W branży IT regularnie “releasujemy”. Czasem dowozimy na produkcję nieduże funkcjonalności, a czasem wdrażamy zmiany, nad którym zespół pracował miesiącami. Jak przygotować się do wdrożenia, by najlepiej wykorzystać jego potencjał?

1. Przygotuj firmę na zmianę.

Jeżeli nowa wersja oprogramowania wprowadza zmianę do aplikacji, z której pracownicy regularnie korzystają lub szkolą klientów, potraktuj ich tak samo jak użytkowników końcowych. Optymalnie można konsultować tę grupę już w trakcie tworzenia koncepcji i projektowania zmian, jednak przed samym wdrożeniem kluczowe jest to, aby wszyscy rozumieli jak aplikacja będzie działała po wdrożeniu, jakich pytań spodziewać się od klientów i jak na nie reagować.

2. Upewnij się, że wszystko zostało przetestowane.

Jeżeli na produkcję wkradnie się błąd, na który natrafi tysiące Twoich klientów, przyćmi to całą ciężką pracę zespołu. Stwórzcie plan testów i przetestujcie wszystkie możliwe funkcjonalności, na które zmiana miała wpływ. Jeżeli w zespole nie ma testerów lub jest ich bardzo mało, zaangażujcie inne działy w testowanie na środowiskach przedprodukcyjnych (obsługa klienta, sprzedaż, marketing).

3. Nie zwiększaj zakresu wdrożenia na ostatnią chwilę.

Na “finishu” wszyscy mamy tendencję do przekombinowywania. W związku z tym, że na ostatnią chwilę trudno dobrze zaimplementować dodatkową funkcjonalność i przetestować ją szczegółowo, lepiej trzymaj się pierwotnego zakresu dla tego release’a. Ciągłe zwiększanie zakresu będzie zmuszało Cię do przesuwania finalnego wdrożenia w czasie. Po co opóźniać gotowe funkcjonalności, które rozwiązują realne problemy użytkowników? Po co narażać się na błędy w oprogramowaniu przez pracę w pośpiechu?

4. Poinformuj swoich klientów o nadchodzących zmianach.

Jeżeli wdrożenie jest duże i ma znaczący wpływ na Twoich klientów, nie możesz tak po prostu zaskoczyć ich nową wersją aplikacji. Skoordynuj komunikację przed wdrożeniem, przy współpracy z działem obsługi klienta lub marketingu. Rozważ również przygotowanie dedykowanego środowiska testowego dla klientów, gdzie mogliby przetestować i zapoznać się z nową wersją oprogramowania, jeszcze przed  oficjalnym wdrożeniem. Albo przynajmniej upewnij się, że nie jest to wymaganie zawarte w umowie 🙂

5. Podłącz analitykę.

Poświęć trochę czasu, aby zapewnić sobie odpowiednie dane do analiz w przyszłości. Jeżeli tego nie zrobisz, nie będziesz w stanie po wdrożeniu zweryfikować, czy wyznaczone cele zostały osiągnięte. Podłącz narzędzie do:

  • nagrywania użytkowników (np. HotJar),
  • analizy lejków sprzedaży (np. Mixpanel),
  • analizy ruchu i zachować (np. Google Analytics).

6. Zaangażuj marketing i zakomunikuj światu wdrożenie.

Przy współpracy z kreatywnym działem marketingu zaplanujcie komunikację i dodatkowe akcje marketingowe, towarzyszące wdrożeniu. Nikt nie zna lepiej potrzeb użytkowników niż produktowcy, jednak to marketingowcy najlepiej zakomunikują wartości i ściągną do aplikacji najwięcej nowych użytkowników. Przykładowo, jeżeli zmiana w produkcie, może przekonać do niego osoby, które po fazie testów nie zdecydowały się na zakup, warto wysłać do nich dedykowaną kampanię. Jeżeli macie w firmie skutecznych marketerów, na pewno wpadną na mnóstwo pomysłów na wykorzystanie potencjału nowej wersji aplikacji.

Podsumowanie

Poświęć czas przed wdrożeniem na zadania wypisane powyżej, a zwiększysz prawdopodobieństwo jego powodzenia 🙂 A po wdrożeniu? Zachęć klientów do podzielenia się swoimi opiniami (maile, ankiety, komunikaty in-app). Tylko w ten sposób będziesz mógł(-a) jeszcze lepiej optymalizować dostępne rozwiązania.

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Współzałożycielka Product Vision – już 7 rok prowadzi i rozwija najpopularniejszy polski blog o zwinnym zarządzaniu produktami. Doktorantka na Politechnice Gdańskiej, Wydział Inżynierii Oprogramowania, Specjalizacja: Zarządzanie produktem informatycznym. Związana z zarządzaniem produktami informatycznymi od początku kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.