Product Discovery – czym jest i dlaczego to dla Ciebie ważne?

Product Discovery – temat, który coraz częściej pojawia się w dyskusjach zespołów produktowych, na branżowych konferencjach i wśród case study firm, szczególnie tych UX-owych. Mowa o umiejętności sprawnego odkrywania i weryfikowania hipotez dotyczących rozwoju produktu – od badań z użytkownikami, poprzez eksperymenty, wywiady po analizę danych  – słowem o wszystkim stanowiącym wkład w uczenie się zespołu na temat tego, co wartościowego możemy zrobić właśnie teraz. Ale o czym tak naprawdę mowa? Spróbujmy sprawnie zdefiniować sobie to zagadnienie.

Product Discovery to skoncentrowany na ludziach, zwinny proces odkrywania i weryfikacji szans rozwoju produktu z wykorzystaniem badań i eksperymentów.

Terresa Torres, międzynarodowa trenerka i jeden z większych autorytetów omawianego zagadnienia przychodzi nam z dodatkowymi wyjaśnieniami. 

  •     Product Discovery to działania zespołu, dzięki którym możemy odpowiedzieć na pytanie: „CO chcemy zbudować?”, zanim zaczniemy to robić (budowanie produktu to proces Product Delivery)
  •     Proces związany z odkrywaniem szans dla istniejącego produktu nazywamy Continous Product Discovery (który powinien działać równolegle do Product Delivery)

Kiedy i dla kogo?

Myślę, że proces ten jest bardzo blisko metody Lean, z którą zresztą dzieli cel szybkiej nauki czy konieczność weryfikacji poszczególnych etapów rozwoju naszego nowego produktu. 

Punktem krytycznym dla każdego biznesu jest osiągnięcie Product-Market Fit. Wątpię, aby dało się go osiągnąć bez wdrożenia własnego procesu Product Discovery. W tym kluczowm dla przyszłości każdej młodej organizacji okresie, który trwa miesiącami, czy czasami wręcz latami widzimy ogromną wartość w odpowiednim podejściu do badań, wnioskowania, stawiania hipotez i wykorzystywania ich w kształtowaniu się naszego produktu. Świetnie obrazuje to jeden z popularniejszych ostatnie case study osiągania P-M fit przez firmę Superhuman – nowego klienta obsługującego skrzynki e-mail.

Z kolei dla zespołów pracujących nad rozwojem istniejącego produktu wdrożenie Continous Product Discovery jest równie ważnym aspektem jak sam zwinny proces jego dowożenia. O ile większość znać zna i pracuje w jednej ze zwinnych metodyk np. w SCRUMie, to już nieco gorzej wyglądają nasze kompetencje w prowadzeniu równie zorganizowanych działań wokół odkrywania szans i weryfikacji hipotez mogących podnosić wartość naszego produktu.

Obudź w sobie Mindset odkrywcy

Product Discovery to nie tylko proces uczenia się i odkrywania szans na rozwój naszego biznesu. To przede wszystkim odpowiedni Mindset, dzięki któremu wyruszamy na te poszukiwania. Składa się na niego skupienie się kliencie, jego „robocie” do wykonania, potrzebach a także zrozumieniu jego motywacji i zachowań. To także mindset współpracy całego zespołu, który skupia się na budowaniu wartości dla naszych klientów, a nie dowożeniu kolejnych funkcjonalności. Wspiera naturalną ciekawość, wzmacniając ją podejściem naukowym, w którym nie „zakładamy”, że coś będzie dobre dla klienta i naszego biznesu, lecz sprawdzamy to.

W praktyce postawienie i uruchomienie odpowiedniego procesu Product Discovery jest możliwe dla każdego zespołu. Zarówno dla raczkujących start up’ów , przez dojrzalsze firmy rozwijające swoje produkty aż po korporacje zarządzające dużym portfolio produktowym. Opierając się na naszej wizji, którą mają odzwierciedlenie w konkretnych celach, możemy tworzyć hipotezy rozwiązań, które mogą przybliżyć nas do ich realizacji.

Trafnie obrazuje to Lean Value Tree, narzędzie wizualne,  które pomaga w budowaniu zrozumienia w zespole jak i w samym zarządzaniu weryfikacji wybranych rozwiązań.

Źródło

Dlaczego warto “postawić” proces Product Discovery w swoim zespole?

Oto kilka argumentów:

Pozwoli Ci minimalizować ryzyko niepewności i podejmowanie decyzji „po omacku” gdy tworzysz/rozwijasz produkt.

Da Ci narzędzia i proces niezbędny do zrozumienia użytkowników/klientów Twojego rozwiązania.

Pomoże Ci w podejmowaniu codziennych decyzji dotyczących rozwoju produktu w oparciu o dane z badań i eksperymentów i tym samym minimalizuje ryzyko robienia rzeczy, których nikt nie potrzebuje.

Zbuduje w zespole głębokie zrozumienie tego, co chcemy stworzyć i dlaczego? Zachęci zespół do współpracy – identyfikacji i eksplorowania szans.

Odkryjmy razem Product Discovery

Chcesz wiedzieć więcej tu i teraz – zapraszam Cię do wpisu Grzegorza, który opisuje jakie formy może przybrać Twoje MVP – ważny składnik każdego procesu Product Discovery. Warto także zapoznać się z praktycznym know how Jakuba w zakresie przeprowadzania badań ankietowych.

Dla tych, którzy nie słuchali to polecam niezmiennie Tomka i drugi odcinek podcastu o odkrywaniu potrzeb użytkowników.  

Mindset, strategia, proces, uruchomienie własnego Product Discovery zarówno dla działających jak i nowych produktów to wątki, które będę pogłębiał kolejnymi wpisami na naszym blogu. 

Jeśli interesuje Cię temat Product Discovery, szukasz inspiracji lub masz pytania – dołącz do mojej grupy na facebook! 

Zaraz po wakacjach ruszam z warsztatami w Warszawie,  na których poznasz i przećwiczyć Product Discovery w praktyce. Jeśli jesteś zainteresowana/ny uczestnictwem – wypełnij proszę tą krótką ankietę. Odezwę się do Ciebie, jak tylko ustalę szczegóły! 

Na koniec spójrzmy jeszcze raz na omawiane zagadnienie z perspektywy tego wizualnego podsumowania najważniejszych elementów PD. Źródło

 

 

 

➔ Skorzystaj z oferty naszych kursów online: Kurs projektowania modeli biznesowych, Kurs Product Ownera.

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 1 700+ subskrybentów otrzymujących nasz cotygodniowy newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Michał Reda
Product and Growth Manager z 10 letnim doświadczeniem w branży digital. Rozwijał produkty edukacyjne, pracował jako badacz, lider projektów oraz growth manager. Zawsze skupiony na dostarczaniu maksymalnej wartości oraz unikalnego doświadczenia użytkownikowi. Obecnie rozwija markę direct to consumer dla startup studio -Spark&Mortar.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.