Czas podzielić się moimi głównymi doświadczeniami zza oceanu. Półtora roku temu relacjonowałam konferencję Web Summit w Lizbonie. W tym roku miałam okazję polecieć na konferencję SaaStr do Stanów Zjednoczonych. Pozwolę sobie więc na krótką relację i porównanie obu konferencji. Podzielę się również z Wami swoimi notatkami z tego wydarzenia.

Relację zacznę od stwierdzenia, że jestem pod wrażeniem merytoryki tej konferencji. Prelegenci z firm takich jak: Intercom, Twillio, Dropbox, Amazon, Stripe czy Invision dzielili się praktyczną wiedzą w sposób przystępny i ciekawy. Podkreślali to, co ma znaczenie przy rozwoju firm budujących produkty typu SaaS (Software as a Service). Pokazywali konkretne przypadki użycia, metody i frameworki, które zastosowali na przykład do tego, aby zeskalować działy marketingu i sprzedaży.

Kolejną kwestią, którą trzeba podkreślić, to łatwy dostęp do potencjalnych inwestorów. W Dolinie Krzemowej biorą oni udział w konferencjach, meetupach oraz wydarzeniach networkingowych. Dzięki temu ludzie z pomysłami mogą bardzo szybko zwalidować swoje pomysły. końcu nie ma nic trudniejszego, niż namówienie kogoś do zainwestowania w swój pomysł).

Widać, że pieniędzy na inwestycje w technologie jest tam naprawdę bardzo dużo. Z rozmów z przedstawicielami startupów dowiedziałam się, że zdarzają się przypadki, kiedy inwestorzy finansują zespoły, które mają wizję i doświadczenie w danej tematyce, a nawet nie mają stworzonego MVP. W Polsce otrzymać finansowanie bez wykazania, że “coś” już się sprzedaje, jest praktycznie niemożliwe.

Urzekła mnie też sama Kalifornia. Poniżej znajdziecie plan naszej wycieczki i kilka zdjęć z podróży.


Moje notatki z SaaStr 2019

Zarządzanie

  • Mój pierwszy razy – rekrutując nową osobę do zespołu, ważne jest, aby podczas rozmowy rekrutacyjnej usłyszeć to, co wdrożyła w poprzednich firmach “po raz pierwszy”. Kiedy ktoś dzieli się historią, w jaki sposób wdrożył proces, nowe rozwiązanie lub narzędzie “po raz pierwszy” w danej organizacji, lub rozwiązuje konkretny problem “po raz pierwszy”, oznacza to, że osoba jest ambitna, szuka wyzwań i je realizuje. Nie szukasz przecież ludzi, którzy po prostu pojawiają się w pracy. Szukasz ludzi, którzy najlepiej się do niej nadają.
  • Powiedz prawdę podczas rekrutacji – zwłaszcza, jak jest ciężko, jakie są główne wyzwania, żeby osoba rekrutowana była świadoma charakterystyki pracy i jej stanowiska.
  • Pozwól słabszym pracownikom odejść (C-players) – mogą być efektywniejsi i sprawdzić się lepiej gdzie indziej (A-players). Zwalnianie ludzi jest trudne, ale najczęściej okazuje się pozytywne dla obu stron.
  • Wyzwanie dla efektywnych pracowników (A-players) – jeśli widzisz zespół, który dobrze sobie radzi, jako menedżer, nie możesz po prostu ich zostawić, aby pracowali tak dalej i skupić się tylko na słabszych zespołach. Najlepsi zawsze potrzebują kolejnych wyzwań. Motywuj ich, podnoś poprzeczkę i wspieraj.

Zarządzanie produktem

  • PDE – Product Design Engineering – tak często nazywa się zespół w strukturze organizacyjnej firmy, który rozwija produkt technologiczny. W skład tego działu wchodzą zarówno produktowcy, designerzy, jak i programiści. Wszyscy mają wspólne cele i realizują je razem.
  • Customer Advisory Board – wyselekcjonowana grupa klientów, z którymi regularnie kontaktujesz się, w celu zaangażowania ich w ustalanie priorytetów dla rozwoju produktu.
  • Synchronizacja zespołów produktowego i marketingu – synchronizacja między tymi zespołami jest konieczna, ponieważ ich Roadmapy są czesto ściśle powiązane. Kiedy produkt wprowadza nową funkcję, marketing powinien być już przygotowany z planem jej komunikacji. Obydwa zespoły powinny podążać za tą samą strategią. Realizacja strategii powinna być wspierana i egzekwowana przez zarząd.
  • Przycisk „Feedback” w aplikacji – skuteczne rozwiązanie, aby uzyskać cenne informacje od klienta. Dzięki temu nie musisz poświęcać aż tyle czasu na zbieranie informacji zwrotnej, bo będzie ona spływać regularnie.
  • Mierzenie działań marketingu i sprzedaży ma kluczowe znaczenie w rozwoju produktu SaaS. Należy opomiarować cały proces od A do Z, aby zrozumieć jakie kanały sprzedaży są najbardziej wydajne i w które warto inwestować. Proces sprzedaży powinien być przewidywalny. Opomiarowanie daje jasną informację jakiego zwrotu z inwestycji (ang. ROI Return of Investment) spodziewać się z przeznaczonego budżetu na marketing w danym kanale.
  • Najefektywniejszymi sprzedawcami są doradcy, trenerzy oraz konsultanci. Osiągają najlepsze wyniki, ponieważ klienci są przekonani, że to własnie oni mogą pomóc im zmienić organizację i osiągnąć oczekiwane wyniki biznesowe. Sprzedawcy muszą więc posiadać szeroką wiedzę na temat produktu, a przede wszystkim tego, jaką wartość biznesową może dostarczyć on klientowi.

Porównanie SaaStr vs Web Summit

* Zaznaczam, że to porównanie to moja subiektywna opinia. Zachęcam innych do podzielenia się swoją opinią w komentarzu pod artykułem 🙂

Poznaj Kalifornię

Po owocnej konferencji wypożyczyliśmy samochód i przejechaliśmy 2000 mil wdłuż stanu Kalifornia, aż do Nevady. Oto nasza trasa:

Zwiedzanie parków narodowych, spanie w motelach oraz amerykańskie (niezawsze zdrowe) jedzenie. Na koniec zapierający dech w piersiach Wielki Kanion.

Polecam pojechać na konferencję i połączyć ją ze zwiedzeniem przepięknej różnorodnej Kaliforni. Zerknijcie na zdjęcia poniżej!

Podsumowanie

Warto wybrać się zarówno na Web Summit, jak i na SaaStr. Co ciekawe, SaaStr uruchomił również europejską edycję konferencji. W tym roku odbędzie się ona w Paryżu.

Udział w konferencji to przede wszystkim networking. Możesz poznać nowych ludzi i wymienić się doświadczeniami. Jeżeli jednak nie masz możliwości pojechania na konferencję, nie przejmuj się. ajlepsze prezentacje z konferencji są przez organizatorów publikowane w serwisie YouTube lub Facebok

Nagrania z konferencji SaaStr 2019 znajdziesz tu:

Według mnie najlepsza prezentacja, pokazująca esencję zarządzania produktem typu SaSS to: A Step by Step Guide to Revenue Growth with Mark Roberge, Harvard Business School

 

➔ Wykorzystaj modelowanie biznesowe w swojej pracy - zobacz nasz Kurs Business Model Canvas z certyfikatem!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 1 700+ subskrybentów otrzymujących nasz cotygodniowy newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Olga Springer
Head of Product w SentiOne. Związana z zarządzaniem produktami informatycznymi od początku kariery zawodowej. Zorientowana na skalowanie firmy i zwinny rozwój produktu. W SentiOne odpowiada za Roadmapę produktu i kluczowe projekty dla biznesu. Certyfikowany Professional Scrum Master i Prince2 Practitioner.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.