Kiedy jakiś czas temu zadałem na mojej grupie pytanie dotyczące największych wyzwań związanych z prowadzeniem Product Discovery dokonałem interesującego odkrycia.

Ku mojemu zdziwieniu najczęściej wybierana odpowiedź nie pochodziła z kategorii HOW TO – czyli jak robić w kontekście procesu, narzędzi i technik. Dotyczyła ona kategorii WHY – i była związana z tym jak udowodnić, że działania Discovery mają rzeczywisty wpływ na nasz biznes.

Jak udowodnić, że budowanie zespołów nastawionych na ciągłe uczenie się poprzez badania i eksperymenty wpływa pozytywnie na rozwój produktu i biznesu?

Jak przekonać zarządy, szefów czy klientów, że sprawne discovery jest co najmniej tak samo wartościowe jak dobre delivery?

Dobre wieści! Myślę, że jest „kilka” argumentów, które przemawiają za tym, że kiedy Discovery spotyka Delivery Twój zespół, produkt i (uwaga!) biznes mogą mieć się naprawdę dobrze.

PRODUCT DISCOVERY TO SKONCENTROWANY NA LUDZIACH, ZWINNY PROCES ODKRYWANIA I WERYFIKACJI SZANS ROZWOJU PRODUKTU Z WYKORZYSTANIEM BADAŃ I EKSPERYMENTÓW..

A więc drodzy liderzy, szefowie, członkowie zarządów, CEO’s i founderzy! Zobaczcie co potrafi Product Discovery:

Zwiększa ROI z inwestycji w produkt tu i teraz

Tak, to najważniejszy argument i bezpośrednia wartość biznesowa przemawiająca za prowadzeniem Product Discovery. Dobrze wdrożony proces i postawiona wewnętrzna infrastruktura badawczo-rozwojowa (nawet w formie MVP!) powinna wspierać odkrywanie tego jak dowozić wartość dla użytkowników w taki sposób abyśmy mogli realizować nasze cele biznesowe.

Nasze działania odkrywcze mogą skutecznie wspierać realizację takich celów jak: zwiększenie zaangażowania użytkowników, poprawienie konwersji na stronie sprzedażowej, zwiększenie przychodów dzięki nowym usługom, zwiększenie skuteczności mechanizmów polecania produktu .   To tylko niektóre z przykładów celów, które Product Discovery może skutecznie wspierać. Teresa Torres, Tm Herbig czy wreszcie Marty Cagan mówią o tym, że podstawową wartością płynącą z Product Discovery jest szybsze uczenie się i rozumienie rynku a co za tym idzie rozwijanie wartościowych produktów.

Sama inicjacja działań Discovery w naszej firmie powinna zacząć się od warsztatów, których jednym z elementów jest wypracowanie i wizualizacja aktualnych celów biznesowych produktu. To właśnie one staną się nawigacją dla działań zespołu odkrywczego. Świetnie ilustruje to technika Opportunity Solution Tree. Dzięki niej  zespoły mogą stworzyć mapę celów biznesowych, które są bezpośrednio połączone z szansami, które identyfikujemy podczas badań i analiz odkrywczych. Następnie zidentyfikowane szanse łączymy z pomysłami pochodzącymi z różnych źródeł w tym m.in. z badań jakościowych i ilościowych oraz warsztatów ideacyjnych. Na samym końcu planujemy i realizujemy eksperymenty, które mają za zadanie zweryfikować wartość naszych pomysłów. Wszystko spaja wszystkie kluczowe działania ukazując również ich główny cel jakim jest realizacja założonych rezultatów.

źródło: ProductTalk oraz oprac. własne

Jest nieustannym źródłem pomysłów na rozwój Twojego produktu

Kto jest najlepszym źródłem pomysłów na rozwój naszych produktów? My? Nasz zespół? A może nasz Szef? Dane pochodzące od produktowców z całego świata pokazują, że głównymi źródłami pomysłów dotyczących rozwoju produktu są klienci, sesje ideacyjne zespołów produktowych oraz analiza konkurencji. Product Discovery wykorzystuje każde z tych źródeł do pozyskania cennych wniosków i pomysłów na rozwój.

źródło: The State of Product Leadership 2020 Pendo

To umiejętność sprawnego pozyskiwania danych ilościowych i jakościowych są paliwem do generowania ciekawych i różnorodnych hipotez oraz identyfikacji szans na budowanie konkurencyjnych produktów. Nawet na najbardziej zatłoczonym rynku.

Wspiera pozyskiwanie insight’ów, które pozwalają Ci rosnąć

Jeśli jesteśmy przy pomysłach, badaniach i źródłach wiedzy to nie sposób nie wspomnieć o insightach. To one są największą wartością prowadzenia procesu Product Discovery i dzięki nim możemy podejmować decyzje wpływające na rozwój naszych produktów i biznesu.  Insight mogą dotyczyć zarówno kwestii strategicznych, jak tematów związanych z pomysłami na rozwój konkretnych funkcjonalności. To właśnie pod ich wpływem może dochodzić do bardzo dużych zmian w wizji produktu, czy np. w modelu biznesowym, które sprawiają, że cały czas pozostajemy ważni i “dopasowani” do potrzeb i zachowań naszych klientów.

Product-Market fit nie jest pojedynczym wydarzeniem ale raczej dialogiem, który nasz produkt prowadzi z rynkiem. Jest to bardzo dynamiczna i zmienna relacja, w której ważna jest ciągła komunikacja, wychwytywanie sygnałów i odpowiednia reakcja . Ostatni rok dobitnie pokazał, że zmiana jest wszystkim i to od nas zależy czy trzymamy rękę na przysłowiowym pulsie czy pociąg z wagonem „konkurencja” niezauważenie odjeżdża nam na kilka stacji do przodu. Nawet rynkowi liderzy (i to chyba oni przede wszystkim!) powinni wystrzegać się pułapki myślenia, że jeśli teraz jesteśmy na dobrym rynku z dobrym produktem to za rok sytuacja pewnie nie zmieni. Dlatego tak ważne jest myślenie o ciągłym pozyskiwaniu insightów z rynku.

Sprawia, że cały zespół buduje lepsze rozwiązania

Zrozumienie celów firmy i zaangażowanie w proces badawczo-odkrywczy całego zespołu sprawia, że wszyscy pracują nad rozwiązywaniem realnych problemów naszych klientów. Efekt? Wszyscy angażują się w to aby, to CO budujemy rzeczywiście przynosiło wartość. To z kolei wpływa na motywację i satysfakcję z pracy każdego członka zespołu.

Co więcej praktyczne umiejętności stawiania hipotez, eksperymentacji i pozyskiwania cennych danych są kluczowe dla przyszłości firm, które chcą utrzymywać ważną kompetencję adaptacji do zmian. Jak to wspierać? Poprzez demokratyzację przepływu wiedzy o użytkownikach, otwartość na uczenie się czy gotowość na naukę z porażek. Tak w organizacjach rodzi się kultura innowacji.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że najlepsze pomysły na innowacyjne rozwiązania technologiczne często przychodzą od osób technicznych dlatego warto angażować oraz inspirować zespół deweloperski do pracy przy Product Discovery. Możemy mieć z tego naprawdę dużo pożytku!

Wspiera marketing, sprzedaż i obsługę klienta

Działania Product Discovery wspierają nie tylko twój zespół produktowy. Cenne insighty na temat tego jak ludzie mówią o swoich wyzwaniach, problemach i potrzebach to złoto dla działu marketing, który może wykorzystać je w budowaniu marki i skutecznej komunikacji.

Zespoły growth odpowiadające za skalowanie i optymalizację produktów bardzo cenią sobie współpracę z zespołami badawczo-produktowymi. Razem mogą m.in. skutecznie projektować mechanizmy i taktyki wzrostu zaszyte w produkcie czy choćby testować różne wersje propozycji wartości, benefitów czy innych elementów wpływających na decyzje zakupowe.

Kolejnym beneficjentem może być dział sprzedaży, który może liczyć na bardziej dopasowną ofertę, lepsze story sprzedażowe oparte o analizę potrzeb klientów oraz pomysły na nowe usługi czy produkty.

Sprawia, że szybciej adaptujesz się do zmieniającej się rzeczywistości rynkowej

Zadajmy sobie pytanie o konsekwencje świadomego rezygnowania z inwestycji w proces Product Discovery w naszych firmach lub ograniczenie się do niewystarczającego minimum (np. analizy danych ilościowych bez zrozumienia kontekstu). Jak odkrywać to, co powinniśmy teraz budować aby dostarczać wartość? Jak weryfikować nasze pomysły i hipotezy dotyczące potrzeb klientów czy optymalnych rozwiązań? Jak sprawić aby cały zespół rzeczywiście zastanawiał się nad tym jak rozwiązać dany problem, a nie jak odhaczyć dzisiaj wszystkie taski? Jak sprawić abyśmy lepiej definiowali i weryfikowali wartość nowego ficzera zanim zaczniemy go budować?

Na koniec pytanie-refleksja ważna z perspektywy właścicieli biznesu, zarządów czy liderów zespołów:

Czy jesteśmy gotowi na to aby świadomie rezygnować z wychwytywania ważnych sygnałów rynkowych, które pozwalają nam na odpowiednio szybką reakcję?

Harmonia kluczem do sukcesu

Harmonia między odkrywaniem i budowaniem to klucz do tworzenia silnych biznesów z konkurencyjnym usługami i produktami. W zasadzie cały świat Agile jest właśnie o tym, sam widzę jak coraz więcej firm, zespołów i liderów zwraca na to coraz większą uwagę. Rozmawiam o tym podczas warsztatów czy networkingu z osobami z dużych firm technologicznych, start up’ów oraz software house’ów. I chociaż wciąż uczymy się jak wykorzystać metody Product Discovery i dopasować je do swojego kontekstu biznesowego. To przyszłość należy do tych, którzy uczą się najszybciej przekuwając wnioski w insighty, które zasilają wszystkie najlepsze rozwiązania. I takich insightów życzę Wam, waszym zespołom i firmom, w których pracujecie!

Co myślicie o sile przytoczonych argumentów? A może pominąłem jakiś ważny aspekt, który warto przywołać? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

A na i koniec inspiracja, od kilku w miarę znanych firm… Żeby nie być gołosłownym 😉

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Cześć, nazywam się Michał. Jestem Growth & Product Managerem z ponad 10 letnim doświadczeniem. Moja pasja i praca to rozwijanie nowych produktów, ich skalowanie a także budowanie ponadprzeciętnych zwinnych zespołów produktowych i marketingowych. Miałem okazję prowadzić start up dla jednego z funduszy venture capital, wdrażać od podstaw markę D2C na polskim rynku oraz budować i rozwijać zespół marketingu i rozwoju produktu dla największego w Polsce marketplace z nowymi inwestycjami mieszkaniowymi. Swoimi doświadczeniami i wiedzą dzielę się również rozwijając w Polsce świadomość procesów i technik Product Discovery, pozwalających zwiększać wartość i konkurencyjność produktów i usług cyfrowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.