Karty warsztatowe WitFlow

0
1

Bardzo lubię warsztatowy sposób pracy. To jeszcze chyba pozostałość z okresu, kiedy zajmowałem się przede wszystkim konsultingiem ;). We współpracy z klientami przyjmowałem często rolę facylitatora, który przez odpowiednią organizację spotkania i dobór wykorzystywanych technik, za cel stawiał sobie doprowadzenie grupy do oczekiwanego celu.

Pamiętam jak wyszukiwałam w internecie różnych techniki i gier warsztatowych, potem układałam je w agendę i ćwiczyłem w myślach przebieg samego spotkania w zależności od dynamiki grupy. Początki nie były łatwe – stres, problemy z zapanowaniem nad uczestnikami, reagowanie na zmieniające się okoliczności… To co mi pomagało niezależnie od okoliczności, to właśnie szczegółowo przygotowany plan warsztatów. Dlatego bardzo się ucieszyłem, gdy dowiedziałem się na AMA o product designie i warsztatach produktowych, że Iga Mościchowska z WitFlow wydaje Karty do planowanie warsztatów projektowych i produktowych. A że lubię wszelkiego rodzaju ”papierowe” gadżety – to tym bardziej wiedziałem, że będę musiał ich wypróbować 😉

Kto nie zna jeszcze Igi – to jest to „weteranka” obszaru UX researchu, designu i pracy projektowej w Polsce. Od wielu lat prowadzi szkolenia/konsultacje w ramach swojej firmy WitFlow oraz dzieli się ekspercką wiedzą. Zachęcam do przejrzenia naszego Ask-Me-Anything z Igą:

Czym są karty?

Wydane przez Igę Karty do planowanie warsztatów WitFlow to jej kolejne autorskie narzędzie wspierające pracę warsztatową.

KARTY WITFLOW to zbiór skrupulatnie dobranych i przetestowanych przeze mnie technik warsztatowych, z których można zaplanować spotkania na każdy temat związany z rozwojem produktów i pracą zespołu projektowego. Znajdziesz na nich nie tylko opis zastosowania techniki, ale także moje rekomendacje dla rodzaju i etapu warsztatów, ilości uczestników oraz czasu trwania danej aktywności. Karty inspirują, porządkują i pomagają w planowaniu efektywnych warsztatów.

W pudełku z kartami znajdziesz:

  • 60 pięknie wykonanych kart z technikami warsztatowymi,
  • 10 kart organizacyjnych do warsztatów / spotkań,
  • 5 kart na własne techniki,
  • Przejrzysta instrukcja podpisana ręcznie przez Igę :).

Pierwsze wrażenia

Po rozpakowaniu, pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo przyjemne dla oka wykonanie kart, pudełka i instrukcji. Wszystko w jednym, prostym i wyrazistym stylu, który mi osobiście od razu kojarzy się z UXem. Rysunki na kartach bardzo dobrze oddają ducha danej karty i szybko wywołują odpowiednie skojarzenia. Jeden rzut oka i już wiadomo, że chodzi szablon Business Model Canvas, wykorzystanie klocków LEGO, czy odpowiednią macierz.

Bardzo podoba mi się graficzne uzupełnienie każdej karty o informacje na jakim etapie warsztatów najlepiej wykorzystać daną technikę (otwarcia, eksploracji, zbierania wniosków, zamknięcia). Każdy świadomy facylitator – powinien znać podstawowy schemat warsztatów i dobierać do tego odpowiednie techniki. Przydatna też będzie sugerowana liczba osób, czasu oraz #hasztagi kategoryzujące dane ćwiczenia. Po drugiej stronie karty znajdziemy też krótki opis przebiegu ćwiczenia wraz ze wskazówkami.

Od strony realizacji – jedyną rzeczą która nie przypadła mi do gustu to sposób otwierania samego pudełka z kartami. Rozumiem intencje, rozwiązanie wydaje się ciekawe i przede wszystkim solidne, ale szczególnie na początku kilka chwil mocowałem się z jego otwarciem. Wynika to chyba z tego, że kształt i wygląd pudełka sugeruje zupełnie inny sposób jego otwierania. Ot, typowy problem heurystyk w UX 😉 Ciekawe czy inni mają takie same problemy :D?

Ciekawym obszarem do rozwoju byłoby wyróżnienie na karcie jakich narzędzi / materiałów będę potrzebował jako facylitator do przeprowadzenia danego warsztatu. Czasami musimy zaplanować przecież warsztaty ad-hoc i nie mamy dostępu do całego arsenału narzędzi trenerskich. W takiej sytuacji, wspomniana informacja na karcie pozwoliłaby szybciej zdecydować, czy dana technika może zostać zastosowana.

Zastosowanie

Niestety, przez aktualnie trwającą pandemię nie miałem jeszcze okazję wykorzystać kart w praktyce, bo… dużo rzadziej organizuję warsztaty. Widzę jednak co najmniej kilka fajnych zastosowań do takiej talii kart:

  • Karty mogą posłużyć jako inspiracja do samodzielnie przygotowywanych warsztatów. Przeglądając po kolei karty na pewno przyjdą Ci nowe ciekawe pomysły na realizację danego celu warsztatu.
  • Czasem warto sobie odświeżyć lub przypomnieć sposób prowadzenia danego ćwiczenia – karty będą w tym pomocne.
  • Dzięki kartom możesz przygotować plan warsztatów wykorzystujące do tego… warsztatową metodę pracy w grupie. Razem z zespołem będziecie mogli łatwo i w sposób wizualny układać karty w odpowiedni program/agendę.
  • Potrzebujesz szybko zmienić agendę warsztatów (np. w trakcie ich realizacji)? – karty mogą posłużyć jako szybka inspiracje do dobrania odpowiedniego ćwiczenia w danej chwili.

Mam nadzieję, że już niedługo będę miał pierwszą okazję do zastosowania kart w praktyce 🙂 Więcej o kartach można się dowiedzieć na stronach WitFlow. Tam też można zamówić swoją talię. Udanych warsztatów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.