Gdy zajmujesz się technologią, są takie momenty w Twoim życiu, gdy może tylko powiedzieć „MIND BLOWING! Jak to w ogóle jest możliwe???”. Ostatnio coraz częściej mi się to zdarza w tematach związanych ze sztuczną inteligencją – AI (artificial intelligence).
GO jest najstarszą grą wymyśloną przez człowieka. Jest także prawdopodobnie grą najtrudniejszą. Liczba możliwych kombinacji na planszy to 10 do potęgi 750. Jak duża to liczba? Dla zobrazowania, szacowana liczba wszystkich atomów we wszechświecie to 10 do potęgi… 80.
Szachy, przy GO, to dziecinna zabawa. Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu powszechny był pogląd, że komputer ma szansę wygrać z przeciętnym „ludzkim” graczem dopiero za 20-30 lat. Co się stało w marcu 2016 roku? AlphaGO, program stworzony przez Google DeepMind, pokonał wicemistrza tej dyscypliny – Lee Sedol. MIND BLOWING!
Opanuj podstawy Product Discovery w 5 dni
Zapisz się na Product Discovery Academy FREE - 5-dniowy, darmowy kursu podstaw product discovery od Product Academy. Codziennie czeka na Ciebie rozbudowana lekcja wideo i materiały dodatkowe.
Mobile first? AI first!
Ok, ktoś powie, że to przecież tylko „głupia gra”. Jaki ma związek potyczka w GO z realnymi produktami i ludzkimi potrzebami. Okazuje się, że bardzo dużo. Zwycięstwo nad Lee Sedolem było wisienką na torcie, potwierdzającą wykładniczy rozwój w przeciągu ostatnich kilku lat całej dziedziny AI, a w szczególności DeepLearning – metody starającej się komputerowo naśladować działanie neuronów w ludzkim mózgu.
Ten dynamiczny rozwój już przynosi nam niesamowite efekty: autonomicznie jeżdżące samochody, automatyczne rozpoznawanie przedmiotów i osób na facebookowych zdjęciach, znane z filmów szpiegowskich wyostrzanie zdjęć o bardzo niskiej rozdzielczości, inteligentnych asystentów osobistych komunikujących się z użytkownikiem w języku naturalnym (Alexa, Siri, Google Now, chatboty), programy diagnostyczne ratujące ludzkie życie np. zwiększając skuteczności wykrywanie raka. Jest tego dużo, dużo więcej. Google, najwyżej wyceniana aktualnie firma świata i twórca wielu genialnych produktów, oficjalnie ogłosiła, że jej priorytetem jest teraz właśnie sztuczna inteligencja i zastosowanie jej we wszystkich produktach (From mobile first to AI first).
Sztuczna inteligencja za chwilę zredefiniuje większość branż i produktów. Wie o tym Google, wie o tym też Apple, Microsoft, czy choćby Tesla. Pytanie, czy Ty to wiesz i co z tym robisz? Product Managerowie, którzy już teraz zaczną się uczyć jak wykorzystać AI w swoich produktach – wygrają. Za chwilę na naukę będzie już za późno. Trzeba zacząć już dziś.
Sztuczna inteligencja – od czego zacząć?
Od roku bacznie przyglądam się tematom sztucznej inteligencji i jak ona wpływa na rozwój produktów. Przez ten czas zebrałem pokaźną listę źródeł, które stanowią doskonały wstęp do AI dla product managera. Poniżej wybrałem te, które są najbardziej wartościowe i od których warto zacząć:
- Wait but why – Artificial Intelligence Revolution – genialny artykuł bardzo obrazowo pokazujący o co w ogóle chodzi ze sztuczną inteligencją i dlaczego jesteśmy teraz w szczególnym momencie w rozwoju AI. Od tego warto zacząć.
- Sztuczna Inteligencja. Bóg już istnieje – jedyny poważny (i zrozumiały dla nietechnicznego managera) artykuł o AI w Polsce.
- Wstęp z perspektywy managera na HBR – co każdy product manager powinien wiedzieć o sztucznej inteligencji.
- Machine Learning: An In-Depth Guide – 5 częściowe dokładniejsze spojrzenie od strony technicznej na AI. Podstawowe algorytmy, sposoby analizy i uczenia maszynowego. Także dla nietechnicznych managerów.
- Product Hunt AI – Najciekawsze nowe produkty i startupy wykorzystujące sztuczną inteligencję. Jeśli chcesz śledzić, co nowego powstaje w tej dziedzinie – Product Hunt to idealne miesjce.
- Newslettery – aby na bieżąco śledzić ciekawe artykuły i nowości ze świata AI polecam śledzić 2 newslettery: Machine Learning Weekly, Machine Learning Sam DeBrule.
- The Master Algorithm: How the Quest for the Ultimate Learning Machine Will Remake Our World – książka Pedro Domingosa pozwalająca zajrzeć do wnętrza największych firm wykorzystujących sztuczną inteligencję m.in. Google, Amazon. WIele osób mi ją polecało, jest na mojej liście TO DO.
- Kursy – 2 szkolenia dla tych, którzy chcą poznać podstawy sztucznej inteligencji także od strony technicznej i teorii matematycznej
- Machine Learning w Cursera – Najbardziej popularny kurs sztucznej intelignecji od Andrew Ng (najpierw szefa AI w Google, potem w chińskim Baidu). Kurs mocno matematyczny.
- Machine Learning Mastery – kurs, którzy chcą położyć nacisk na kwestie techniczne. Do jego realizacji trzeba mieć doświadczenie inżynierskie.
Te źródła na pewno nie wyczerpują tematu. Na pewno można by jeszcze wiele punktów do listy dopisać. Jeśli chciałbyś coś dodać – nie krępuj się i napisz to w komentarzu 🙂
➔ Darmowy kurs product discovery ✨ - opanuj podstawy product discovery w 5 dni
Jest jeszcze jeden hub z bardzo dobrą lista artykułów, od Kena Nortona z GV:
https://www.kennorton.com/newsletter/2016-07-27-bringing-the-donuts.html
Dzięki 🙂 Kiedyś to przeglądałem, widzę że część się pokrywa. Kena niezależnie od tematu AI warto czytać 🙂
Dzieki Tomasz za artykul, mysle ze przydatny dla wielu osob. Jesli chodzi o AI przez pryzmat telekomunikacji, i tego co moze przyniesc 5G, oraz Internet of Skills – termin ukuty przez Prof. Mische Dohler – tutaj jest jego keynote dosc swiezy bo ze stycznia 2017: http://www.5g-courses.com/an-internet-of-skills-where-5g-meets-ai-robotics-and-the-tactile-internet-keynote/
Dzięki Piotr, fajne video!