznymi działami w firmie, zwiększając wartość biznesową produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.