W kolejnym odcinku podcastu spotkaliśmy się z Jakubem Kurckiem, Group Product Managerem w Atlassianie. Porozmawialiśmy o jego doświadczeniach w tworzeniu strategii produktowej i pracy z OKRami.
Poruszone zagadnienia:
? Na czym polega rola Group Product Managera w Atlassianie?
? Strategia vs OKRy
? Jak podejść do tworzenia strategii dla produktu?
? Jak wyznaczyć priorytety i zbudować OKRy?
Kluczowe insighty z rozmowy
Na czym polega rola Group Product Managera?
GPM jest odpowiedzialny zarówno za produkt (lub jego znaczny obszar), jak i zespół product managerów. Cały czas pracuje blisko klientów, oraz zespołów rozwijających produkt. Wyznacza strategię i cele, ale nie realizuje ich samodzielnie, tylko z zespołem produktowym. Group Product Manager odpowiada za rozwój PMów.
W mniejszej organizacji rola Head of Product może być analogiczną funkcją do funkcji GPMa w większej organizacji.
Od czego zacząć, od strategii czy od OKRów?
Strategia służy do tego żeby zdefiniować rzeczywistość w której chcemy się znaleźć, wyznaczyć scieżki i zbudowac sposób myślenia oraz działania, które pozwolą nam się tam dostać. OKRy są wyspecjalizowanym narzędziem do wprowadzania zmian w organizacji, wyznaczania kierunku i mierzenia postępu w realizacji tego kierunku.
Po co nam w ogóle strategia?
Kiedy pracy jest za dużo żeby ją przerobić – to jest dobry sygnał, że potrzebujemy strategii. Co jest najważniejszą rzeczą ktorą powinniśmy zrobic? Zdefiniować jak powinien wyglądać świat w którym chcemy funkcjonować i w którym nasi klienci chcą byśmy my funkcjonowali.
Stworzenie strategii krok po kroku
1. Zdefiniowanie stanu w przyszlości, w którym chcemy się znaleźć
- Na jak długo planować, to zależy od ograniczeń, czasami wiemy że coś się wydarzy za pół roku wiec potrzebujemy przemyslec jak cos powinno wygladac dokladnie za pol roku, czasem jest to dłuższy horyzont – np. planujemy rozwój naszych enterprisowych klientów dla 3-5 lat, wtedy horyzont strategiczny musimy do problemu który chcemy rozwiązać.
- Można ustalić kamienie milowe i przejść przez proces planowania strategii dla każdego z nich.
2. Diagnoza obecnej sytuacji
- Diagnoza to definiowanie środowiska obecnego w którym się znajdujemy (np. jak często klienci korzystają z produktu, ilu klientów mamy obecnie, jakie są główne ryzyka, jakie są powody dla których nie znajdujemy się w tym miejscu w którym chcielibyśmy być)
- Etap gdzie można utknąć na lata, ważna jest intuicja produktowa, warto zastosować ograniczenie czasowe (mamy N czasu na opracowanie tej części)
3. Sposoby w jaki chcemy pracować nad strategią
- Przykład 1: gdy mamy malo ryzyk w dojściu do strategii, możemy ustalić ze będziemy poruszali się bardzo szybko do przodu bez dodatkowej walidacji, bo jesteśmy na rynku w ktorym każdy dzień się liczy
- Przykład 2: mamy systuacje ze klientow ciezej pozyskac, nic stracic, oplaca nam sie zreleasowac cos pozniej o wyzszej jakosci, nie mozemy wypuscic produktu ktory jest niezgodny z normami
4. Akcje do podjęcia
- inaczej działania, taktyki, które doprowadzą nas do realizacji strategii.
- Akcje definiujemy na takich poziomach, jakie sa niezbędne by strategia doprowadziła nas do celu, to moze byc mix akcji na wysokim poziomie (np. przeniesienie fundingu z jednego obszaru na drugim), lub bardziej nieskopoziomowe jak stworzenie dedykowanego zespołu do współpracy z 3 najwiekszymi klientami, lub plan na rozwój umiejętności wymaganych do osiągniecia tej strategiii.
- Impact Mapping – dobre cwiczenie by wypracowac pomysly jakie rzeczy moga doprowadzic do osiagniecia celu.
Jak często walidować strategię?
Cały czas. Dobrze ustalić sobie rygor walidacji, ale strategia powinna być żyjącym dokumentem. Strategia jest wewnętrznym produktem. Wszystkie praktyki do budowy produktu zadziałają pozytywnie w pracy nad strategią (walidacja, praca blisko klienta, iteracja, usprawnienia). Jak już dojdziemy tam gdzie chcemy być, potrzebujemy nowej strategii lub nowego celu 😉
Jak połączyć strategię i OKRY?
OKRy to sposób realizacji strategii – akcji i zmian, które muszą nastąpić by ją zrealizować. Strategia może mieć swoje OKRy – swój zestaw miar, który pozwoli zdefiniować czy już tam jesteśmy czy nie.