Kiedy w 2015 roku rozpoczynaliśmy z Olgą tworzenie Product Vision plany mieliśmy raczej skromne. Chcieliśmy po prostu pisać regularnie bloga – dzielić się swoją wiedzą z raczkującym wówczas środowiskiem produktowym i przy okazji samemu wiele się dzięki temu nauczyć. Szybko zrozumieliśmy, że to był tylko wstęp – preludium. Okazało się, że środowisko produktowe potrzebuje i szuka czegoś więcej, a my mamy realny wpływ na to jak się ono rozwija i kształtuje.

Product management to fascynująca, ale też i niewdzięczna dziedzina pracy. Z jednej strony to ogromna odpowiedzialność, praca w wielkiej niepewności, potrzeba dużego zaangażowania mentalnego i czasowego (często poza typowymi godzinami pracy) oraz ciągłe tarcia z poszczególnymi działami w firmie. Z drugiej strony to ogromny wpływ na przyszłość organizacji w której się pracuje, a także, nie boję się tego powiedzieć, otaczającego nas świata. Tylko ktoś kto rzeczywiście zrealizował jakąś nową ideę, produkt lub usługę jest w stanie zrozumieć jaka to satysfakcja, gdy widzi się, że przynosi ona wielu ludziom wartość.

Product manager w Polsce to wciąż młoda rola, od której jednak mocno zależy sukces realizowanych tutaj przedsięwzięć. Jeśli chcemy coraz lepszych i odnoszących coraz większe sukcesy na rynkach globalnych firm – potrzebujemy dobrych, wykształconych i doświadczonych product managerów. Gdzie jednak, poza pracą, zdobywać taką wiedzę? Są studia, jest wiele szkoleń dla project managerów, UXów, scrumowych product ownerów. O nowoczesnym product managemencie jest jednak niewiele. Postanowiliśmy wykorzystać zdobyte podczas tworzenia ProductVision doświadczenia i to zmienić! Rok 2019 r. okazał się dla nas przełomowy – przygotowaliśmy pierwszą edycję Product Management Academy!

Od dawna chodziło nam po głowie zorganizowanie kompleksowego, intensywnego i przekrojowego szkolenia w formie bootcampu dla produktowców. Takiego, że zamykamy się na kilka dni i mocno w praktyce, odnosząc się do realiów firm w których pracujemy, szlifujemy nasz produktowy warsztat. Zarówno w obszarze Product Discovery (odkrywania potrzeb użytkowników, testowania hipotez, budowania „właściwego” rozwiązania), jak i Product Delivery (efektywnego tworzenia rozwiązania we współpracy z zespołem).

Po pół roku przygotowań, przeprowadzeniu walidacji samego pomysłu za pomocą metody Lean Startup, dotarliśmy do wielkiego finału – od 18 do 22 listopada przeprowadziliśmy pierwszę edycję Product Management Academy wraz z egzaminem certyfikującym “Certified Product Manager”!

Miejsce i uczestnicy

W pierwszej edycji Akademii wzięło udział 16 produktowców z całej Polski (a nawet i Londynu). Akademię kierowaliśmy do początkujących i średnio-zaawansowanych, co jednak nie przeszkodziło by na bootcamp zapisało się kilku naprawdę bardzo doświadczonych PMów. Byli przedstawiciele firm typowo produktowych, ale też i tradycyjnych korporacji, startupów, czy software house’ów. Byli product managerowie, ownerzy, analitycy biznesowy, managerowie i właściciele firm. Iście wybuchowe środowisko, które mogło się podzielić swoimi różnymi doświadczeniami i punktami widzenia. To była jedna z największych wartości Akademii – kontakty i wymiana doświadczeń.

Akademię organizowaliśmy pierwszy raz, ale od razu świetnie trafiliśmy z miejscem. Nad samym morzem w Gdańsku jest restauracja “Nad Potokiem”, która oferuje również sale szkoleniowe. Spokój, bliskość plaży, ciekawy klimat i świetne jedzenie – to coś z czego i my i uczestnicy byli bardzo zadowoleni. Gdyby to jeszcze nie był listopad tylko miesiące letnie… to w ogóle byłaby bajka 😉

Merytoryka

Całość Akademii trwała 5 dni podzielonych na 5 modułów tematycznych.

  1. Wprowadzenie do product managementu – przyjrzeliśmy się podstawie procesu zarządzania produktami i tym jak sobie radzić w roli product managera w różnych typach firm.
  2. Wprowadzanie nowego produktu na rynek – uczyliśmy się w praktyce procesu wprowadzania nowego produktu na rynek, product discovery, testowania i weryfikowania modelu biznesowego zgodne z metodą Lean Startup.
  3. Rozwój i optymalizacja produktu – pracowaliśmy nad umiejętnościami przydatnymi w zarządzaniu już dojrzałymi produktami. Uczyliśmy się optymalizować produkt z wykorzystaniem opomiarowania produktu.
  4. Współpraca z zespołem i zarządzanie interesariuszami – moduł w którym przyjrzeliśmy się bliżej współpracy product managera z zespołem tworzącym rozwiązanie i interesariuszami. Nauczyliśmy się efektywnie tworzyć i zarządzać Backlogiem Produktu.
  5. Toolbox Product Managera – ostatni luźny moduł w którym mogliśmy luźniej wybrać temat do przepracowania i powymieniać się doświadczeniami wykorzystując metodę Lean Coffee. Skupiliśmy się na tym jak prowadzić produktowe warsztaty i spotkania.

Nasze wrażenia w trakcie pierwszego dnia:

A tak wyglądała praca podczas wszystkich dni – mocno warsztatowo, mocno opierając się na dyskusji i wymianie doświadczeń:

Egzamin i certyfikat “Certified Product Manager”

Całość Akademii zakończyła się naszym egzaminem certyfikującym “Certified Product Manager”. Tym certyfikatem wyróżniamy osoby, które wykazały się głębokim zrozumieniem tematu nowoczesnego zarządzania produktami. Mamy nadzieję, że certyfikat będzie jasnym sygnałem dla pracodawców, kto ma potencjał być naprawdę dobrym product managerem.

Egzamin to 20 praktycznych pytań, wielokrotnego wyboru. Trzeba uzyskać przynajmniej 80% prawidłowych odpowiedzi. Pytania nie były łatwe. Akademia dobrze przygotowuje do zdobycia certyfikatu, jednak o tym że nie jest to łatwy egzamin niech świadczy fakt, że tylko 2 osoby uzyskały maksymalną liczbę punktów. Sam wypełniając egzamin nad kilkoma pytaniami musiałem się głębiej zastanowić, a na 2 odpowiedziałem błędnie – okazało się, że musiałem uzupełnić wiedzę ;).

Wrażenia i oceny uczestników

Czy się udało? Jak opienie po pierwszej edycji? Można przekonać się samemu – nie minęło nawet 24h od zakończenia wydarzenia, a uczestnicy sami podzielili się pozytywnymi opiniami w internecie. To chyba mówi samo za siebie 👏.

Oceny Product Management Academy

Oceny w ankiecie ewaluacyjnej również wyszły bardzo fajnie. Dostaliśmy też niezbędny feedback, by kolejna edycja wyszła jeszcze lepiej. Uczestnicy udzielili nam referencję w formie wideo i tekstowej od uczestników, więc na pewno jeszcze zbierzemy materiał i po obróbce podzielimy się nim szerzej.

A tutaj nasze wrażenia po 5 dniach ciężkiej pracy 🙂

Będzie kolejna edycja?

Pierwsza edycja była dla nas swego rodzaju MVP. Chcieliśmy rozpoznać grupę docelową szkolenia i zweryfikować nasz product-market fit. Efekty… przeszły nasze oczekiwania 🙂 Po Nowym Roku na pewno startujemy z planowaniem edycji 2020. Można już zapisać się na powiadomienie o kolejnej edycji Product Management Academy. Warto zostawić swojego maila, bo na pewno będziemy konsultować się z zapisanymi odnośnie miejsca, daty i naszych kolejnych pomysłów na usprawnienie Akademii.

Kto stoi za sukcesem pierwszej edycji?

Organizatorem Product Management Academy był Mateusz Kapica z naszego zespołu. Mateusz koordynował wszystkie działania, zadbał o organizację, kontakt z uczestnikami. Bardzo duży wpływ na Akademię miała także Olga, ze swoim mnóstwem pomysłów, wiedzą merytoryczną i umiejętnością zdyscyplinowania wszystkich dookoła 😉 W organizacji pomogli oraz sami przeprowadzili część warsztatów nasi trenerzy: Grzegorz Wenc i Michał Reda. Każdy dołożył swoją cegiełkę, z czego bardzo się cieszę. Siłą Product Vision jest wspólna praca całego zespołu i to że wszyscy uzupełniamy się kompetencyjnie :).

Wierzę, że Akademia na trwałe zagości w polskim środowisku product managementu i będzie kształtował odnoszących sukcesy na rynku globalnym liderów produktów. Marzenia i cele mamy duże, ale przecież w tym wszystkim chodzi 😉 Do zobaczenia podczas następnej edycji Product Management Academy!

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.