Na blogu ProductVision mieliśmy już kilka artykułów dotyczących retrospektywy:

 1. Maciej Biegajewski we wpisie „14 błędów, których należy unikać podczas retrospektywy” podsumował, jak ustrzec się podstawowych błędów podczas organizacji retrospektyw.
 2. „Nie daj się rutynie, czyli jak przeprowadzić ciekawą i angażującą retrospektywę?” to z kolei bardzo fajny wpis Grzegorza Wenca, jak w prosty i skuteczny sposób poprowadzić retro.
 3. Z kolei artykuł „Historia pewnej retrospektywy” – to rozłożenie retrospektywy na czynniki pierwsze wraz z propozycją ułożenia tego spotkania, zwłaszcza gdy mamy bardziej wymagających uczestników (np. retro w szerszym gronie klient-dostawca).

Dzisiaj przyjrzymy się tematowi retrospektywy z jeszcze jednej perspektywy: jak wykorzystać Liberating Structures do przeprowadzenia tego, jakże ważnego, spotkania. Z drugiej strony temat retrospektywy będzie tutaj tylko pretekstem do tego, żeby przybliżyć Liberating Structures.

Liberating Structures, ale co to takiego?

„Liberating Structures to 33 propozycje na to, jak zaangażować grupę w drodze do celu. Każda struktura ma inny cel i daje inne możliwości. Niektóre pomagają wymieniać się opiniami czy radami, inne wspierają odkrywanie sensu pracy czy też rozwiązywanie trudnych problemów.”

– liberatingstructures.org.pl

Struktura: 1-2-4-All

Na spotkaniach lub warsztatach, a zwłaszcza na retro zależałoby nam, aby:

 • „usłyszeć” głos każdej z osób biorących udział w spotkaniu,
 • uniknąć sytuacji, w której jeden uczestnik (lub kilku) dominuje dyskusję (np. z uwagi na pozycję w firmie, w zespole, lub po prostu ekspresyjny charakter) blokując (czasem nieświadomie) możliwość wypowiedzenia się innym osobom.

Struktura 1-2-4-All stanowi super antidotum na takie sytuacje i wpisuje się w ogólną zasadę warsztatową:

„Chcesz, aby każdy się wypowiedział? Pracuj w małych grupach!”

Przebieg ćwiczenia:

 • Intro: Wprowadzamy uczestników w ćwiczenie podając temat przewodni, np. „Co takiego powodowało (w ostatnim sprincie, miesiącu), że pracowało Wam się dobrze, efektywnie?”

I teraz zaczyna się właściwa praca:

 • Najpierw pracujemy samodzielnie [mamy na to 1 minutę]
 • Następnie omawiamy temat w parach [mamy na to 2 minuty]
 • Teraz łączymy się w czwórki i w ten sposób pracujemy przez 4 minuty
 • Na koniec omawiamy zebrane w ten sposób pomysły/sugestie/obserwacje wspólnie całą grupą

Więcej informacji o strukturze 1-2-4-All znajdziecie TUTAJ

Struktura: TRIZ

Gdy prowadzę warsztaty lub wspieram zespoły w ich codziennej pracy, często korzystam z narzędzi typu „antywzorzec” jako metody na przepracowanie konkretnego tematu. Struktura TRIZ świetnie wpisuje się w ten schemat odwracając sposób podejścia do znajdowania usprawnień.

TRIZ - Liberating Structures

Przebieg ćwiczenia:

 1. Wyobrażamy sobie najczarniejszy z możliwych scenariuszy: zawalone terminy, chaos w zespole, niezadowolony klient, itp. itd. Możemy wcześniej przygotować sobie konkretne obszary z naszego życia projektowego, które chcielibyśmy poddać ocenie, lub możemy zaproponować z góry określony temat: np.: Jak upewnić się, że zbudujemy produkt, z którego nikt nigdy nie będzie korzystał?
 2. Następnie zastanawiamy się: Co takiego mogę (muszę) zrobić, żeby dojść do tego czarnego scenariusza? Jakie „praktyki” musiałyby istnieć (u nas) w zespole, aby czarny scenariusz się zmaterializował?
 3. Gdy już mamy tak przygotowaną listę, warto jej się bliżej przyjrzeć, żeby zaobserwować, które z tych rzeczy występują u nas w zespole (na co dzień, albo sporadycznie) – szczerość i trzeźwa ocena sytuacji wskazana.
 4. Następnie wybieramy te, które chcemy przestać robić. Na przykład, jeśli na liście z punktu nr 2 pojawiło się „spóźnianie się na Sprint Planning”, to sytuacja się poprawi, jeśli po prostu przestaniemy się spóźniać.
 5. Ostatni krok jest kluczowy: Po czym poznamy, że uzyskaliśmy pożądany efekt?

Więcej informacji o strukturze TRIZ znajdziecie TUTAJ

Struktura: 15% Solutions

Czasami drobne usprawnienia są w stanie spowodować wielkie zmiany. A co jeśli byśmy spróbowali przyjrzeć się samym sobie, żeby sprawdzić, jakie usprawnienia jesteśmy wstanie wdrożyć od dzisiaj? Małe rzeczy, które finalnie mają duży wpływ na całość.

Retrospektywa

Przebieg ćwiczenia:

 1. Zapraszamy uczestników do ćwiczenia następującym pytaniem:

Jakie jest Twoje osobiste 15% na nadchodzący okres? Coś, co możesz zrobić alb o wprowadzić i nie potrzebujesz do tego żadnych dodatkowych zasobów lub większej autonomii?

 1. Każdy samodzielnie tworzy listę swoich 15% (5 minut),
 2. Następnie pracujemy w małych grupach (3-5 osób), gdzie każda osoba dzieli się swoją listą (3 minuty na osobę)
 3. Członkowie grupy dopytują i udzielają porad – tutaj na to mamy dodatkowy czas (3-5 minut na osobę)

Więcej informacji o strukturze 15% Solutions znajdziecie TUTAJ

Podsumowanie

Liberating Structures to potężne narzędzie pomocne w organizowaniu warsztatów i spotkań w taki sposób, aby jak najbardziej zaangażować uczestników. Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie tylko inspiracją, abyś samodzielnie poeksperymentował(-a) z Liberating Structures – nie tylko podczas retro, ale także podczas innych spotkań. Pamiętajmy, że Liberating Structures to aż 33 struktury, a pełną ich listę znajdziemy na stronie http://www.liberatingstructures.com/. W tym roku LS doczekało się także tłumaczenia na język polski – więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

I najważniejsze na koniec:

Nieważne jak ciekawa jest retrospektywa, najważniejsze jest to, co się dzieje po niej.

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.