Product Discovery – czym jest i dlaczego to dla Ciebie ważne?

Product Discovery – temat, który coraz częściej pojawia się w dyskusjach zespołów produktowych, na branżowych konferencjach i wśród case study firm, szczególnie tych UX-owych. Mowa o umiejętności sprawnego odkrywania i weryfikowania hipotez dotyczących rozwoju produktu – od badań z użytkownikami, poprzez eksperymenty, wywiady po analizę danych  – słowem o wszystkim stanowiącym wkład w uczenie się zespołu na temat tego, co wartościowego możemy zrobić właśnie teraz. Ale o czym tak naprawdę mowa? Spróbujmy sprawnie zdefiniować sobie to zagadnienie.

Product Discovery to skoncentrowany na ludziach, zwinny proces odkrywania i weryfikacji szans rozwoju produktu z wykorzystaniem badań i eksperymentów.

Terresa Torres, międzynarodowa trenerka i jeden z większych autorytetów omawianego zagadnienia przychodzi nam z dodatkowymi wyjaśnieniami. 

  •     Product Discovery to działania zespołu, dzięki którym możemy odpowiedzieć na pytanie: „CO chcemy zbudować?”, zanim zaczniemy to robić (budowanie produktu to proces Product Delivery)
  •     Proces związany z odkrywaniem szans dla istniejącego produktu nazywamy Continous Product Discovery (który powinien działać równolegle do Product Delivery)

Kiedy i dla kogo?

Myślę, że proces ten jest bardzo blisko metody Lean, z którą zresztą dzieli cel szybkiej nauki czy konieczność weryfikacji poszczególnych etapów rozwoju naszego nowego produktu. 

Punktem krytycznym dla każdego biznesu jest osiągnięcie Product-Market Fit. Wątpię, aby dało się go osiągnąć bez wdrożenia własnego procesu Product Discovery. W tym kluczowm dla przyszłości każdej młodej organizacji okresie, który trwa miesiącami, czy czasami wręcz latami widzimy ogromną wartość w odpowiednim podejściu do badań, wnioskowania, stawiania hipotez i wykorzystywania ich w kształtowaniu się naszego produktu. Świetnie obrazuje to jeden z popularniejszych ostatnie case study osiągania P-M fit przez firmę Superhuman – nowego klienta obsługującego skrzynki e-mail.

Z kolei dla zespołów pracujących nad rozwojem istniejącego produktu wdrożenie Continous Product Discovery jest równie ważnym aspektem jak sam zwinny proces jego dowożenia. O ile większość znać zna i pracuje w jednej ze zwinnych metodyk np. w SCRUMie, to już nieco gorzej wyglądają nasze kompetencje w prowadzeniu równie zorganizowanych działań wokół odkrywania szans i weryfikacji hipotez mogących podnosić wartość naszego produktu.

Obudź w sobie Mindset odkrywcy

Product Discovery to nie tylko proces uczenia się i odkrywania szans na rozwój naszego biznesu. To przede wszystkim odpowiedni Mindset, dzięki któremu wyruszamy na te poszukiwania. Składa się na niego skupienie się kliencie, jego „robocie” do wykonania, potrzebach a także zrozumieniu jego motywacji i zachowań. To także mindset współpracy całego zespołu, który skupia się na budowaniu wartości dla naszych klientów, a nie dowożeniu kolejnych funkcjonalności. Wspiera naturalną ciekawość, wzmacniając ją podejściem naukowym, w którym nie „zakładamy”, że coś będzie dobre dla klienta i naszego biznesu, lecz sprawdzamy to.

W praktyce postawienie i uruchomienie odpowiedniego procesu Product Discovery jest możliwe dla każdego zespołu. Zarówno dla raczkujących start up’ów , przez dojrzalsze firmy rozwijające swoje produkty aż po korporacje zarządzające dużym portfolio produktowym. Opierając się na naszej wizji, którą mają odzwierciedlenie w konkretnych celach, możemy tworzyć hipotezy rozwiązań, które mogą przybliżyć nas do ich realizacji.

Trafnie obrazuje to Lean Value Tree, narzędzie wizualne,  które pomaga w budowaniu zrozumienia w zespole jak i w samym zarządzaniu weryfikacji wybranych rozwiązań.

Źródło

Dlaczego warto „postawić” proces Product Discovery w swoim zespole?

Oto kilka argumentów:

Pozwoli Ci minimalizować ryzyko niepewności i podejmowanie decyzji „po omacku” gdy tworzysz/rozwijasz produkt.

Da Ci narzędzia i proces niezbędny do zrozumienia użytkowników/klientów Twojego rozwiązania.

Pomoże Ci w podejmowaniu codziennych decyzji dotyczących rozwoju produktu w oparciu o dane z badań i eksperymentów i tym samym minimalizuje ryzyko robienia rzeczy, których nikt nie potrzebuje.

Zbuduje w zespole głębokie zrozumienie tego, co chcemy stworzyć i dlaczego? Zachęci zespół do współpracy – identyfikacji i eksplorowania szans.

Odkryjmy razem Product Discovery

Chcesz wiedzieć więcej tu i teraz – zapraszam Cię do wpisu Grzegorza, który opisuje jakie formy może przybrać Twoje MVP – ważny składnik każdego procesu Product Discovery. Warto także zapoznać się z praktycznym know how Jakuba w zakresie przeprowadzania badań ankietowych.

Dla tych, którzy nie słuchali to polecam niezmiennie Tomka i drugi odcinek podcastu o odkrywaniu potrzeb użytkowników.  

Mindset, strategia, proces, uruchomienie własnego Product Discovery zarówno dla działających jak i nowych produktów to wątki, które będę pogłębiał kolejnymi wpisami na naszym blogu. 

Jeśli interesuje Cię temat Product Discovery, szukasz inspiracji lub masz pytania – dołącz do mojej grupy na facebook! 

Zaraz po wakacjach ruszam z warsztatami w Warszawie,  na których poznasz i przećwiczyć Product Discovery w praktyce. Jeśli jesteś zainteresowana/ny uczestnictwem – wypełnij proszę tą krótką ankietę. Odezwę się do Ciebie, jak tylko ustalę szczegóły! 

Na koniec spójrzmy jeszcze raz na omawiane zagadnienie z perspektywy tego wizualnego podsumowania najważniejszych elementów PD. Źródło

 

 

 

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Cześć, nazywam się Michał. Jestem Growth & Product Managerem z ponad 10 letnim doświadczeniem. Moja pasja i praca to rozwijanie nowych produktów, ich skalowanie a także budowanie ponadprzeciętnych zwinnych zespołów produktowych i marketingowych. Miałem okazję prowadzić start up dla jednego z funduszy venture capital, wdrażać od podstaw markę D2C na polskim rynku oraz budować i rozwijać zespół marketingu i rozwoju produktu dla największego w Polsce marketplace z nowymi inwestycjami mieszkaniowymi. Swoimi doświadczeniami i wiedzą dzielę się również rozwijając w Polsce świadomość procesów i technik Product Discovery, pozwalających zwiększać wartość i konkurencyjność produktów i usług cyfrowych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.