Na blogu ProductVision mieliśmy już kilka artykułów dotyczących retrospektywy:

 1. Maciej Biegajewski we wpisie „14 błędów, których należy unikać podczas retrospektywy” podsumował, jak ustrzec się podstawowych błędów podczas organizacji retrospektyw.
 2. „Nie daj się rutynie, czyli jak przeprowadzić ciekawą i angażującą retrospektywę?” to z kolei bardzo fajny wpis Grzegorza Wenca, jak w prosty i skuteczny sposób poprowadzić retro.
 3. Z kolei artykuł „Historia pewnej retrospektywy” – to rozłożenie retrospektywy na czynniki pierwsze wraz z propozycją ułożenia tego spotkania, zwłaszcza gdy mamy bardziej wymagających uczestników (np. retro w szerszym gronie klient-dostawca).

Dzisiaj przyjrzymy się tematowi retrospektywy z jeszcze jednej perspektywy: jak wykorzystać Liberating Structures do przeprowadzenia tego, jakże ważnego, spotkania. Z drugiej strony temat retrospektywy będzie tutaj tylko pretekstem do tego, żeby przybliżyć Liberating Structures.

Liberating Structures, ale co to takiego?

„Liberating Structures to 33 propozycje na to, jak zaangażować grupę w drodze do celu. Każda struktura ma inny cel i daje inne możliwości. Niektóre pomagają wymieniać się opiniami czy radami, inne wspierają odkrywanie sensu pracy czy też rozwiązywanie trudnych problemów.”

– liberatingstructures.org.pl

Struktura: 1-2-4-All

Na spotkaniach lub warsztatach, a zwłaszcza na retro zależałoby nam, aby:

 • „usłyszeć” głos każdej z osób biorących udział w spotkaniu,
 • uniknąć sytuacji, w której jeden uczestnik (lub kilku) dominuje dyskusję (np. z uwagi na pozycję w firmie, w zespole, lub po prostu ekspresyjny charakter) blokując (czasem nieświadomie) możliwość wypowiedzenia się innym osobom.

Struktura 1-2-4-All stanowi super antidotum na takie sytuacje i wpisuje się w ogólną zasadę warsztatową:

„Chcesz, aby każdy się wypowiedział? Pracuj w małych grupach!”

Przebieg ćwiczenia:

 • Intro: Wprowadzamy uczestników w ćwiczenie podając temat przewodni, np. „Co takiego powodowało (w ostatnim sprincie, miesiącu), że pracowało Wam się dobrze, efektywnie?”

I teraz zaczyna się właściwa praca:

 • Najpierw pracujemy samodzielnie [mamy na to 1 minutę]
 • Następnie omawiamy temat w parach [mamy na to 2 minuty]
 • Teraz łączymy się w czwórki i w ten sposób pracujemy przez 4 minuty
 • Na koniec omawiamy zebrane w ten sposób pomysły/sugestie/obserwacje wspólnie całą grupą

Więcej informacji o strukturze 1-2-4-All znajdziecie TUTAJ

Struktura: TRIZ

Gdy prowadzę warsztaty lub wspieram zespoły w ich codziennej pracy, często korzystam z narzędzi typu „antywzorzec” jako metody na przepracowanie konkretnego tematu. Struktura TRIZ świetnie wpisuje się w ten schemat odwracając sposób podejścia do znajdowania usprawnień.

TRIZ - Liberating Structures

Przebieg ćwiczenia:

 1. Wyobrażamy sobie najczarniejszy z możliwych scenariuszy: zawalone terminy, chaos w zespole, niezadowolony klient, itp. itd. Możemy wcześniej przygotować sobie konkretne obszary z naszego życia projektowego, które chcielibyśmy poddać ocenie, lub możemy zaproponować z góry określony temat: np.: Jak upewnić się, że zbudujemy produkt, z którego nikt nigdy nie będzie korzystał?
 2. Następnie zastanawiamy się: Co takiego mogę (muszę) zrobić, żeby dojść do tego czarnego scenariusza? Jakie „praktyki” musiałyby istnieć (u nas) w zespole, aby czarny scenariusz się zmaterializował?
 3. Gdy już mamy tak przygotowaną listę, warto jej się bliżej przyjrzeć, żeby zaobserwować, które z tych rzeczy występują u nas w zespole (na co dzień, albo sporadycznie) – szczerość i trzeźwa ocena sytuacji wskazana.
 4. Następnie wybieramy te, które chcemy przestać robić. Na przykład, jeśli na liście z punktu nr 2 pojawiło się „spóźnianie się na Sprint Planning”, to sytuacja się poprawi, jeśli po prostu przestaniemy się spóźniać.
 5. Ostatni krok jest kluczowy: Po czym poznamy, że uzyskaliśmy pożądany efekt?

Więcej informacji o strukturze TRIZ znajdziecie TUTAJ

Struktura: 15% Solutions

Czasami drobne usprawnienia są w stanie spowodować wielkie zmiany. A co jeśli byśmy spróbowali przyjrzeć się samym sobie, żeby sprawdzić, jakie usprawnienia jesteśmy wstanie wdrożyć od dzisiaj? Małe rzeczy, które finalnie mają duży wpływ na całość.

Retrospektywa

Przebieg ćwiczenia:

 1. Zapraszamy uczestników do ćwiczenia następującym pytaniem:

Jakie jest Twoje osobiste 15% na nadchodzący okres? Coś, co możesz zrobić alb o wprowadzić i nie potrzebujesz do tego żadnych dodatkowych zasobów lub większej autonomii?

 1. Każdy samodzielnie tworzy listę swoich 15% (5 minut),
 2. Następnie pracujemy w małych grupach (3-5 osób), gdzie każda osoba dzieli się swoją listą (3 minuty na osobę)
 3. Członkowie grupy dopytują i udzielają porad – tutaj na to mamy dodatkowy czas (3-5 minut na osobę)

Więcej informacji o strukturze 15% Solutions znajdziecie TUTAJ

Podsumowanie

Liberating Structures to potężne narzędzie pomocne w organizowaniu warsztatów i spotkań w taki sposób, aby jak najbardziej zaangażować uczestników. Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie tylko inspiracją, abyś samodzielnie poeksperymentował(-a) z Liberating Structures – nie tylko podczas retro, ale także podczas innych spotkań. Pamiętajmy, że Liberating Structures to aż 33 struktury, a pełną ich listę znajdziemy na stronie http://www.liberatingstructures.com/. W tym roku LS doczekało się także tłumaczenia na język polski – więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

I najważniejsze na koniec:

Nieważne jak ciekawa jest retrospektywa, najważniejsze jest to, co się dzieje po niej.

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
CTO w firmie Widelab, Agile Project Manager z dużym doświadczeniem w międzynarodowych projektach IT. Aktywnie działa w branży IT od ponad 13 lat. Po trzech latach spędzonych w Danii przy projekcie rewolucjonizującym duńskie koleje, obecnie rozwija Widelab - Product Design and Development Studio. Ponad 700 godzin na sali szkoleniowej jako trener.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.