Product Development Days to 4-dniowe wydarzenie poświęcone strategiom innowacji i budowaniu kompetencji produktowych. Odbywa się co roku w Krakowie i jest jedną z największych tego typu konferencji w całej Europie. Na takim wydarzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli ekipy Product Vision 🙂.

Do swojej relacji wybrałem kilka prelekcji (kolejność przypadkowa), które były dla mnie najciekawsze – wszystkie prezentowane przez zagranicznych prelegentów. Product Development Days było też okazją aby przekonać się jak dobrze rozwinięty jest obszar zarządzania produktami poza granicami naszego kraju.

Product Development Days 2018 – co to za konferencja?

W dniach 21-24 października 2018 roku Park Inn by Radisson oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha gościły wybitnych specjalistów z całego świata. Tegoroczna edycja „Digital Transformation” stała się niepowtarzalną okazją do podniesienia kompetencji produktowych, designerskich oraz networkingu w międzynarodowym gronie. Konferencja przebiegała dwiema ścieżkami edukacyjnymi: ścieżką biznesową i ścieżką produktową, obejmującą 6 obszarów wiedzy: UX & Design, business growth, business analysis, team, new technologies, personal power.

Specjalnie na tę okazję w Krakowie zebrało się ponad 300-tu uczestników i ekspertów, którzy skorzystali z 120-stu godzin mentoringowych, 30-stu godzin prelekcji oraz kilkunastu studium przypadków. Wśród tegorocznych prelegentów i mentorów warsztatów znaleźli się m.in.: Aditya Agashe (Microsoft), Parth Detroja (Facebook), Jonathan Gall (Gall Design), Aditya Bhuwania (Amazon), Iga Mościchowska (WitFlow), Pramod Jain (Sabre), Ben Szymanski (BBH), Mariusz Gąsiewski (Google), Valentina Synenka (Symphony Solutions) oraz Błażej Walczak, Bogumiła Kier, Paweł Owczarski i Kamil Kimala reprezentujący firmę Ericsson.

 #1  Product Roadmaps – The fastest route to the wrong destination

Pete Sinclair – Ceo, Obo Inc.

Pete w swojej prelekcji nawiązał na początku do badań, które potwierdzają, że większość produktów nie udaje się. Średni współczynnik nieudanych produktów na świecie wynosi ok. 75%. Aby nie znaleźć się w tej grupie ludzi, którym produkt się nie udał, powinniśmy zadać sobie pytanie dlaczego te 75% produktów poniosło porażkę?

Odpowiedź jest prosta:
Ludzie podejmują złe decyzje podczas budowania produktów.

Dlatego warto walidować dokładnie swoje pomysły. Najwięcej porażek ponosili Product Managerowie, którzy twierdzili, że ich produkt jest najlepszy i niezbędny użytkownikom, ale nawet tego wcześniej nie sprawdzili.

Jak twierdzi Pete, osoby odpowiedzialne za tworzenie produktów podejmują bardzo często błędne decyzje. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami:

 • Bardzo mało firm “trenuje” swoich Product Managerów. Przychodzą oni do swoich nowych zespołów z innych obszarów tj. biznes, marketing czy development, bo tam poznali produkt, a następnie uczą się zarządzania produktami.
 • Jest zbyt dużo informacji, których nie potrafimy “czytać” i rozumieć.
 • Dostępne narzędzia tj. Jira skupiają się na kontroli procesu, a nie produktu. Pozwalają przyspieszać budowę złych produktów, co powoduje, że zbyt mało skupiamy się na tym co robimy i dlaczego –  na rzecz jak szybko to robimy.
 • Product Managerowie nie badają rynku (trendów i konkurencji).

To tylko kilka źródeł, które wpływają na prawdopodobną porażkę produktów.

Cyfrowa transformacja powoduje, że budujemy bardziej złożone produkty, mierzymy coraz więcej danych, podejmujemy coraz szybciej decyzje (bo jest ich więcej) – reasumując – chwila nieuwagi może wpłynąć na porażkę produktu.

Zatem jak wpłynąć na sukces produktu? Pete podaje 3 główne kroki:

1. Ocenianie Produktu

Podczas tego kroku powinniśmy odpowiedzieć sobie codziennie na pytania:

 • Jak mierzymy sukces?
 • Czy nasz produkt jest zgodny z celem firmy oraz problemami użytkowników?
 • Gdzie znajdujemy się w odniesieniu do konkurencji oraz reszty rynku?

2. Korekcja Produktu

W tym kroku powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytania, które pozwolą nam skorygować nasz produkt tak, aby nie wszedł na inny kurs. To może być pierwszy krok do porażki. Proces korekcji możemy podzielić na 3 części:

 1. Delikatna korekcja produktu poprzez dodawania nowych / usuwanie stary funkcjonalności.
 2. Wdrożenie sporej modyfikacji.
 3. Zmiana / usunięcie produktu.

3. Przekształcenie procesu wytwarzania produktu

Każdy cyfrowy produkt składa się z dwóch obszarów: Back-End oraz Front-End. Przekształcenie polega na tym, że pomiędzy Back-endem a Front-Endem jest jeszcze jeden obszar (Product Line), który pozwoli odpowiedzieć na pytanie dlaczego produkt istnieje.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę aby nasz produkt odniósł sukces:

 • Należy zmienić podejście do tworzenia produktów z product first na market first.
  Takie podejście nastawione jest na budowę produktów opartych na analizie danych. Pozwala to tworzyć produkty, których oczekują klienci oraz rynek.
 • Podczas wytwarzania produktów bardzo ważne jest również zastosowanie lejka funkcjonalności, który pozwoli priorytetyzować najważniejsze funkcje w produkcie i zbudować tzw. “plan na produkt”.

Podsumowując, Product Managerowie, którzy badają rynek, opierają swoje decyzje na danych, mają przemyślany plan oraz podchodzą ostrożnie do wszystkich wprowadzanych funkcji – zwiększają prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu przez produkt.

 #2  When, Why and How to Successfully Enter a Market

Parth Detroja – Product Manager at Facebook, Aditya Agashe – Product Manager at Microsoft

Nawiązując do słów prelegentów, głównym celem zdobywania przez firmy nowych rynków jest przede wszystkim możliwość rozwoju i zarabiania pieniędzy poprzez oferowanie rozszerzonych (synergicznych) usług nowym użytkownikom. Większość inwestycji może wydawać się (obserwując z zewnątrz) przeszacowana, ale często nie zdajemy też sobie sprawy jaki był długofalowy cel przejęcia firmy (produktu).

Istnieją 3 sposoby na zdobycie rynku:

 • Zbudowanie nowego produktu
 • Pożyczenie  np. technologii na zasadach licencjonowania do rozszerzenia / zbudowania swojego produktu
 • Przejęcie produktu z użytkownikami na danym rynku

W dalszej części prezentacji, Panowie pokazali kilka case study. Dla mnie bardzo ciekawe wydało się to, nawiązujące do zakupu Instagrama przez Facebook w kwietniu 2012 r., dlatego poniżej je przedstawię.

Przejęcie Instagrama przez Facebook

Fakty dotyczące Instagrama w kwietniu 2012 r.:

 • 30 milionów użytkowników
 • Zakup za kwotę 1 miliard USD

Dlaczego Facebook kupił Instagram?

 • Facebook nie kupił użytkowników, kupił zespół developerski. Chciał rozwinąć swój produkt mobilny, ale nie miał na ten czas zespołu inżynierów, który już miałby w tym doświadczenie (Facebook był stroną www).
 • Facebook chciał połączyć możliwość reklamowania na kilku platformach, które skupiają się na udostępnianiu. Pracownicy Facebooka zbadali, że udostępnianie treści, wydłuża czas spędzony w aplikacji przez użytkowników, co pozwoliłoby docelowo na pozyskanie kolejnych reklamodawców.
 • Facebook musiał podjąć działania ofensywne w stosunku do Google oraz Twittera, którzy też myśleli o pozyskaniu Instagrama.

Rezultaty po zakupie Instagrama przez Facebook(2018 r.):

 • Instagram jest obecnie warty 100 miliardów USD
 • Została zbudowana synergia pomiędzy Facebook oraz Instagram
 • “Efekt Marka Zukerbergra” przekonał założycieli WhatsApp oraz Oculus do sprzedaży. Twórca Facebooka pozyskał obie firmy.

Przewidywania na najbliższe lata

W ostatniej części prelekcji, Parth oraz Aditya skupili się na omówieniu przewidywań rynkowych na najbliższe lata, w odniesieniu do firm, które pewnie wszyscy znamy: Amazon, Netflix, Airbnb czy Apple.

W telegraficznym skrócie:

 1. Amazon przejmie Lyft aby rozszerzyć swoje usługi dostarczania przesyłek
 2. Netflix zbuduje swój produkt do streamowania muzyki (nie przejmie Spotify)
 3. Airbnb rozpocznie partnerstwo z jedną z największych wypożyczalni na świecie – Enetrprise, aby zaoferować pełną usługę wynajmu mieszkania oraz samochodu.
 4. Apple zbuduje okulary AR. Firma obecnie posiada techniczną wiedzę, aby stworzyć okulary AR (Apple przejął startupy z obszaru AR oraz “eye trackingu”)

 #3  Framework to measure success of Product Management

Aditya Bhuwania – Senior Product Manager at Alexa Voice Service at Amazon Corporate

Aditya swoją prezentację podzielił na 7 obszarów, które wpływają na pracę Product Managera i sukces produktu.

Poniżej przedstawiam każdy z nich, wraz z opisem:

1. Myślenie Produktowe skupione na kliencie.

Celem zbudowania produktu powinno być rozwiązanie problemu użytkownika i zwiększenie wartości. Tylko takie produkty są w stanie przetrwać w świecie, w którym użytkownik odgrywa bardzo ważną rolę.

2. Mindset Product Managera

Product Manager powinien mieć rozwinięte przynajmniej 4 obszary kompetencji:

 • Umiejętność komunikacji (40%) – Umiejętność artykułowania pomysłów i różnych koncepcji produktowych.
 • Obszar techniczny (20%) – Wiedza techniczna pozwala na swobodną komunikację z zespołami wytwarzającymi produkt.
 • Design (20%) – Identyfikacja ludzkich potrzeb i odczuć w celu zaprojektowania intuicyjnego design’u.
 • Przedsiębiorczość (20%) – Zrozumienie klienta, wartości produktowej oraz rynku.

3. Product Management Framework

4.  Tworzenie person i przypadków użycia.

Persony reprezentują naszych użytkowników. Jeśli nie poznamy odbiorcy naszego produktu, nie dowiemy się do czego jest przyzwyczajony i czego od nas oczekuje. Nie zaspokoimy również jego potrzeb, a co za tym idzie nasz produkt nie odniesie takiego sukcesu, jak byśmy sobie życzyli.

5. Strategia monetyzacji

Bardzo ważne jest stworzenie modelu biznesowego, który odpowie nam jaki model monetyzacji jest idealny dla naszego produktu.

Możemy tutaj wypisać kilka podstawowych modeli monetyzacji:

 • Strategia zbierania śmietanki
 • Strategia penetracji
 • Strategia Freemium
 • Strategia oparta na wartości, itp

6. Obszar implementacji technologii

7.  Zbieranie i analiza danych

Ważne jest aby stworzyć tzw “success metrics” dla naszego produktu. Nie należy pomijać standardowych metryk tj. ROI, profit, koszt, itp. Warto też zwrócić uwagę na innowacyjne metryki związane z biznesem np. CPC czy ilość lajków.

Jako Product Managerowie powinniśmy regularnie tworzyć raporty i sprawdzać trendy (porównując zebrane informacje), aby nie zboczyć z prawidłowego kursu.

 #4  How to grow as product manager i.e which aspects are critical growth areas at different stages of PM growth path

Syed Masood –  Spartez, Senior Product Manager

Syed rozpoczął swoją prezentację od pokazania ścieżki rozwoju kariery Product Managera, która składa się z 4 etapów w zależności od stanowiska oraz procesu:

 • Associate Product Manager – Proces uczenia się
 • Product Manager – Proces wykonywania
 • Senior Product Manager – Proces nadzorowania
 • Principal Product Manager – Proces prowadzenia

W kolejnej części podzielił umiejętności Product Managerów na 4 grupy:

1. Kierowanie oraz inspirowanie

W tej grupie możemy wymienić kilka składowych, które są ważne na stanowisku Product Managera:

 • Wizja i Strategia
 • Współpraca z zespołem
 • Analiza
 • Podejmowanie decyzji
 • Mentoring i coaching
 • Radzenie sobie z niejednoznacznością oraz złożonością
 • Efektywne delegowanie zadań

2. Rzemiosło Product Managera

Na tą grupę składa się kilka istotnych elementów:

 • Podstawy Product Managementu
 • Głos klienta (“voice of customer”)
 • Badania klienta, konkurencji oraz rynku
 • Lean Management mindset (Buduj -> Mierz ->Ucz się)
 • Marketing oraz PR

3. Dostarczanie wyników

Podczas dostarczania wyników bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na:

 • Priorytetyzację
 • Metryki
 • MVP
 • Naprawę bugów i dostarczanie działającego produktu
 • Wysokopoziomowe cele

4. Efektywna komunikacja

Komunikacja to jedna z najważniejszych umiejętności Product Managera, dlatego zapamiętaj:

 • Krytykuj idee, nie ludzi
 • Buduj relacje w firmie
 • Wpływaj na ludzi
 • Dostosuj swój styl komunikacji

Poniżej slajd na którym przedstawiona została uzupełniona ścieżka kariery Product Managera.

Podsumowanie konferencji

Z mojej perspektywy PDD to interesujące wydarzenie na mapie produktowej w Polsce (obok Product Camp oraz cyklicznych edycji Product Tank), cechujące się dużą ilością praktycznej i aktualnej wiedzy z tzw. „zachodu”. To również idealna okazja aby poznać osobiście kolegów i koleżanki po fachu oraz wymienić się swoimi spostrzeżeniami czy problemami dotyczącymi tematyki zarządzania produktami. BTW. Można to też zrobić – dodając się do naszej grupy na FB – Product Management PL 😉

Aby ocenić wydarzenie obiektywnie rozmawiałem też z kilkoma uczestnikami zbierając ich feedback. Pojawiły się uwagi dotyczące spraw organizacyjnych związanych z możliwością zapisania się na dostępne warsztaty czy spotkania z mentorem. Wszyscy jednak wierzymy, że zgodnie z metodologią zwinnego zarządzania – feedback zostanie odpowiednio przeanalizowany, a błędy poprawione w kolejnej (iteracji) edycji 🙂

Z mojej strony chciałem podziękować organizatorom za możliwość uczestnictwa w wydarzeniu. Nieobecnym polecam uczestnictwo w wydarzeniu za rok!

Do zobaczenia!

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Otwarty i kreatywny Product Manager z kilkuletnim doświadczeniem w wielu obszarach produktowych. Współpracuje z klientami oraz wewnętrznymi działami w firmie, zwiększając wartość biznesową produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.