Czas podzielić się moimi głównymi doświadczeniami zza oceanu. Półtora roku temu relacjonowałam konferencję Web Summit w Lizbonie. W tym roku miałam okazję polecieć na konferencję SaaStr do Stanów Zjednoczonych. Pozwolę sobie więc na krótką relację i porównanie obu konferencji. Podzielę się również z Wami swoimi notatkami z tego wydarzenia.

Relację zacznę od stwierdzenia, że jestem pod wrażeniem merytoryki tej konferencji. Prelegenci z firm takich jak: Intercom, Twillio, Dropbox, Amazon, Stripe czy Invision dzielili się praktyczną wiedzą w sposób przystępny i ciekawy. Podkreślali to, co ma znaczenie przy rozwoju firm budujących produkty typu SaaS (Software as a Service). Pokazywali konkretne przypadki użycia, metody i frameworki, które zastosowali na przykład do tego, aby zeskalować działy marketingu i sprzedaży.

Kolejną kwestią, którą trzeba podkreślić, to łatwy dostęp do potencjalnych inwestorów. W Dolinie Krzemowej biorą oni udział w konferencjach, meetupach oraz wydarzeniach networkingowych. Dzięki temu ludzie z pomysłami mogą bardzo szybko zwalidować swoje pomysły. końcu nie ma nic trudniejszego, niż namówienie kogoś do zainwestowania w swój pomysł).

Widać, że pieniędzy na inwestycje w technologie jest tam naprawdę bardzo dużo. Z rozmów z przedstawicielami startupów dowiedziałam się, że zdarzają się przypadki, kiedy inwestorzy finansują zespoły, które mają wizję i doświadczenie w danej tematyce, a nawet nie mają stworzonego MVP. W Polsce otrzymać finansowanie bez wykazania, że “coś” już się sprzedaje, jest praktycznie niemożliwe.

Urzekła mnie też sama Kalifornia. Poniżej znajdziecie plan naszej wycieczki i kilka zdjęć z podróży.


Moje notatki z SaaStr 2019

Zarządzanie

  • Mój pierwszy razy – rekrutując nową osobę do zespołu, ważne jest, aby podczas rozmowy rekrutacyjnej usłyszeć to, co wdrożyła w poprzednich firmach “po raz pierwszy”. Kiedy ktoś dzieli się historią, w jaki sposób wdrożył proces, nowe rozwiązanie lub narzędzie “po raz pierwszy” w danej organizacji, lub rozwiązuje konkretny problem “po raz pierwszy”, oznacza to, że osoba jest ambitna, szuka wyzwań i je realizuje. Nie szukasz przecież ludzi, którzy po prostu pojawiają się w pracy. Szukasz ludzi, którzy najlepiej się do niej nadają.
  • Powiedz prawdę podczas rekrutacji – zwłaszcza, jak jest ciężko, jakie są główne wyzwania, żeby osoba rekrutowana była świadoma charakterystyki pracy i jej stanowiska.
  • Pozwól słabszym pracownikom odejść (C-players) – mogą być efektywniejsi i sprawdzić się lepiej gdzie indziej (A-players). Zwalnianie ludzi jest trudne, ale najczęściej okazuje się pozytywne dla obu stron.
  • Wyzwanie dla efektywnych pracowników (A-players) – jeśli widzisz zespół, który dobrze sobie radzi, jako menedżer, nie możesz po prostu ich zostawić, aby pracowali tak dalej i skupić się tylko na słabszych zespołach. Najlepsi zawsze potrzebują kolejnych wyzwań. Motywuj ich, podnoś poprzeczkę i wspieraj.

Zarządzanie produktem

  • PDE – Product Design Engineering – tak często nazywa się zespół w strukturze organizacyjnej firmy, który rozwija produkt technologiczny. W skład tego działu wchodzą zarówno produktowcy, designerzy, jak i programiści. Wszyscy mają wspólne cele i realizują je razem.
  • Customer Advisory Board – wyselekcjonowana grupa klientów, z którymi regularnie kontaktujesz się, w celu zaangażowania ich w ustalanie priorytetów dla rozwoju produktu.
  • Synchronizacja zespołów produktowego i marketingu – synchronizacja między tymi zespołami jest konieczna, ponieważ ich Roadmapy są czesto ściśle powiązane. Kiedy produkt wprowadza nową funkcję, marketing powinien być już przygotowany z planem jej komunikacji. Obydwa zespoły powinny podążać za tą samą strategią. Realizacja strategii powinna być wspierana i egzekwowana przez zarząd.
  • Przycisk „Feedback” w aplikacji – skuteczne rozwiązanie, aby uzyskać cenne informacje od klienta. Dzięki temu nie musisz poświęcać aż tyle czasu na zbieranie informacji zwrotnej, bo będzie ona spływać regularnie.
  • Mierzenie działań marketingu i sprzedaży ma kluczowe znaczenie w rozwoju produktu SaaS. Należy opomiarować cały proces od A do Z, aby zrozumieć jakie kanały sprzedaży są najbardziej wydajne i w które warto inwestować. Proces sprzedaży powinien być przewidywalny. Opomiarowanie daje jasną informację jakiego zwrotu z inwestycji (ang. ROI Return of Investment) spodziewać się z przeznaczonego budżetu na marketing w danym kanale.
  • Najefektywniejszymi sprzedawcami są doradcy, trenerzy oraz konsultanci. Osiągają najlepsze wyniki, ponieważ klienci są przekonani, że to własnie oni mogą pomóc im zmienić organizację i osiągnąć oczekiwane wyniki biznesowe. Sprzedawcy muszą więc posiadać szeroką wiedzę na temat produktu, a przede wszystkim tego, jaką wartość biznesową może dostarczyć on klientowi.

Porównanie SaaStr vs Web Summit

* Zaznaczam, że to porównanie to moja subiektywna opinia. Zachęcam innych do podzielenia się swoją opinią w komentarzu pod artykułem 🙂

Poznaj Kalifornię

Po owocnej konferencji wypożyczyliśmy samochód i przejechaliśmy 2000 mil wdłuż stanu Kalifornia, aż do Nevady. Oto nasza trasa:

Zwiedzanie parków narodowych, spanie w motelach oraz amerykańskie (niezawsze zdrowe) jedzenie. Na koniec zapierający dech w piersiach Wielki Kanion.

Polecam pojechać na konferencję i połączyć ją ze zwiedzeniem przepięknej różnorodnej Kaliforni. Zerknijcie na zdjęcia poniżej!

Podsumowanie

Warto wybrać się zarówno na Web Summit, jak i na SaaStr. Co ciekawe, SaaStr uruchomił również europejską edycję konferencji. W tym roku odbędzie się ona w Paryżu.

Udział w konferencji to przede wszystkim networking. Możesz poznać nowych ludzi i wymienić się doświadczeniami. Jeżeli jednak nie masz możliwości pojechania na konferencję, nie przejmuj się. ajlepsze prezentacje z konferencji są przez organizatorów publikowane w serwisie YouTube lub Facebok

Nagrania z konferencji SaaStr 2019 znajdziesz tu:

Według mnie najlepsza prezentacja, pokazująca esencję zarządzania produktem typu SaSS to: A Step by Step Guide to Revenue Growth with Mark Roberge, Harvard Business School

 

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Współzałożycielka Product Vision – już 7 rok prowadzi i rozwija najpopularniejszy polski blog o zwinnym zarządzaniu produktami. Doktorantka na Politechnice Gdańskiej, Wydział Inżynierii Oprogramowania, Specjalizacja: Zarządzanie produktem informatycznym. Związana z zarządzaniem produktami informatycznymi od początku kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.