Jeśli zapytacie projektantów UX/UI jak zaczynali swoją karierę, to prawie pewne jest to, że każda z tych historii będzie zupełnie inna. Nie istnieje jedna, wytyczona ścieżka do tego, jak zostać projektantem interfejsów, ale w tym artykule znajdziecie kilka uniwersalnych porad, które pozwolą Wam postawić pierwsze kroki w świecie tworzenia UX/UI.

#1 Poznaj różnicę między projektowaniem UX i UI

Zrozumienie różnicy między UX i UI to podstawa, ale ponieważ oba typy projektowania są ze sobą mocno związane to często też bywają, przez osoby początkujące, mylone.

Projektanci UX (ang. User Experience Designers) to osoby odpowiedzialne za projektowanie sposobu, w jaki użytkownik będzie później korzystał z aplikacji. Nie myślą oni o tak szczegółowych rzeczach jak graficzny wygląd interfejsu, kolory czy typografia, ale o tym jak użytkownik będzie poruszał się między kolejnymi ekranami aplikacji i jakie opcje powinny być dostępne w ramach tych ekranów. Efektem ich pracy są klikalne prototypy składające się z wireframe’ów, czyli surowych zarysów layout’u poszczególnych ekranów aplikacji czy strony. UX Designer to nie projektant graficzny, więc jeśli jesteś zainteresowany tą ścieżką kariery umiejętności graficzne nie są wymagane.

Zakres obowiązków UX Designer’a:

 • Badania potrzeb użytkowników
 • Prowadzenie testów użyteczności
 • Prowadzenie warsztatów z klientami
 • Tworzenie wireframe’ów
 • Tworzenie interaktywnych prototypów (low-fidelity)

Projektanci UI (ang. User Interface Designers) mają za zadanie przełożyć surowe prototypy na formę wizualną, którą ostatecznie będzie oglądał użytkownik podczas korzystania z produktu. Praca UI designer’a wymaga praktyki i wiedzy na temat wpływu koloru, typografii i layoutu na konwersję produktu. Ma ona wiele wspólnego z tworzeniem grafiki użytkowej, więc jeśli jesteś projektantem graficznym to pierwsze kroki w kierunku opanowania zasad projektowania UI masz już za sobą. Należy jednak pamiętać, że tworzenie aplikacji i stron rządzi się swoimi prawami, które różnią się od projektowania do druku.

Zakres obowiązków UI Designer’a:

 • Tworzenie interfejsów graficznych odzwierciedlających ostateczny wygląd i działanie interfejsu, który potem ogląda użytkownik
 • Tworzenie interaktywnych prototypów (hi-fidelity)
 • Tworzenie UI Guidelines dla programistów

#2 Dowiedz się więcej o procesie tworzenia UX

Projektowanie UX to ustrukturyzowany proces, który wymaga od projektanta dużego zaangażowania, empatii oraz kreatywności. Klikalne prototypy złożone z wireframe’ów to dopiero ostatni etap, który powinien być poparty wnikliwym zbadaniem potrzeb tak rynku jak i grupy docelowej produktu. Dobrym przykładem na to, jak może wyglądać proces projektowania UX jest metoda Double Diamond opracowana przez Design Council. Zakłada ona, że praca nad projektem powinna dzielić się na cztery etapy: Discover, Define, Develop i Deliver. Pierwsze dwa mają na celu zdefiniowanie potrzeb użytkowników i funkcjonalności będących na nie odpowiedzią, dwa pozostałe skupiają się na opracowaniu i implementacji namacalnych rozwiązań.

Więcej o Double Diamond możecie poczytać tutaj

#3 Zapoznaj się z podstawowymi zasadami projektowania UI

Aby zacząć projektować interfejsy od strony wizualnej warto poznać teorię dotyczącą podstawowych zasad UI.

Jak posługiwać się kolorem.
Kolor może być nie tylko czynnikiem wpływającym na atrakcyjność projektu, ale także elementem, który będzie sterował uwagą użytkownika oraz naprowadzał go na podejmowanie akcji na których nam zależy. Więcej o kolorze:

Jak operować typografią.
Dobrze opracowana i spójna typografia ułatwia hierarchizację kontentu i umożliwia podkreślenie najważniejszych elementów projektu. Więcej o typografii:

Jak zachować równowagę kompozycji.
Zrównoważona kompozycja jest przyjemna z estetycznego punktu widzenia. Dodatkowo sprawia, że żaden fragment strony czy też ekranu nie umknie uwadze użytkownika przesłonięty innym, zbyt mocnym wizualnie elementem projektu. Więcej o równowadze kompozycji:

Jak umiejętnie korzystać z kontrastu.
Zróżnicowanie przyciąga uwagę i pozwala na hierarchizację treści. Dzięki właściwemu użyciu kontrastu możemy skupiać użytkownika, na elementach, na których nam zależy. Więcej o kontraście:

Jak utrzymać spójność.
Spójna kolorystyka, typografia, czy też jednolite odległości między elementami to podstawa dobrego projektu. Warto zadbać o to, żeby podobne funkcjonalności (np. główne buttony) podkreślać zawsze za pomocą tych samych kolorów. Spójny design daje użytkownikowi poczucie panowania nad sytuacją i ułatwia zapoznawanie się z systemem. Warto pamiętać, że spójność aplikacji czy też strony dotyczy nie tylko palety kolorów, typografii, czy spacingu, ale też słów i stylu wypowiedzi jakiego używamy do przekazywania treści. Więcej o spójności:

#4 Wyostrz oko na dobry design

Żeby zacząć projektować dobre rozwiązania warto codziennie przeglądać interesujące i inspirujące projekty. Pozwoli to na wyostrzenie oka i szybsze rozpoznawanie dobrych praktyk projektowych, które warto powielać.

Good artists copy, great artists steal – nie bój się zapożyczać rozwiązań od innych projektantów – szczególnie jeśli jesteś osobą początkującą kopiując rozwiązania od bardziej doświadczonych designerów możesz się naprawdę dużo nauczyć.

Miejscami, gdzie znajdziesz masę inspirujących projektów są:

#5 Czytaj

Warto stale pogłębiać swoją wiedzę, a najprostszym na to sposobem jest czytanie branżowych publikacji. Może uda Ci się wypracować nawyk czytania artykułu do porannej kawy? Mnóstwo wartościowych treści, także dla osób początkujących, znajdziesz tutaj:

#6 Bywaj

Dawkę wiedzy połączoną z inspirującymi historiami znajdziesz na wydarzeniach organizowanych z myślą o projektantach. Warto w nich uczestniczyć nawet jeśli nie zaprojektowałeś jeszcze nigdy żadnego interfejsu – tematy dla osób początkujących pojawiają się bardzo często, a dodatkowo będziesz mieć możliwość poznania innych ludzi z branży projektowej. Warte uwagi wydarzenia w Polsce to:

Element UX Talks – konferencja UXowa organizowana w Poznaniu. Oprócz świetnych wstąpień istnieje także możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez ekspertów z branży. Kolejna edycja odbędzie się prawdopodobnie w 2020 roku.

Element Talks – starsza siostra powyższego wydarzenia odbywająca się corocznie w Warszawie. Tematyka tej konferencji jest związana nieco szerzej z projektowaniem graficznym, ale temat UX/UI jest stałym elementem części wystąpień. Dodatkowo, w ramach wydarzenia organizowane są też warsztaty.

Product Camp – 3-dniowe wydarzenie organizowane w Gdyni, złożone z konferencji, warsztatów oraz barcampu. Jego tematyka jest związana z całym procesem projektowania produktu. Bardzo ciekawą formą jest Barcamp, podczas którego każdy uczestnik, bez wcześniejszego zgłoszenia, ma możliwość wystąpienia na jednej z kilku dostępnych scen. Tematy są zwykle wąskie i wyspecjalizowane, przez co bardzo konkretne i ciekawe.

Batony – bezpłatny meetup UX/UI odbywający się cyklicznie w Łodzi. Podczas wydarzenia poruszane są tematy związane tak z designem doświadczeń jak i projektowaniem wizualnym. Starannie dobrani prelegenci i tematyka wystąpień gwarantują świetną atmosferę i ogromną dawkę wiedzy.

WUDy – konferencje organizowane w ramach World Usability Days w wielu miastach w Polsce, m.in Krakowie, Gdyni oraz Katowicach i Chorzowie. Zawsze darmowe, zawsze z tematem przewodnim.

Ladies that UX – nieformalne grupy działające w Warszawie i Poznaniu, które organizują spotkania oraz warsztaty związane z projektowaniem doświadczeń użytkowników. Nie tylko dla dziewczyn!

Tipi UX – cykl wydarzeń odbywających się w cyklicznie godzinach popołudniowych Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Krakowie, Wrocławiu i Lublinie.

#7 Poznaj oprogramowanie do projektowania.

Teoria to nie wszystko, żeby projektować potrzebna jest też praktyka. Zanim zabierzesz się do działania warto zapoznać się z oprogramowaniem, z którego korzysta branża.

Figma vs Sketch
Obecnie większość liczących się firm korzysta z jednego z tych dwóch narzędzi. Sketch zmonopolizował rynek projektowania UX/UI, ale Figma zyskuje coraz większe grono fanów.

Subiektywnie polecam Figmę, dla której mój zespół porzucił Sketch’a kilka lat temu. Daje ona dokładnie te same możliwości, a przy użytkowaniu indywidualnym, jest zupełnie darmowa. Dodatkowo działa na każdym systemie operacyjnym (Sketch wspiera tylko MacOS).

InVision
Najpopularniejsze na rynku narzędzie służące do tworzenia prototypów, czyli klikalnych makiet ilustrujących flow aplikacji czy też strony. Idealne do zbierania feedbacku od klientów. Zdecydowanie warte zapoznania.

#8 Projektuj

Last but not least – projektuj! Nie da się zacząć projektować bez… projektowania. Jak postawić pierwsze kroki?

 • Twórz “fake’owe” projekty. Możesz np. Stworzyć rebound wybranego projektu z Dribbble’a lub redesign głównego ekranu aplikacji, której często używasz.
 • Znajdź mentora. Poproś projektanta z doświadczeniem o feedback dotyczący Twoich projektów. Będziesz zaskoczony jak chętnie projektanci dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą, w końcu to, że chcesz aby ktoś był Twoim mentorem jest bardzo schlebiające!
 • Aplikuj o staż. Nigdzie nie nauczysz się tak wiele, jak tworząc realne projekty pod opieką doświadczonych projektantów. Stwórz małe, ale atrakcyjne portfolio, a w swoim zgłoszeniu podkreśl to, że znasz oprogramowanie i rozumiesz jak złożony jest proces projektowania UX/UI.

Zapoznanie się z teorią dotyczącą projektowania jest bardzo ważne, w końcu taka wiedza to fundamenty, na których można budować doświadczenie. Nie zapominajmy jednak o tym, że designerem można zostać tylko jeśli będziemy dodatkowo projektować, stale rozwijając swoją wiedzę oraz wyczucie koloru, typografii i kompozycji. Powodzenia!

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Lead UX/UI Designer w HTD. Na codzień rozwija produkty związane z branżą healthcare dla klientów z USA: od systemów do zarządzania szpitalami, przez software wspomagający urządzenia medyczne, aż po niekomercyjne aplikacje pomagające osobom podczas leczenia nowotworowego. "Po godzinach" miłośniczka roślin, mopsów i mocnej kawy :)

5 KOMENTARZE

 1. Cześć! studiuje architekturę 1 rok i zaczynam tego żałować patrząc na rynek pracy dla architektów. Już wiem że nie chciałabym projektowac domków za to branża ux/ui mnie zainteresowała. Jeśli mogę zapytać, Pani Olu, jakie skończyła Pani studia? Ja się obawiam, że architektura jest zbyt wymagającym kierunkiem, na którym nie ma czasu na naukę dodatkowych rzeczy. Zastanawiam się nad zmianą, jednak z drugiej strony zawsze to uczę się 5 lat jakiegoś projektowania. Nie mam pojęcia co robić. 🙈
  Co do wpisu to cudowny! Jasny, przejrzysty, pomocny. Na pewno zostanę tu na dłużej. ❤️

 2. Jeśli jesteś na 1 roku to nie masz się nawet co zastanawiać- uciekaj z tego kierunku bez przyszłości. Mówię z własnego doświadczenia jako architekt z 10 letnim stażem…też chcę się przebranzowić na ux/ui ale nie wiem czy takie starsze osoby ok. 40 lat w ogóle mają tu szansę na zatrudnienie ?

 3. Bardzo wartościowy wpis 🙂
  Mam pytanie odnośnie przeprojektowywania stron firmowych, które już istnieją. Czy można używać ich loga, nazwy, produktów bez ich zgody? Mam na myśli wykorzystywanie ich jedynie w tworzenia portfolio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.