W latach 60 i 70 ubiegłego wieku programiści musieli czekać nawet i 24 godziny na to, aby dowiedzieć się, czy ich program nie zawiera błędów. Wystąpienie błędu oznaczało, że trzeba było ten błąd znaleźć, naprawić i czekać kolejne 24 godziny na wynik.

A teraz wyobraź sobie, że wciskasz pedał hamulca w swoim samochodzie, a pojazd reaguje 30 minut później. Albo co by było, gdybyś wcisnął przycisk w aplikacji, a aplikacja reagowała by dopiero po 30 sekundach?

Obecnie, gdy czas wprowadzania produktu na rynek jest kluczowy, zbyt późno otrzymana informacja zwrotna może rozłożyć misternie budowany proces developmentu na łopatki. Zarówno od strony technicznej, jak i biznesowej.

Pętla zwrotna

Pętla informacji zwrotnej to podstawowy sposób uczenia się. W przypadku produktów, które mają dużo niewiadomych (biznesowych, technologicznych) pozwala zdobywać nowe informacje na bazie realnego doświadczenia.

Zastanów się chwilę jak to działa u Ciebie w firmie / projekcie / zespole. Ile czasu trwają Wasze pętle informacji zwrotnej (feedback loop)?

Jak to wygląda w przypadku:

  • code-review – Po jakim czasie programista dostaje informację zwrotną odnośnie jakości swojego kodu?
  • błędów w aplikacji – Po jakim czasie od zakończenia developmentu znajdowane są pierwsze usterki?
  • definiowania wymagań dla produktu – Jak szybko odkrywacie czego potrzebuje użytkownik i czy to co zbudowaliście mu odpowiada?
  • regresji – Jak dużym problemem u Ciebie w projekcie są błędy regresji?

Zobaczmy na kilku przykładach jaki wpływ na szybkość pętli zwrotnej ma sposób pracy w zespole.

Code-review

Czyli wzajemna inspekcja kodu w zespole developerskim.

Błędy w aplikacji

Czyli dbanie o jakość aplikacji.

testowanie

Praca z wymaganiami

Czyli tworzenie produktów potrzebnych użytkowników/klientowi.

Jak przyspieszyć pętlę zwrotną?

Proces tworzenia technologicznych produktów, można stale usprawniać właśnie pod kątem szybkości pętli zwrotnej. Warto czerpać z agile’owych metod realizacji projektów i produktów, bo u ich podstaw leży właśnie uczenie się za pomocą szybkiej pętli zwrotnej.

Oto kilka technik, które mogą w przyspieszaniu feedbacku pomóc. Użyj ich u siebie w zespole i sprawdź, czy faktycznie przynoszą korzyść w postaci krótszej pętli feedbacku:

Pair programming – wspólne tworzenie kodu przez 2 developerów. Dzięki temu natychmiast mogą pomagać sobie, robić inspekcje kodu i rozwiązywać problemy.

Unit tests (testy jednostkowe) – tworzenie testów weryfikujących poprawność działania pojedynczych elementów programu. Wymaga dodatkowej pracy, ale pozwala natychmiast wykrywać wiele błędów aplikacji.

QA wewnątrz zespołu – przeniesienie odpowiedzialności za jakość i testowanie na zespół rozwijający produkt. Często objawia się włączeniem specjalisty QA do zespołu.

Krótkie iteracje – dostarczanie działającego oprogramowania i produktu dla użytkowników w krótkich iteracjach

Continuous integration częsta i regularna integracja bieżących zmian w kodzie do głównego repozytorium produktu, skutkująca każdorazową weryfikacją zmian, sprawdzeniem testów automatycznych i “zbudowaniem” aplikacji

Retrospektywy – częsta weryfikacja sposobu pracy i procesu wykorzystywanego przez zespół produktowy. Retrospektywa jest okazją do sprawdzenia i dostosowania tego procesu, by lepiej tworzyć i dostarczać potrzebne produkty.

Szybka pętla – szybka nauka

Zwróć uwagę jak działają najlepsi kucharze, gdy nieustannie sprawdzają smak przygotowywanej potrawy. W przeciwieństwie do tych, którzy tylko kurczowo trzymają się przepisu, dobrzy kucharze iteracyjnie usprawnia w ten sposób swoje danie. Uczą się na bazie doświadczenia i wyciągają wnioski. Korzystają z smakowej pętli zwrotnej.

Niech to będzie inspiracją dla Ciebie do poszukiwania możliwości na skracanie pętli informacji zwrotnej przynajmniej w jednym wybranym obszarze. Bądź dobrym kucharzem swojego produktu 😉

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
CTO w firmie Widelab, Agile Project Manager z dużym doświadczeniem w międzynarodowych projektach IT. Aktywnie działa w branży IT od ponad 13 lat. Po trzech latach spędzonych w Danii przy projekcie rewolucjonizującym duńskie koleje, obecnie rozwija Widelab - Product Design and Development Studio. Ponad 700 godzin na sali szkoleniowej jako trener.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.